Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Den syntetického feromonu plodu přichází

4. ledna 2008 v 7:28 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Kim Flottum přináší ve včelařském ezinu Catch the Buzz informaci o připravované novince pro včelaře.

Slyšeli jste o nejnovějším nástroji včelaře? Dostane se na Mann Lake a byl vyvinut ve Pherotech, a objeven Tanya Pankiw, nyní z Texasu A&M. Jmenuje se SuperBoost, a v podstatě je to syntetický feromon plodu.

První dávka byla v podstatě vytvořena ručně na kolenou ve Pherotech týmu, protože již prodávají produkt a nemají dosud technologii výroby, aby to urychlili. Ale to je pouze otázka času.
K čemu je tato látka dobrá? Je to zázrak, to je to pravé slovo. Plodový feromon je jedna z hnacích sil ve včelstvu. Plod který potřebuje krmit vysílá zprávu k ostatním včelám, že potrava by měla být na cestě. Feromon motivuje každou včelu ve včelstvu soustředit se na přinášení potravy - pyl a nektaru.
To není překvapující, neboť zvětšující se populace plodu zvětšuje množství plodového feromonu, pouze to přidává k horlivosti. Létavky podnikají více výletů každý den a sbírají větší náklad jak pylu tak nektaru. Včely, které jsou normálně příliš mladé ke snášení začínají nosit také, snaží se doplnit potřebu.
Mezitím tento příliv potravy znamená, že matka zvyšuje kladení vajíček, protože je více a častěji krmena a tak plodový feromon reguluje chování dělnic ve všech směrech.

Doporučení vynálezců říkají, že tento produkt by neměl být aplikován nepřetržitě... to znamená, jeden aplikátor vydává syntetický plodový feromon po přibližně 30 dní a další by neměl být okamžitě přidán. Ovšem stejná doporučení tvrdí že by měl být použit v časném jaru k vybudování populace pro opylování; jednou před snůškou medu k výchově populace pro snůšku; a opět na podzim tak aby byla velká populace do přezimovacího režimu. Neřeší sitaci co se stane když se tyto tři události seběhnou najednou každý rok.

Ptal jsem se Tanya na všechno naposledy při entomologické výroční konferenci. Především jsem chtěl vědět, co se stane když přehorlivý včelař tuto látku použije déle než je doporučeno.Její reakce bylažekladení vajíček předběhne normální úmrtnost a včelstvo bude růst, že růst včelstva nebude polevovat pokud je včelstvo v podstatě zdravé a je skutečně potrava k dispozici pro létavky...a hádejte co - nastane rojení.

Pokusy v terénu pokračují právě nyní, s tisíci těchto nástrojů používaných včelaři plánujícími opylovat mandle. Potřebují silná včelstva brzy v sezoně a toto je test. Ovšem se zvětšující se populací přichází potřeba pro více potravy... a to je také zkoumáno. Co udělá nejlepší syntetická potrava potom, kdy všechno rostlinstvo spí?
Eric Mussen, universitní včelař z Kalifornie komentoval, že to bude trvat pár let a příslušné terénní testy k zjištění co se stane a kdy a jak.

Pro teď je další nástroj přidán do včelařské krabice triků pro donucení včel vydělávat více peněz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 4. ledna 2008 v 12:01 | Reagovat

Podle mého názoru je to složitější, než se může zdát. Kdyby se včelstvo dalo jednoduše přinutit ke snůšce pouze "feromonem snůšky", tak by již dávno takový nějaký jednoduchý elixír existoval.

Bohužel každá snůška má svůj feromon a každá činnost každé létavky je sice ovlivňována feromony, ale to se pokaždé slučuje s podmíněnými a nepodmíněnými reflexy jedince potažmo společenství.

A vtom je dle mého názoru um, překonat s takovou pomůckou Berlínskou zeď.

2 Eman Eman | Web | 4. ledna 2008 v 16:31 | Reagovat

Já to pochopil ne jako feromon snůšky, ale feromon přítomnosti plodu v úle. Něco jako když nás přítomnost a zájem (feromon) pěkné ženy vyruší z lenosti a nutí dělat blbosti a zbytečné výdaje energie a peněz :-).

3 G. Pazderka G. Pazderka | 5. ledna 2008 v 10:03 | Reagovat

No kdyby se zaměřovali výzkumy na receptory množení, kde by potom byly ty snůškové?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama