Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Testování rezistence Varroa D. na Apistan® (fluvalinate) a CheckMite+TM (coumaphos) v USA

26. ledna 2008 v 12:10 | Eman |  Varoáza
Chceme zjistit zda používáme ten správný prostředek proti roztočům?

Takto například doporučuje výzkumné oddělení ministerstva zemědělství USA udělat test na rezistenci roztočů na používaný chemický prostředek.

Myslíte si, že jsou vaši roztoči rezistentní (odolní) na Apistan® nebo CheckMite+TM? Použijte tento test před ošetřováním včel.
Tento test může být použit k určení rezistence když se zdá že včelstvo nereaguje na chemická opatření proti roztočům. Test používá pásky Apistan® a CheckMite+TM a může být prováděn současně na stejné skupině včelstev odebráním dvou vzorků z každého úlu.
Materiál a pomůcky k provedení testu:
* 500ml sklenici s víčkem (zavařovací sklenice se širokým hrdlem)
* Lehký kovový mřížový kryt na sklenici (kovová síť 8 ok do palce - 25.4 mm)
* Lístek kartotéky nebo podobný a sponka
* 3/8" X 1" kus nového pásku Apistan® a CheckMite+TM
* ¼ šálku (70 ml) nebo naběračka k nabírání včel
* 25% alcohol nebo kapalina na mytí oken
* filtrační látka a 6 krejčovských špendlíků.
* gumové nebo plastové rukavice
* plastové vědro
* Arch z bílého papíru
Krok 1
Přisponkovat 10 cm X 2,5 cm část z Apistan® a CheckMite+TM pásku do prostředka kartotéčního lístku. V každém případě zacházejte s Apistan® a CheckMite+TM v rukavicích. Umístěte kartu do sklenice s pásky Apistan® nebo CheckMite+TM obrácenými dovnitř. Nahraďte pevnou kovovou část víčka zavařovací sklenice kouskem kovové sítě. Díry v síti by měly být dost velké aby skrz propadl Varroa.
Krok 2
Setřeste včely z jednoho nebo dvou plodových plástů do obráceného víka, vědra nebo krabice. Naberte asi 70 ml včel (~150 bees) a dejte je do každé sklenice, opatrně abyste včely nepoškodili. Zašroubujte víčka na sklenicích, aby včely neuletěly.
Krok 3
Umístěte sklenice do inkubátoru o teplotě 30° C do temna na 6 hodin. Ujistěte se, že víčka nejsou těsně uzavřená, aby se ke včelám dostal vzduch.
Krok 4
Po 6 hodinách, držte sklenici asi 10 cm nad kusem bílého papíru otočteji aby síť byla dolů. Třikrát udeřte sklenicí o dlaň ruky. Počítejte roztoče které spadnou na papír.
Step 5
Sklepněte včely na do sklenice. Odstraňte kartu s připnutým páskem a naplňte sklenici do poloviny alkoholem nebo tekutinou na mytí oken. To byste měli dělat venku a používat rukavice. Odstraňte síťu a nahraďte ji původním víčkem na sklenici. Třeste silně sklenicí asi 5 minut.
Krok 6
Odstraňte víčko a nahraďte ho síťovaným víčkem. Vylejte kapalinu do filtrační látky upnuté na vědru. Naplňte sklenici opět kapalinou, zaviřte včelami dokola a vylejte ji přes filtr znovu.
Krok 7
Spočítejte roztoče, co uvíznou na látce. Jestliže je celkový počet roztočů v obou vzorcích (Apistan®, CheckMite+TM) menší než 5, výsledky by měly znehodnocené.
Krok 8
K počítání procent roztočů zabitých Apistan® a CheckMite+TM, dělte počet roztočů, které původně spadly na bílý papír než byly včely zabity, celkovým počtem roztočů (Celkový počet = Počet na bílém papíru + počet roztočů po omytí včel).
%zabitých vlivem Apistan® nebo CheckMite+TM = počáteční počet zabitých, dělený celkovým počtem x 100
Pokud je více než 50% roztočů zabitých vlivem Apistan® nebo CheckMite+TM po 6 hodinách, roztoči by měly být citliví a lze očekávat žádoucí funkci chemikálie ve včelstvu. Pokud je zabito méně než 50% roztočů po 6 hodinách Apistan® nebo CheckMite+TM, roztoči jsou asi většinou rezistentní na Apistan® nebo CheckMite+TM.

Kritické faktory pro úspěch testu

* Předem ovzorkujte včelstva pomocí techniky "ether roll" (250-300 včel) a testujte včelstva jestli dají 5 a více roztočů. Tento test dává významné výsledky pouze pokud se aplikuje na včelstva s odpovídající úrovní roztočů. Neočekávejte že budou stejné úrovně rezistence mezi včelstvy. Vyberte 12 úlů na včelnici. Více úlů je lépe. Tento test není určen k tomu, aby ukázal individuální rezistenci ve včelstvech. Použijte průměry ve včelnicích k ohodnocení výsledků.
Metoda "ether roll" (Burgett et al. 1987), přibližně 250 včel se posbírá z 2 nebo 3 plodových plástů a dají se do asi 720 ml sklenice. 1-2 vteřinový střik startovací kapaliny do auta (ether) se stříkne do sklenice, ta se uzavře a intenzivně se třese asi 30 vteřin, potom jemně se válí 2-3 krát podél dlouho osy. Roztoči, pokud tam jsou, budou vidět jak se přilepí na stěnu sklenice. Množství roztočů je dvakrát vyšší na plodových plástech než na medníkových (Calderone and Turcotte 1999).
* Proveďte test přesně tak jak je popsán. Velikost sklenice, velikost pásků Apistan® nebo CheckMite+TM i teplota jsou důležité.
* Zajistěte aby se včely ve sklenici pohybovaly a přišly do kontaktu s pásky. Nízké teploty mohou způsobit, že se včely shluknou mimo pásky. Pokud se použije tmavý inkubátor, může být užitečné otevřít inkubátor periodicky a vpustit dovnitř světlo a čerstvý vzduch a vyprovokovat pohyb včel.
* Je nejlépe nepoužívat pásky nebo karty opětovně. Sklenice před testem vymyjte.
Poznámka: Nevystavujte sklenice s Apistan® nebo CheckMiteTM na přímé sluneční světlo ani na chvíli. Nejlépe je nechat sklenice s krabicích před a po naplněním dokud nejsou v inkubátoru. Berte včely z plodových rámků. Pro přesnost použijte odměrku a nezraňujte včely. Nesmetejte včely rovnou do sklenic.
Prohlášení: Tato zkouška je orientační a nestanovuje přesnou úroveň rezistence.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lída Lída | E-mail | 15. října 2013 v 15:11 | Reagovat

Prosím,je možné v Česku koupit přípravek Check Mite+ od fy Bayer?
              Děkuji za informace.L.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama