Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Co dělají roztoči v zimě ve včelstvu?

16. února 2008 v 20:16 | Eman |  BEE-L
V mezinárodní včelařské e-mail konferenci BEE-L se objevilo téma o roztočích na včelách v zimě

BEE-L

Máte někdo nějakou informaci o zimním chování a zvycích roztočů varroa v bezplodém včelstvu? Odkazy a komentáře bych ocenil.

Jsou docela poslušní, jen se nepouští, nebo se hýbou často na včele a mezi jinými, nebo se zavrtají do včely aby nebyli dosažitelní a šli těžko sundat?
Díky

---------------------------------------------------
Mám stejné otázky na které nemám odpověď.

Avšak minulou zimu to tu bylo těžká a ztratil jsem 40% mých včelstev. Ta co přežila bez plodu po řadu měsíců (možná trochu méně) a na jaře měla velmi málo roztočů (méně než 1%). Ošetřuji na podzim a na jaře amitrazem (poznámka: u nás v ČR je s amitrazem Varidol FUM).

Obvykle tady není tvrdá zima a ne všechna včelstva jsou bez plodu, a obvykle začíná jaro s větším množstvím roztočů (>5%).

Takže mám zato že roztoči v bezplodém včelstvu podléhají tvrdé zimě a počet těch co přežijí se zmenšuje. Ve stejný čas musím se obávat že mám Nosemu ceranae ve včelách, a hodně dospělých včel zmizelo během zimy, takže druhý závěr pro nizký počet roztočů by mohl být že zůstávají na dospělých včelách, a jak umírají během zimy berou sebou část roztočů.
---------------------------------------------------------------

Já bych rád věděl, jak by ten chlapík pozoroval chování a zvyky zimujících roztočů ve včelstvu? To by se muselo dělat bez vyrušování včel, jinak by se chování včel k roztočům změnilo.

Snad přezimování včel uvnitř v pozorovacím úle? Ale potom to ještě nedá kompletní pohled na zimující chomáč, jen kousek z něho. Možná pozorování části nebo strany zimujícího chomáče je vše co by bylo potřeba?
Ať je to jakkoli, vítám všechny komentáře.
_____________________________________________________________________

Ahoj,
Doufám že tohle ti pomůže:

===start===
"Přednostní rozdělení parazitického roztoče Varroa na přezimující včele (Apis mellifera L.) dělnicích a změny v úrovni parazitismu"
Výtah (abstract)
Většina roztočů byla nalezena mezi 3. a 4. ventro-lateralním tergitu břicha s významnou preferencí pro levou stranu hostitele. Tato pozice by umožnila roztočům umístit část jejich kusadel v těsné blízkosti střední části včelího žaludku. To může umožnit roztočům přístup k živinám ve vysoké koncentraci než by bylo jinde v haemolymfě. Na začátku zim, většina napadených včel nesou pouze jednoho roztočeale směremke konci zvyšující se počty včel nesly 2 nebo více roztočů. Bylo také zaznamenáno zvýšení poměru roztoči : včelám a více mobilních roztočů (to jest těch pohybujících se na včelách).
Tyto výsledky napovídají že roztoči trpí nižší zimní mortalitou než včely a jsou schopni přejít na nového hostitele předtím než původní hostitel zemře nebo předtím než spadne na podlahu úlu. Toto bude mít následky pro přenos nemocí pomocí roztočů Varroa uvnitř úlu.
===end===

Mám video, co se ukazuje jako grooming sekvence, ukazuje včely jak věnuje pozornost zvedáním levé strany 3. tergitu zrovna jako přístup hlídací včely. Ovšem to může být jednoduše náhoda, možná že včela vystavuje svou vitální část během agresivního inspekčního chování od hlídací včely :-).

Joe
____________________________________________________________

> Já bych rád věděl, jak by ten chlapík pozoroval chování a zvyky zimujících roztočů ve včelstvu?

Musel byste použít vnitřní vybavení pro přezimování (jako se používá v Kanadě), které udržuje teplotu kolem 4-5 st.C, (zrovna dostatečná k udržení včel v klidu a v chomáči).
Některé by vám dovolily vytáhnout rámky a provést testy. V malém úlu doma připravený scénář na severu byste mohl možná zvýšit teplotu na několik hodin na řekněme 10 st.C. Nastavení tohoto typu provozu není snadné a jsou problémy s ventilací a vlhkostí. Několi komerčních včelařů z Kanady používají takový typ zimních včelích domů.

Allen Dick má rád zimovat venku ale byl expert na takové způsoby uspořádání. Chybí mi jeho odborný posudek na BEE-L.

Znám co včelí knihy říkají ale měl jsem hodně úspěchů když jsem nedělal všechno co mnozí říkají.

Jestli není vítr, vytáhneme rámky a kontrolujeme včely uprostřed zimy kdy je 10 st.C. Rámek není venku dlouho. Dělal jsem oddělky v 10 C. počasí a se včelami v lehkém dešti ale v dešti potřebujete vyšší teplotu kolem 16 C.

Pokud se včelami živíte nemůžete vždycky čekat na perfektní den k práci s nimi. Rychlost a směr větru se musí zjistit při rozhodnutí vytáhnout rámky v zimě. Rozpečetění není nikdy dobré v časné zimě ale podle mého názoru není tak kritické v tento čas roku ve středozápadě.

Zvednutí víka a podívání se na vchod v tento čas roku obvykle stačí ale vždy chceme zkontrolovat alespoň několik úlů abychom viděli kolik je plodu.

Bob Harrison
_________________________________________________________________

Včely bojují s roztoči2x a 4x pomaleji
sejmutí a zneškodnění

VARROA TÜRKCE ACIKLAMALI


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 19. února 2008 v 15:40 | Reagovat

Roztoči mají podle příspěvku delší životnost (nižší mortalitu) než napadená včela. Teplota v chomáči se přes zimu mění. Zkoumal někdo, jestli zima roztoči škodí, či prospívá, nebo nemá vliv? Tedy, jestli má vliv teplota v období bez plodu a VD je mimo plod. Teoreticky bych očekával že nižší teplota a asi pomalejší metabolismus včely by mu nemusel prospívat.

2 Miroslav Markytán Miroslav Markytán | E-mail | 21. dubna 2008 v 12:25 | Reagovat

Dobrý den, nevíte jak dlouho roztoč varroa žije, pokud nemá příležitost parazitovat na hostiteli. Kde bych se mohl o životě tohoto roztoče něco dozvědět. Po jaké době je můžno opět použít úly, ve kterých bylo včelstvo napadeno roztočem, abych nenakazil nově zakoupené včelstvo osazením do tohoto úlu.

3 Eman Eman | E-mail | Web | 21. dubna 2008 v 15:25 | Reagovat

Samotný úl se dá vydezinfikovat např. plamenem. Zakoupené včelstvo - roj nebo oddělek s otevřeným plodem lze vyfumigovat např. Varidolem, nebo MP-10. Roztočice (samička) určitě přežije včelu i včelstvo a čeká na loupežící včely, aby se jich zachytila a pokračovala v rozmnožování na plodu.

Pokusím se najít, jak dlouho přežije roztoč bez včely.

4 Moluka Moluka | E-mail | 30. ledna 2009 v 23:28 | Reagovat

Studujme nemoci včel. Prohlídněte si stránky :WWW..sweb.cz/jjvcela/soubory/vcely12.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama