Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Teorie "Hroucení včelstev" se hroutí

13. prosince 2007 v 12:18 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
James Fisher píše svůj názor na poslední stav výzkumu příčin CCD.

Poslední analýza ministerstva zemědělství USA zachovaných vzorků včel z let 2002 až 2007 je ve zřejmém rozporu s předchozím tvrzením o CCD, které udělali výzkumníci z Penn State (a které tak ochotně opisovaly noviny jinde i u nás - pozn. EV.).
Nové zjištění publikované v prosincovém vydání American Bee Journal je takové, že Israeli Acute Paralysis Virus (IAPV) byl rozšířen v USA několik let předtím, než se objevily symptomy nazývané Nemoc hroucení včelstev "Colony Collapse Disorder" (CCD) a první exporty australských včel do USA.
Odhalení faktu že IAPV není ani nový ani specifický ve včelstvech trpících CCD podkopává vícenásobné tvrzení v první zprávě "A Metagenomic Survey of Microbes in Honey Bee Colony Collapse Disorder" (Science, Sept 6, 2007).
Zaprvé, zásadní tvrzení, že IAPV je "významné návěští " pro CCD se zdá být vyvráceno. V letech 2002-2005, nebyla pozorována ani CCD ani jiné nezvyklé symptomy, viry IAPV infikovaly 10% vzorků včel z těchto let.
Zadruhé, IAPV byl nalezen ve včelách importovaných z Austrálie, které byly "testovány jako potenciální zdroje patogenů ". Bylo také poznamenáno že CCD se objevila jen potom co byly australské včely importovány do USA. Nalezení virů IAPV v letech před prvními importy naznačují, že australské včely mohly být lživě obviněny jako zdroje patogenů.
Nakonec, tvrzení, že práce prováděné k první zprávě byly "modelové k vytvoření strategie vyšetřování epidemie neznámé infekční nemoci " je zpochybněno. Práce zřetelně trpěly malým počtem vzorků, kvůli vysokým nákladům na vzorek pro tuto novou technologii. Takže byla učiněna tvrzení a závěry přes omezený počet vzorků bez pevného důkazu. Ironické je, že roky staré vzorky byly k dispozici snadno.
Ale proč nikdo nenašel IAPV v roce 2002? Jay Evans, jeden z autorů nové zprávy má dobrou odpověď - "Viry mohou být neviditelné, pokud se použijí vyvinuté nástroje pro jiné druhy. Nedávné genomické pokroky nám daly nové možnosti vypátrání neznámých virů." Tedy zatímco bylo možné najít známé viry v minulých letech, nebylo možné detekovat ty neznámé.
Novější zpráva, "Historical presence of Israeli Acute Paralysis Virus in the United States" (Yanping Chen and Jay D. Evans, American Bee Journal 10/2007) udělala statečný pokus ukázat evidentně rozporné důkazy jako pouhé objasnění, spíše než popření mnoha základních bodů. To je provedeno spekulací o různých druzích IAPV, i když testované vzorky neumožňovaly identifikovat hmatatelné rozdíly. (Dále komentuji zprávu tučný tisk a překládám do jednoduché cynické řeči včelaře - tučné červené písmo)
"IAPV oddělky … mohou být rozděleny do čtyř různých seskupení podporované zaváděcími statistickými hodnotami > 55%"
"Našli jsme velmi malé rozdíly mezi vzorky US. "
"Izraelské vzorky, včetně druhu nejprve pojmenovaného IAPV, nejsou jako skupina rozdílné od izolátů z USA."
"Izraelské verze IAPV nejsou rozdílné od verzí USA, takže nemůžeme vysvětlit proč IAPV zabil včely a plod během několika dní v Izraeli, ale nikoli v USA.
"Tyto tři úplné genomy po srovnání s konečnou sekvencí genomu IAPV (izraelský), ukazují 4.2 -4.7% odchylku na úrovni RNA …"
"Nemáme tušení o důsledcích 4.2% rozdílu, pokud jsou, ale 4.7% je větší číslo a mohlo by to mít větší důsledky."
"Genetická různorodost ve zkoumaném 5. regionu je zajímavá v tom, že tento region je zapleten do počátku proteinového přenosu, a genetická variabilita tohoto regionu by mohla vést k různé choroboplodnosti."
"Dívali jsme se na předchozí sekci genu, předtím než se gen usadil a překódoval se do současné podoby, a spekulujeme o tom, že rozdíly by mohly vysvětlit jak by Izraelská verze IAPV mohla být nebezpečnější než verze USA, protože USA verze může způsobit CCD zatímco Izraelská verze nikoli.
Doufáme, že čtenář se nebude dívat dozadu, kde jsme říkali že Izraelské vzorky nejsou rozdílné od izolátů USA jako skupina, jelikož nyní spekulujeme, že tu nejsou významné rozdíly, které by vadily."
"Nicméně upozorňujeme, že je potřeba udělat mnoho práce pro osvobození nebo obvinění tototo viru, nebo určitých importů z podílu na CCD… jsou potřeba další analýzy k prozkoumání následků těchto a jiných genomických sekvencí pro škodlivé vlastnosti IAPV.
"Spíše než jednoduše připustit, že bylo učiněno příliš mnoho spekulací na příliš málo datech v této zprávě o CCD, budeme spekulovat dokonce ještě dále v pokusu zamluvit tato nová zjištění, než abychom připustili, že jsme spekulovali i dříve.
Budeme tedy hledat další financování pro hledání jiných důvodů, abychom neměnili naši původní vysoce spekulativní teorii ve světle tohoto nového, zajímavého a velmi překvapivého důkazu."
==================================================================
James Fischer překládá vědecký žargon do jednoduché angličtiny v marném pokusu ignorovat několik set stránek čekajících na svázání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kubant Kubant | E-mail | 14. prosince 2007 v 11:41 | Reagovat

4,2-4,7 může být hodně nebo taky málo.

Nerad bych míchal hrušky a jablka, tedy DNA a RNA nebo viry a savce. Viry jsou asi velmi proměnlivé.

Ale přece jen pro srovnání: šimpanz a člověk mají odlišností ve zkoumaných genech neuvěřitelně málo - jen 0,6%.

Odlišností, které nemění pořadí aminokyselin v bílkovinách, bylo o něco více - asi 1,6%. Stejně se od sebe liší dědičná informace lidí a šimpanzů i v rozsáhlých oblastech mimo geny.  (Geny zřejmě zabírají méně než 2% celé dědičné informace savců.) Ať si každý udělá obrázek sám viz. např. článek na:

http://www.osel.cz/index.php?clanek=324

2 Eman Eman | Web | 14. prosince 2007 v 13:56 | Reagovat

On taky rozdíl mezi šimpanzy a některými lidmi někdy ani na pohled moc velký rozdíl není. A procento degenerátů bych odhadoval mezi lidmi podstatně vyšší než mezi šimpanzy vlivem "vyšší kultury". :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama