Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Číňani zkrotili bojovné včelí matky

10. ledna 2008 v 14:00 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
V Číně našli včelaři způsob jak zabránit, aby se 2 matky v jednom úlu zabily.

Tím, že jim odeberou mandibulární žlázy, donutí několik matek žít a klást vajíčka v jednom úle.. Tak se vytvoří produktivnější včelstva pro komerční využití. Abychom pochopili, jak manipulování s bojovou schopností matek ovlivní sociální strukturu včelstva, studovali jsme účinky odnětí mandibulární žlázy na strategické rozhodnutí sokyň během bojů.
Matky bez žláz v našem pokusu nebo slabé matky v přírodě mohly upustit od boje jelikož se ohodnotily, že mají malou vyhlídku na vítězství. Je pravděpodobné, že slabé matky zvolily ústup od bojů, protože pravděpodobnost úmrtí byla vysoká pro jejich schopnost vydržet a bodnout (zaútočit a zabít sokyni) je snížená. Skutečně, pro slabou matku, která nemá informaci o bojové schopnosti své soupeřky, nejlepší strategií na přežití je nevyprovokovat souboj.

Z "Self Assessment in Insects: Honeybee Queens Know Their Own Strength by Vincent Dietemann, et al, (Sebehodnocení mezi hmyzem: Včelí matky znají svou sílu ) http://tinyurl.com/32t38m
Mandibularní (kusadlová) žláza je jednoduchá sáčkovitá struktura připojená ke každé mandibule. V matce je to zdroj silného feromonu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama