Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely se kradou i na Novém Zélandu

27. ledna 2008 v 18:09 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Včelaři na Novém Zélandu zuří po vyloupení včel a matek.

Včelaři na Jižním ostrově věří že v Central Otago byli v akci zloději včel.
Ukradli včelí matky s vajíčky ze včelnice v oblasti Maniatoto a ty byly pravděpodobně určeny pro Severní ostrov. Po ztrátě většiny cenných včel ze deseti úlů, včelař John Graham zuří a je přesvědčen, že to není jednoduchý náhodný akt vandalů.

"To byl někdo kdo věděl co dělá." řekl pan Graham. Šli do plodových beden a vybrali rámky s plodem a na nich matky a odnesli je pryč." Plodové rámky byly ukradeny z úlů kolem Maniatoto a chovatelé věří že budou odhaleny další krádeže, ačkoli zloději jsou opatrní a skrývají stopy.

"Všechno dají na své místo a udělají to tak, aby to vypadalo jakoby tam nikdo nebyl a včelám se stále dařilo," řekl pan Graham. "A když odkryjete víko, zjistíte že je tam prázdno." Chovatel z Otago Frans Laas říká že je to starý problém, ale mnoho lidí to nehlásí. Říká že pachatelé museli mít ochranné oděvy a mají místní znalosti.

"Určitě je to profesionální včelař nebo někdo s důvěrnými znalostmi včelařství," řekl Frans Laas. "Věděli co berou a věděli kdy to vzít."

Ukradené včely by mohly mířit na Severní ostrov, který byl zasažen varroázou. Varroa vytvořil lukrativní trh pro chov čistých včelstev na Jižním ostrově. Pan Graham věří že zloději je prodávají.
Včelaři naléhají na místní lidi, aby si všímali nezvyklých automobilů kolem úlů během letních měsíců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama