Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Mnohonásobné páření včelí matky stojí za její přitažlivostí pro včely.

5. ledna 2008 v 18:25 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
ScienceDaily (Oct. 10, 2007) - Zdá se, že úspěšné vládnutí včelí matky v úlu je určeno z velké části počtem trubců, kteří ji oplodnili.

To naznačuje výzkum vědců v oddělení entomologie a W.M. Keck centra pro biologii chování při státní universitě v Severní Karolině. Dr. Freddie-Jeanne Richard, vědecká spolupracovnice; Dr. David Tarpy, pomocný profesor a spolupracující včelař; a Dr. Christina Grozinger, pomocný profesor genomu hmyzu, zjistili že počet páření včelí matky je klíčový faktor, který určuje jak velká je přitažlivost matky pro včely dělnice v úlu.
Včelí matka se páří na počátku svého života, vysvětil Tarpy, ale obvykle s mnoha partnery, trubci z jiného včelstva. Richard, Tarpy, a Grozinger zjistili že počet partnerů se zdá být klíčový faktor v přitažlivosti matky pro včely - čím více partnerů, tím přitažlivější je matka a tím déle bude vládnout.
Vědci také prováděli pokusy, které naznačují, že počet páření matky je činitel ve změně složení feromonu, neboli chemického signálu, který matka vydává. Je to složení tohoto feromonu, který přitahuje dělnice.
Včelstvo sestává z jedné matky a mnoha tisíc sterilních dělnic. Po celý její život matka klade pouze vajíčka. Ale brzy na začátku života dělá matka několik oplodňovacích výletů. Na těchto výletech se oplodní - ve vzduchu - s jedním a až více jak 40 trubci. Průměrný počet trubců se kterými se matka páří je 12. Matka uchovává spermie z oplodňovacích letů po zbytek života, dva až tři roky u dlouhověké matky.
Ale některé matky tak dlouho nežijí. Jsou odmítnuty dělnicemi v úlu. Výzkum Richarda, Tarpy, a Grozingerové vrhá světlo na mechanismus odmítnutí.
Jelikož se matky oplodňují brzy a uchovávají si spermie, zdá se logické že se ty matky, které se pářily vícekrát by mohly být cennější pro včelstvo. Ale Tarpy řekl, že výzkumníci doposud nestudovali vliv počet páření matky na její fyziologii.
Aby určili jaký účinek má páření na včelí matky, vědci uměle oplodnily matky. Je obtížné zjistit počet páření za přirozených podmínek. Některé matky byly inseminovány spermiemi jednoho trubce, jiné semenem od 10 trubců. Vědci potom matky vložili do úlů a pozorovali je.
Zjistili, že dělnice věnovaly větší pozornost vícenásobně inseminovaným matkám. Dělnice předváděli to co je známo jako "reakce doprovodu" jejich matce; lízají a čistí si na ní tykadla. Reakce doprovodu k vícenásobně inseminované matce byla vyjadřována více.
"To nám naznačuje že dělnice mohou říci s kolika trubci je matka oplodněna, " říká Grozinger.
Jako mnoho zvířat, včely používají feromony ke komunikaci. Když Richard analyzovala feromon produkovaný v mandibulární žláze matky, zjistila že složení feromonu se dramaticky mění poté co se matka oplodní a že počet páření matky se zdá být klíčový faktor v rozsahu změny feromonu.
Richard dodala, že když včely byly vystaveny feromonu od matek inseminovaných semenem z jednoho trubce a matky inseminovaných semenem mnoha trubců, včely dávaly přednost feromonu vícenásobně inseminovaných matek.
Richard dodala že analýza feromonu mandibulární žlázy zjistila rozdíly v chemickém profilu feromonu z jednou inseminované a vícenásobně inseminovaných matek. Vědci také zjistili rozdíly ve dvou typech matek v úrovni mozkové činnosti genu vztahujícího se k chování.
"Naše výsledky jasně ukazují, že množství inseminace mění fyziologii matky, profil feromonu matky a chování mezi matkou a dělnicemi," vědci napsali ve zprávě PLoS One.
Tarpy řekl že výzkum by mohl mít dopady pro chov matek a pro včelaře. Výzkum napovídá, že matky, které se páří s více partnery jsou lepší, takže chovatelé si je mohou vybrat pro toto jejich chování. Včelaři také obvykle kupují oplodněné matky když mění matky ve svých včelstvech. Tarpy řekl, že by mělo být možné vymyslet test, který by určoval, zda byla matka oplodněna málo nebo mnohokrát. Takový test by pomohl včelařům určit kvalitu matek, které kupují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čermák Květoslav Čermák Květoslav | E-mail | Web | 6. ledna 2008 v 22:29 | Reagovat

To je docela nový základní poznatek. Drobný, ale významný.

Další důkaz biologického významu polyandrie = vícenásobného páření matek. Ukazuje jeden z mechanismů preference polyandrie.

2 Eman Eman | Web | 7. ledna 2008 v 8:12 | Reagovat

Já myslím, že ten chovatel, který má zvládnutou inseminaci matek by tento poznatek mohl ověřit. Není mi jasné, jestli se počítají jen trubci od různých včelstev a sperma od 2 trubců od stejné matky je jako od 1.

3 Čermák Květoslav Čermák Květoslav | E-mail | Web | 7. ledna 2008 v 22:20 | Reagovat

Bylo by dobré znát metodiku pokusu, abychom věděli, zda jde o vliv více páření či o vliv genetické pestrosti spermií, které matka dostane. Pokud platí to druhé, tak při běžné inseminaci se inseminuje spermatem trubců od téže matky, tedy trubců geneticky velmi blízkých, zatímco při volném páření jsou trubci navzájem nepříbuzní. A ten rozdíl by se měl i v chování včel vůči matkám obou variant projevit. Není problém takový pokus založit. Spíš vidím háček v tom, že výzkumníci asi porovnávali atraktivitu matek v jednom včelstvu (z textu překladu to není úplně jasné), jenže včelstvo si běžně nemá z čeho vybírat - spáří se mu jen jedna matka...

4 Eman Eman | Web | 8. ledna 2008 v 6:40 | Reagovat

Já z toho textu pochopil, že posuzovali "vřelost" chování doprovodu k matce "Dělnice předváděli to co je známo jako "reakce doprovodu" jejich matce; lízají a čistí si na ní tykadla. Reakce doprovodu k vícenásobně inseminované matce byla vyjadřována více."

Jak to technicky dělali, to je asi jejich "know-how". (skrytá kamera? počítání a měření délky kontaktů?) To chování doprovodu k matce napomáhá šíření feromonu matky po úlu a při nedostatku pak může skončit předčasnou výměnou matky. Ale to jsou moje spekulace.

5 Antonín Přidal Antonín Přidal | E-mail | Web | 8. ledna 2008 v 12:19 | Reagovat

Je možné, že tento mechanismus se uplatňuje při rozhodování, která z nových matek v poroji (možná i ve vyrojeném včelstvu) bude ponechána. S porojem odlétá několik panušek a jen jedna pak ve včelstvu zůstává jako jeho matka. Sice nevíme, zda se všechny panušky snaží o snubní prolet najednou a nebo jen popořadě, pokud se panuška předchozí ze snubního proletu nevrátí. Každopádně v tomto případě by to dávalo smysl, protože je to fylogeneticky výhodné a odpovídá to principu vzniku a upevnění polyandrie. Pokusím se dohledat původní práci, ve které budou informace úplné.

6 Čermák Květoslav Čermák Květoslav | E-mail | Web | 8. ledna 2008 v 15:42 | Reagovat

Reaguji na [4]: Je docela možné, že se včely k matce spářené s  více nepříbuznými trubci chovají jinak - lépe, jsou pečlivější a důsledkem je vitálnější včelstvo (nechci více spekulovat, počkejme si na původní článek). To už bychom se dostali i k dalšímu tématu, a tím je mateřský vliv (efekt), resp. k další známé cestě jeho uplatňování. Neboli jde o jev "matroklinita", který chybně interpretuje ve svých článcích ve Včelařství ing. Řeháček, zvl. ve vztahu k tichým výměnám matek. Ale o tom jindy a jinde (pokusím se to více objasnit v nějakém článku).

7 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 23. ledna 2008 v 19:17 | Reagovat

Docela s potěšením čtu vaše příspěvky. Jestli v nich není naznačena cesta, jak se dopracovat k přirozeně vitálním včelstvům ?

8 Eman Eman | Web | 24. ledna 2008 v 6:20 | Reagovat

Mě fascinuje zázrak života a evoluce. Věřím v Boha, inteligentní design a následnou evoluci. Kleštík VD v Evropě byl náhlý vnější zásah - asi něco jako dopad meteoru, který prý vyhubil dinosaury. Včelám i černochům v Africe by se do jisté míry mělo pomáhat, ale ne moc. Jinak se nebudou motivovat k vývoji správným směrem a jednou to praskne. S tím mírným pomáháním jsou ale spojeny větší ztráty, ale to je daň evoluci - nic není zadarmo.

9 nepovím nepovím | 12. června 2008 v 12:40 | Reagovat

děkuju ti moc poskytla jsi mi super referát děkuji ti moc moc moc moc moc moc!!!!!ahoj jio a ještě něco máš super blog!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama