Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Průlom v bitvě s roztočem Varroa na NZ?

17. ledna 2008 v 19:56 | Eman |  Varoáza
Průlomový objev novozélandských vědců by mohl ukončit hrozbu průmyslu medu a exportu ovoce od roztoče Varroa destructor.

Malý roztoč je na Novém Zélandu 7 let, napadá včelstva a vysává včelí larvy, ničí včely po milionech a ohrožuje export ovoce, který závisí s opylením na včelách. Doposud jediná možnost jak zabít roztoče byla používání chemických jedů v úlech. Ale ta je drahá a její efekty jsou slabé.

Vědci HortResearch z Hamilton's Ruakura Research Centre přišli s lepším plánem šlechtění včel, které jsou Varroa-resistentní. Vědci pečlivě hromadili vybrané včely pomocí umělé inseminace. Potom vyjmuli Varroarezistentní matečníky z některých a individuálně inseminovali tento genetický materiál do druhých.

Jakmile byly včely zpátky v úlech, vytvořily si sílu a odolnost.

"Neustálým mezi-šlechtěním zvyšujeme frekvenci toho genu dokud u toho kmenu, který tady máme, se v nejlepším případě v těchto včelstvech nemůže množit 80% roztočů Varroa," říká vědec HortResearch Scientist doktor Mark Goodwin.

Nyní je práce v laboratoři za námi a začínají reálné testy.

Padesát odolných včelstev s půl milionem včel míří k pobřeží. Cílem je ostrov Great Mercury na poloostrově Coromandel.

"Jakmile se tady populace usadí, budeme moci začít množit matky, brát matečníky z ostrova a dodávat je zpátky do průmyslu takže mohou začít používat geny ve svých vlastních úlech a snížit závislost na chemických insekticidech," říká doktor Goodwin.

To bude trvat přírodě asi 2 roky aby si vytvořila potřebné počty a pracovalo její kouzlo.

Zdroj: ONE News -Dec 16, 2007 7:24 PM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | Web | 20. ledna 2008 v 8:22 | Reagovat

V diskuzi na BEE-L se objevila informace, že vědci otvírali buňky plodu v pozdním stádiu vývoje a počítali ty, kde se roztoči nerozmnožovali. Z těch včelstev, která měla nejlepší výsledky brali plemenivo, až docílili těch 80% kde se roztoči nemnoží.

Zajímavé odkazy k tomu:

http://www.ars.usda.gov/research/publications/publications.htm?seq_no_115=192535

http://www.ars.usda.gov/research/publications/publications.htm?seq_no_115=171534

2 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 20. ledna 2008 v 8:25 | Reagovat

Moc bych si přál, aby jim to vyšlo. Jenže jakmile se izoluje takováto odolná populace včel na ostrově, budou tam jen inbradní roztoči. Bude  chybět neustálá konfrontace s ním. Roztoč se neustále přizpůsobuje. Něco podobného tu již bylo. Byl to projekt Chorvatů+, Rakušanů a Němců, vedený Prof. Pechem. Viděl jsem to v německé televizi. Včely obalené roztoči, ale ti se dál nemnožili. Myslím, že to již  padlo. TOtéž se děje ve Švédsku s Elgonkami. Navíc se ukazuje, že odolné včely na jednom stanovišti nemusí si tuto vlastnost podržet na jiném. To se jistě dá odstranit selekcí. Možná je to i těmi příbuznými roztoči. CHtělo by to na ten ostrov dodávat neustále novou krev roztočů. Tohle ale cesta rozhodně je.

3 G. Pazderka G. Pazderka | 20. ledna 2008 v 10:39 | Reagovat

Mají pro udržení takových zkriplených generací u roztoče zřejmě vhodnější podmínky oproti evropským a to je výchozí.

-Snaží se využít každopádně plně své polohy více izolovaných území ke kývavému odvčelování a zavčelování.(vč. kočování)

-Mají dobře otevřenou cestu obchodu do EU.(viz. Eurlex)

-Mají relativně dobře uzavřené hranice pro import biologických problémů.

-Postihy za porušování jejich zákonů o dovozu jsou větší a razantnější, než za porušování tamnějších problémů např. u hygieny potravin, zvířat nebo podobně.(viz. realityshow o tamnějších hygienyckých úřednících a hraniční policii ze Spektrum kanálu)

Tedy oproti našim podmínkám jsou převážně natom mnohem dobudoucna lépe, jestli se jim podaří udržet import na uzdě.

.......

Jenže jakmile se izoluje takováto odolná populace včel na ostrově, budou tam jen inbradní roztoči. ...Něco podobného tu již bylo. Byl to projekt Chorvatů+, Rakušanů a Němců, vedený Prof. Pechem. <

4 A Sustainable Approach to Controlling Honey Bee Diseases and Varroa Mites A Sustainable Approach to Controlling Honey Bee Diseases and Varroa Mites | Web | 22. dubna 2008 v 7:19 | Reagovat

Udržitelný způsob kontroly nemocí včel a roztočů Varroa

A Sustainable Approach to Controlling Honey Bee Diseases and Varroa Mites

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama