Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Hořká sklizeň: zásoby medu docházejí ...

28. ledna 2008 v 18:07 | Eman
... potom co vlhké léto vyvedlo včely z konceptu.

Bitter harvest: honey supplies run short after wet summer upsets bees' routine
Michael McCarthy, Environment Editor, Saturday, 26 January 2008

Špatná zpráva pro mlsouny. Britského medu může být tento rok v některých částech země nedostatek po velmi špatné sklizni medu v roce 2007.
Pokud to zoufalé léto bylo pro nás špatné, pro včely to bylo mnohem horší. Rekordní deště často bránily včelám v snášení nektaru, brzdilo rozvoj včel a znamenalo to průdké snížení produkce medu po celé zemi, jak tvrdí Britská asociace včelařů (British Beekeepers' Association (BBKA)). "Léto 2007 bylo pro včely pro britské včely příšerné," řekl prezident BBKA, Tim Lovett. "Některé kvetení stromů jako je lípa, která je pro včely důležitá, spadalo do období silného deště, takže na některých místech včely květ zcela propásly." Včely nelétají za deště, vysvětluje, protože ve vlhkém počasí ztrácejí teplotu, jsou lenivé, nedokážou se vrátit do úlu a případně uhynou.

Tvrdé podmínky také znamenaly že bylo těžké pro včelaře, kteří ztratili včely během zimy - například kvůli nemocem - obnovit včelstva v letních měsících. A když přišel podzim a někteří včelaři vzali včelstva do vřesovišť na vřesový med, situace byla také špatná. Ačkoli se obrázek měnil napříč zemí, obecný trend byl špatný, podle pana Lovetta, o minimálně 10% ve srovnání s předchozími lety.
Pan Lovett sám utrpěl značné ztráty. Normálně očekával, že získá 80 kg medu z jeho 4 úlů u jeho domu v Esher, Surrey, ale minulý rok sklidil pouze 50 kg, jak řekl. "Myslím že britského a místního medu bude určitě méně než normálně v obchodech a také v těch obchodujících se zdravou výživou," dodal.

Mike Brown, předseda Národní včelařské jednoty (National Bee Unit), kterou organizuje Department for Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA), řekl že výnosy medu jsou zcela jistě nízké. "Ačkoli je to divné, někteří lidé měli velmi dobrý rok, jiní nevyprodukovali absolutně nic," řekl. "Odhadujeme že v roce 2006 včelaři vytěžili celkem 6500 až 7000 tun. Minulý rok to bylo víc jak 4000."
Včelaři ve Walesu byli zvláště tvrdě zasaženi. John Tayler, tajemník Welsh Beekeepers' Association řekl, že v roce 2007 byla jedna z nejhorších sklizní co pamatuje. Včely dělnice, které létaly pro nektar, měly silnou nechuť kvůli nevlídnému počasí, řekl, a obvinil také nedostatek slunečního svitu za selhání rostlin při produkci dostatku nektaru pro snůšku.

Medu bylo nedostatek po celém Walesu. "Všeobecně byla špatná sklizeň medu minulý rok pro většinu včelařů v celém Walesu," řekl Tayler a dodal že měl 16 včelstev blízko Llandovery v Carmarthenshire, která by v dobrém roce normálně produkovala až 300 kg medu, ale poslední rok to kleslo na pouze 20 kg. "Určitě bude nedostatek takzvaného labužnického medu, který je produkován privátně - v obchodech," vysvětloval. "Špatné počasí minulého léta se určitě podepsalo na produkci."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama