Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zprávy ze světa včel

30. ledna 2008 v 6:24 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Aktuální a seriozní zprávy o včelách v Česku nemám. Koncem týdne budeme

v organizaci odevzdávat diagnostickou měl na vyšetření varroázy i moru v.p. a nevím jak budou včelaři sdílní o situaci v jejich včelách. (moje aktuální informace z 16.3. říkají, že se v 5 vzorcích z Roh. Bělé našly spory moru v.p. v počtu 100-1000 v 1 gramu.) Slyšel jsem sem tam, že víc včelařů než bývá zvykem již poptává oddělky, tak uvidíme jak se to vyvine. Zrušil jsem článek z 20.11.2007 "Potřebujete pomoci se zavčelením", který pouze upozorňoval na nabídku Jana Kolomého paketových včelstev. Poučil jsem se a už takové informativní články psát nebudu. Snad jen lakonický odkaz na jeho vlastní nabídku. A navíc tahle ode mne nebyla úplně solidní. Doslechl jsem se, že Kolomý má objednávky na několik let dopředu (prý objednávky až na 22000 oddělků) a nezvládá uspokojit současný zájem o včely. Hrozí proto možná dovozy ze zahraničí. To něco napovídá o situaci se včelstvy u nás, ačkoli je potřeba si počkat na solidní průzkum situace. Vypadá to, že včelstva kolem Prahy, a směrem jižně dostala zabrat. "Hory" jsou prý bez pohromy. V některých lokalitách nepomohlo ani supervzorné ošetřování podle veterinárních vyhlášek - vím o případu, kdy o všechny včely přišel i veterinář, a slyšel jsem (jeden pán povídal), že bez včel jsou i někteří nejvyšší představitelé svazu včelařů. Drby mám rád, ale jen pokud neubližují. Moje včely při průběžné kontrole pěkně řádkují měl, ale abych to nezakřiknul, uvidíme až přijde hodina pravdy.
Mám tu již nějaké konkrétní zprávy z druhého konce světa o transportech včel za opylením v Americe. Dopravce včel, který vezl včely z Missouri na opylování mandlí, mluvil něco o zavšivených (říkal zasr...) včelách, které vezl z Dakoty na mandle. Včely z Missouri byly včera prohlíženy a prý vypadají lépe než byly roky předtím. Zprávy z Austrálie mluví o nebývale velkém množství objednávek z USA na oddělky. V Austrálii rozvoj včel vrcholí a v USA za pár týdnů začne na mandlích hukot. Již několik let Australští včelaři pomáhají američanům s doplňováním včelstev na včasné opylení mandloní v Kalifornii. A prý Australani museli odříct mnoho objednávek na zásilky malých paketových včelstev. Včelstva v Kalifornii byla před 2 týdny ve špatném stavu. Nový problém s dopravou včel a matek z Austrálie do USA je v tom, že United Airlines odřekly přepravy včely na jejich letadlech protože na nich neměla jisté nutné požární vybavení. Do června by se to mělo napravit. Ve státě Montana včelař kvůli opylení udržuje včely poprvé v USA pomocí feromonů. Všechny státní včely by měly být v Kalifornii první týden února a fungovat krátce potom. Měli bychom mít dobrou informaci o stavu komerčního kočovného průmyslu do poloviny února.
Tak to jen aby řeč nestála.... Jestli máte nějaké lahůdky, drby, informace, tak neváhejte a pište komentáře, bude-li to moc sprosté, tak komentář vymažu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 31. ledna 2008 v 11:05 | Reagovat

Vážený příteli, díky za akuální informace z oboru. Neznám možnosti Vašeho blogu. Nebylo by možné instalovat načítací anketu s několika body ohledně situace s v.d.? Např.:okres, počet včelstev (svých nebo celé ZO, pokud zná přihlášený situaci), spad zimní měli jaro 07,léčení jaro 07, letní spad, letní léčení 07, %úhynu podzim07,%úhynu zima07/08, %úhynu jaro 08. Z hlediska prvního nástřelu by to byla důležitá informace pro lidi, kterým není osud včelařství v ČR lhostejný. UV je až v poloovině března, v PUV jsou profíci, kteří jsou asi OK. Začínají výročky a z Křemencové žádný dotazník na zmapování situace. Na dvorku v Křemencové kdysi byla včelstva a v baráku Ústředí včelařských spolků.

Přeji hezký den. Petr Texl

2 Eman Eman | Web | 31. ledna 2008 v 12:15 | Reagovat

Blog má možnost anket, u každého článku jedna otázka a několik možných odpovědí. Dalo by se napsat příslušný počet článků, kolik má být otázek. Příklad je na konci článku. Aspoň trochu reprezentativní průzkum situace se dá udělat až po odevzdání vzorků, nebo až včelaři přiznají důvěrníkům barvu, kolik jim toho přezimovalo.

Na internetu je jen několik set včelařů a obávám se, že jakékoli výsledky internetových anket toho moc neřeknou. Myslím že anketní systém je také na Včelařských novinách.

3 Sršeň Sršeň | E-mail | 15. března 2008 v 20:04 | Reagovat

Psal osot@pjatnica.Nedoporučuje se konsumace medu z oblasti Jaroslavské,Kostromské,Ivanovské,Volgogradské,Brjatské,jižní Novgorod,a jiné v okolí těchto oblastí.Proti plevelům na polích s obylím se použil postřik stejný jaký se používal ve Vietnamské válce v roce 1960 (zřejmě jde o Oranž ). Matka včelaře koupila sklenici medu ,nechala ho 4 včelstvům vybrat a v kráké době všechny uhynula.Tak by mne zajímalo jakými jedy se ukončuje vegetace na našich polích na bramborových polích,kde je spousta květů které navštěvují včelstva.Včelaři byly v loňském roce překvapeni také tím že nevytáčeli žádný med květový nebo smíšený na který byli zvyklí.Vytáčeli pouze med černý,který zákazníci odmítají.Podle zpráv takový med  neměli už 20 let a ve velké míře se vytáčel i melicitozní.

4 Sršeň Sršeň | E-mail | 15. března 2008 v 20:08 | Reagovat

Psal osot@pjatnica.Nedoporučuje se konsumace medu z oblasti Jaroslavské,Kostromské,Ivanovské,Volgogradské,Brjatské,jižní Novgorod,a jiné v okolí těchto oblastí.Proti plevelům na polích s obilím se použil postřik stejný jaký se používal ve Vietnamské válce v roce 1960 (zřejmě jde o Oranž ). Matka včelaře koupila sklenici medu ,nechala ho 4 včelstvům vybrat a v kráké době všechny uhynula.Tak by mne zajímalo jakými jedy se ukončuje vegetace na našich polích na bramborových polích,kde je spousta květů které navštěvují včelstva.Včelaři byly v loňském roce překvapeni také tím že nevytáčeli žádný med květový nebo smíšený na který byli zvyklí.Vytáčeli pouze med černý,který zákazníci odmítají.Podle zpráv takový med  neměli už 20 let a ve velké míře se vytáčel i melicitozní ,pro včelaře opravdu překvapení.

5 Sršeň Sršeň | E-mail | 23. března 2008 v 9:10 | Reagovat

Na Floridě ,oblast Martik Country budou od dubna afrikanisované včelstva psanci.Zemská komise přijala návrhy zakázat na Floridě chov i křížení afrikanisovaných včelstev.Ustanovení opravňuje je odstraňovat ze soukromého majetku a účtovat soudní výlohy.V Martin Country bylo v poslední době podáno 22 stížností na tyto včelstva.Očekává se rozmnožení těchto kolonií,protože ty se dělí o 8 až 16x rychleji za rok.Afrikanisované včely jsou nebezpečné napadáním lidí,mohou je i zvířata pronásledovat až do 5 km.Pravidla umožňují vstupovat do opuštěných nebo pronajatých domů a pozemků,kdy nemohou najít majitele.Toto nařízení je první na Floridě.Cena za odstranění je 300 dolarů v závislosti na náročnosti odstraňování . autor BY GEORGE ANDREASSI 18.3.08

V Arizoně v posledním týdnu od 5.března 08 byly zabiti dva psi a napadeni 4 děti afrikanisovanými včely.První zpráva o pobodání dělníka při výkopových pracích bylo že utrpěl víc než 500 žihadel.V nemocnici při snímání kamerou mu po 10 hod. odstranili víc než 1000 žihadel.   autor KAZIT 5 SusanDucros in Healt

6 Eman Eman | E-mail | Web | 23. března 2008 v 18:57 | Reagovat

Dík za doplnění zpráv.  Článek na blogu o těchto včelách je taky zde:

http://ovcsvpardubice.blog.cz/0708/zabijacke-vcely

7 Sršeň Sršeň | E-mail | 26. března 2008 v 9:50 | Reagovat

25.3.2008 rádio oznamuje ,že v Paříži má (včelař?) zaměsnanec úl přímo v kanceláři,ostatní pracovníci proti tomu nic nenamítají a že dokonce má na 100kg medu.Napadá mne otázka rozšiřování, vytáčení a léčení.Co když zapálí dýmák?Vše v kanceláři?Že jsou umístněny úly na střechách není nic nového.Ve státě New York-Brooklyn  vedle hlavní silnice Atlantic ave je spolek 130 včelařů kteří  převážně chovají takto včely.Jsou omezeni malými prostory okolo domů.Novým zájemcům o včelaření pomáhají  radou a začínají je učit na dvou úlech.

8 Sršeň Sršeň | E-mail | 26. března 2008 v 22:20 | Reagovat

Kuba-Digital Gramha 25.3.08 Dobrý med.Včely nejvíce pracovaly v úlech Eliseoa Herreaa Mangano.Dosahl produkce v půměru na jedno včelstvo 155kg.Nejvíce měl 170kg.Jiné roky od r.2000 průměr 110kg.                  

    Kontrolní komise nad trhem v Portugalsku zjistila vysoký obsah MHF v medu Portugalském.Španělská pohraniční kontrola rozeznala Erytromycin unauthorised v medu z Číny.Včelaři v Srbsku si všímají zpráv o možném úhynu 200.000 včelstev v ČR.V Novim Sadu mají také úhyny,ale nemají je sečtené.Přejí vyrovnání ztrát a dobrou mednou úrodu českým včelařům.

9 Eman Eman | E-mail | Web | 27. března 2008 v 5:23 | Reagovat

K (8) ... Sledujte také rapid alert system:

http://ec.europa.eu/food/food/rapidalert/archive_en.htm

nejen nepovolený erythromycin v čínském medu, ale jiné problémy:

http://ec.europa.eu/food/food/rapidalert/reports/week6-2008_en.pdf

Zprávy ze světa medu:

http://apitrack.com/noticias-348_en_news.htm

10 Sršeň Sršeň | E-mail | 14. dubna 2008 v 0:23 | Reagovat

Poslední údaje.V Německu je evidováno k 31.12.2007   80.142 včelařů a 655 tis.644 včelstev.Řepkový med se prodává v obchodech po 4-5 EU.Soukromý prodej  za 2 EU,rozdíly v cenách jsou dost velké.Medovicové od 6 do 12 Eu a v eko medech dovozových jsou ceny vysoké.Rakouští včelaři mají ještě doma dost neprodaného medu.Důvodem je prý to,že se doma přestalo vařit.

11 Sršeň Sršeň | E-mail | 23. dubna 2008 v 16:37 | Reagovat

Rozhovor Roba Roblina se včelařem Kolpackem z Kanady ,Howard County.Včelařím od roku 1953 a teprve teď mi bylo ukradeno 5 včelstev.Krádeže jsou po celé zemi a farmáři pěstitelé jabloní  se neptají od koho a odkud jsou včelstva dovezena.Za jedno včelstvo se platí 200 Kan.dolarů.

12 Sršeň Sršeň | E-mail | 2. května 2008 v 21:03 | Reagovat

Opět se hodně mluví o ztrátě včel působením elektromagnetických vln. Odkazy http://groups.google.com/group/mobilfunk_newslether/t/1fab.20bf1e6a8

a na http://omega.twoday.net/search?q=bees

13 Sršeň Sršeň | E-mail | 30. června 2008 v 21:42 | Reagovat

V bulharsku se cena medu zvedla( červen 2008)na 12leva. leva 13 Kč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama