Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Pozdrav od včel protinožců

27. ledna 2008 v 10:06 | Eman |  Med
Ochutnal jsem medy z druhého konce světa. Tam je právě léto.

Shodou okolností se naše dcery (každá zvlášť) s doprovodem vydaly na cestu do Austrálie a Nového Zélandu. Byl jsem samozřejmě zvědav, jak chutnají medy z tak vzdálených zemí, kde je příroda pro nás nepředstavitelná. Mimochodem Austrálie nemá problém s Varroázou, kleštík Varroa na australském území zatím není. Ale mor v.p. se tam vyskytuje. Nedávno byla Austrálie neprávem obviněna z příčiny nemoci mizejících včel v USA. Toto podezření se ukázalo jako vykonstruované a pozdějšími vědeckými důkazy rozborem DNA bylo vyvráceno. Australské včely jsou nezbytnou posilou americkým včelařům v časném jaru, kdy kvetou mandloně.
Sám jsem dříve ochutnal zatím jen domácí med z ovocných stromů, z řepky, lipový, tmavý medovicový z dubu a svazenkový a koupil jsem si med akátový, protože mám v blízkosti za plotem jen 2 akáty, které jsem si sám zasadil a na medovou snůšku je to málo. U M.Sedláčka v Bučovicích jsem ochutnal melecitozní med, tzv. cementový. S tímto medem jsem doma zatím naštěstí problém neměl.

Medy, které jsem dostal jako suvenýr, mě svou chutí překvapily. Měly pro mě zcela neznámé chutě a vůně. Škoda že rychle ubývají s každým otevřením lahvičky na přičichnutí :-).
Med vlevo je z eukalyptu Yellow Box. Je to bioprodukt získaný přímo z farmy, kterou vede francouzský pár žijící 30 let v Austrálii nedaleko Hawk Nest, NSW.
Velmi lahodný voňavý med - podle mého nejlepší (je to vidět na lahvičce - byla předevčírem plná).
Druhý zleva je z deštného pralesa
na dalekém severu Austrálie. Vpravo je složení medu.
Třetí je med Capilano. URL na etiketě bylo, ale momentálně je mimo provoz.
Nejvíce zvědavý jsem byl na med z Manuky. Je to med, který má certifikát jako regulerní léčivo a používá se v mnoha oblastech medicíny. Svojí chutí skutečně připomíná spíš lék, nebo sladkou mast, a je zvláštně aromatický.
Z Nového Zélandu jsou to zleva plástečkový med z jetele, potom uprostřed je med z pobřežního stromu Pohutukawa. Med z Manuky je dobrý, prý má léčit žaludeční vředy, odřeniny a spáleniny i jiné zdravotní problémy. Na mě ale nakonec působil stejně jako náš český pastovaný tmavý med například z lípy. U medu z Manuky se udává UMF činitel (Unique Manuka Faktor) - je to účinná antibakteriální látka, která u jiných medů není.
Bohužel chuť a vůni v článku nesdělím, ale věřte mi, že je to něco úplně jiného, než jsem znal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | E-mail | Web | 27. ledna 2008 v 18:49 | Reagovat

S tou manukou bych si takové iluze nedělal. Podle zdrojů co je v medu z manuky zvláštní je methylglyoxal (glyoxal) a ten se vyskytuje ve fragmentech za přispění aminokyselin v glukóze.

Je to látka podle jiného zdroje mutagenní-karcinogenní a objevuje se běžně ve vývaru pražené kávy.

Škodlivost a samotná prospěšnost při užívání vnitřně bude tedy individuální a tak jak mohou jiné druhové medy dělat někomu dobře nebo zle, platí to také pro manuku.

Manukový med by měl být podle reklam nato co obsahuje - jako lék užíván zejména zevně.

2 Eman Eman | Web | 27. ledna 2008 v 19:25 | Reagovat

Ono to je podobné jako s jinými léky - někomu účinkují, jinému ne. Ale fakt je, že med z Manuky "protáhli" složitými klinickými zkouškami a mají ho registrovaný jako lék. To jiný med nemá a asi dlouho mít nebude a proto na to upozorňuji. Manuka je na NZ "tutovka" asi jako teď u nás řepka. Ta prý obsahuje nějaké protirakovinové látky.

Mě fungují na zdraví všechny medy české a nepotřebuji k tomu žádné certifikáty. Mí zákazníci na to taky věří. Největší vada těch našich přírodních léků - medů - je v tom, že je příliš levný a farmakologické giganty z toho nemají potřebný "vejvar".

3 VIOLETMORSE22 VIOLETMORSE22 | E-mail | Web | 31. července 2011 v 9:07 | Reagovat

This is known that cash makes people disembarrass. But how to act when one has no money? The only one way is to try to get the <a href="http://bestfinance-blog.com">loan</a> or just car loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama