Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak včely létají za potravou

25. ledna 2008 v 19:37 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Maličké radarové transpondery připevněné včelám na záda umožňují vědcům stopovat jak se hmyz učí snášet potravu.

"Včela je 2 a půl centimetru dlouhá a její mozek je velký jako zrnko pepře, " řekla Elizabeth Capaldi, výzkumnice na Universitě v Illinois. "Dokáží letět 10 kilometrů od svého úlu za potravou a potom si namíří rovnou domů. Jak to dělají?" Tato otázka bzučí v mozcích entomologů již léta.

Vizuální pozorování ukazují že včely podnikají několik testovacích letů předtím než se stanou opravdovými létavkami, jako komerční piloti leteckých linek předtím než jsou nasazeni do letadla plného cestujících.

Nedávno vyvinutý radarový harmonický systém, který používá lehoučký transpoder k posunu základní radiové vlny skrze "harmonickou" a znovu vyšle signál bez pomoci napájení s těžkou baterií, umožnil výzkumníků stopovat včely na jejich orientačních letech.

Data ukazují že každý orientační let je v úzkém sektoru od úlu, hlásí Capaldi a kolegové Susan Fahrbach a Gene Robinson.
Včela se svým čepečkem, transponderem na zadech.
"Zdá se jakoby prozkoumávaly různé části krajiny," řekla Capaldi, "a to napovídá, že potřebují se dovědět o krajině postupně." Tímto způsobem včely jsou jako cestovatelé, kteří navštěvují město poprvé. "Můžete chodit dokola a najít pěknou restauraci. Potom se vrátit do hotelu. Potom jdete k památníku. Potom zjistíte že od památník můžete zamířit k restauraci.," řekla Capaldi.

Jak včely získávají zkušenost, létají dále a dále od úlu, ale trvání letu zůstává přibližně stejné. Dělají to tak, že létají rychleji a rychleji, hlásí vědci.
"Tento vztah mezi vzdáleností a rychlostí napovídá že včely létají výše na delší orientační lety," píše Thomas Collett, biolog na Universitě v Sussex v Anglii, v dalším článku časopisu Nature. Tato interpretace dat znamená, že včely "poznávají malé rysy krajiny blízko země když jsou blízko úlu a velké rysy když jsou daleko," uzavírá Collett.
Capaldi upozorňuje že sledovací radarový systém měří pozici a dálku, nikoli výšku.

Entomologové doufají že jejich výzkum dá odpověď na základní otázku jak zvířata na sebe působí ve světě smyslů. Včela se umí naučit nosit potravu ze vzdálenosti 10 kilometrů od úlu za čtyři až pět týdnů svého života.
"My máme velké mozky a takové věci nedokážeme," řekla Capaldi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama