Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

4 důvody proč jsou pro včely pesticidy škodlivé

12. února 2008 v 14:31 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Včelaři: Jedy nemusí způsobovat CCD (Colony Collapse Disorder), ale přispívají k tomu.

Včelař podává zprávu z vůbec první Národní včelařské konference:
Tak tedy na co každý čekal… včelaři říkají včelařům o svých osobních zkušenostech s CCD. Ale počkejte! Je tu více než jenom záhada. Je tady hodně pesticidů, a dokonce i když nejsou příčina CCD, zabíjí včely rychleji než je včelaři stačí dělat.
Chemické společnosti si schvalují vlastní pesticidy
David Mendes, včelař z Massachusetts/Florida s 7,000 včelstvy, mluvil o pesticidech v prostředí jeho včel opylujících plodiny a jak tyto chemikálie mohou přispívat k jeho problémům… a jeho problémy jsou významné tento rok, jako byly minulý rok. Jeho první komentář byl ten, že pesticidy nejsou testovány od EPA (Environmental Protection Agency = agentura pro ochranu životního prostředí) vůbec. Pesticidy jsou testovány Chemickými společnostmi, které je vyrábějí a EPA je pak schvaluje pro použití, nebo ne. Hádejte jak a pro koho potom takové výsledky vyjdou?
Mluvil nejen o finančním ale také emočním stresu když 60-80% ztrát včel mají na sobě včelaři …. Něco více než 50% za rok je reálné a to je těžké obnovit. Dva roky za sebou v řadě a můžete si hledat práci jako recepční ve Wal-Martu. Co se nyní změnilo, ptá se…. A proč zrovna já?
"Big Ag," "Zemědělské giganty?" s chemickými přisluhovači, řídí USDA
David Hackenburg, první co hlásil Colony Collapse Disorder (ale jistě ne první který to pozoroval na včelstvech), nejdříve mluvil o asi 2,000 včelstvech, které stěhoval na Floridu minulý týden. Tento týden, 80% odešlo ... znova. Odešly se stejnými symptomy CCD které viděl ve svých včelách minulý rok.
Citoval Jerry Hayes-e, Státního včelařského inspektora z Floridy (kde je CCD běžná) který řekl že "včelařství bylo ošklivé nevlastní dítě amerického zemědělství ". Jak to? Vláda doposud učinila hodně slibů o studiu a nápravě problému CCD, Hackenburg řekl … ale zatím se moc nestalo. Řekl že nebyl moc šťastný s australskými včelami - nic neříkajíce o jejich vlivu na CCD (jedna studie naznačovala, že austraský vir je spojen se včelstvy zasaženými CCD). Také zmínil pesticidy, zvláště Imidacloprid (zakázaný ve Francii, ale ne tady), a jak byl používán všude a kdekým. Ale šel dál a cituji… "Velké "Zemědělské giganty mají řízení z ministerstva zemědělství USA (USDA= United States Department of Agriculture) od sekretáře až téměř k poslednímu muži." Co dělat? Vzít lidi z kongresu a přimět je k nějaké akci… vybrat peníze, ovládnout chemikálie.
"Kombinování" zesiluje jedovatost
Dave Ellingson, jiný komerční včelař a zpracovatel vosku mluvil o tom že dělá všechno možné a nic nefunguje. To bývá, když včelstvo uhyne, vyvětráte to a znovu použijete. A nové včelstvo uhyne také. Jeho komentář k pesticidům byl ten, že farmáři nyní kombinují pesticidy. To znamená že současně při jedné jízdě stříkají insekticidy, herbicidy a fungicidy po poli místo dělání zvláštních jízd. Problém? Když se tyto směsi kombinují stávají se tisíckrát jedovatější než použité složky zvlášť. Tisíckrát. Představte si to.
Fungicidy: Snídaně pro šampióny?
Gene Brandi, komerční včelař s 2000 včelstvy, mluvil o jednom specifickém problému pesticidů: Stříkání fungicidů na kvetoucí rostliny. Obecně nejsou tyto složky škodlivé včelám… dospělým včelám, což je vše co EPA nutí chemické společnosti uvažovat když testují nové pesticidy (pamatujte kdo dělá testy, a kdo schvaluje výsledky). Mezitím tyto složky které neškodí dospělým včelám se přinesou z pole do úlu pro včelí dětičky. Krmili byste fungicidy vaše děti? Ne? Ani já ne. Ale my neustále nutíme včely aby to dělaly. Tyto chemikálie přijdou do včel na pylu, který včely sbírají, potom ukládají, potom krmí své děti. Mňam, Mňam.
Pesticidy nejsou příčina CCD. Včelaři a vědci to vědí. Ale stres, který stálé vystavování pesticidům vyvolává u včelí populace a zátěž od tohoto stresu pro imunitní systém včely je jeden z mnoha článků řetězu CCD. Problém je očividný. Řešení také.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kubin Kubin | E-mail | Web | 6. března 2012 v 14:37 | Reagovat

no comment:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama