Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Testování odpařovačů kyseliny mravenčí Mite Away II

29. prosince 2007 v 14:24 | Eman |  Varoáza
Tento překlad zprávy z testovacích pokusů účinnosti odpařovačů kyseliny mravenčí (KM) v Kanadě uvádím jako ilustraci, jak se takové pokusy provádí.

Tyto dobře připravené pokusy a jejich pečlivé vyhodnocování jsou za na pohled jednoduchým vynálezem, nasáklou destičkou s KM v plastovém sáčku s otvory. Rozmezí teplot pro použití odpařovačů je od +10 do + 26 st.Celsia. Při vyšších teplotách je nutno odpařovače vyjmout. K tomu uvádím odkaz na instruktážní video s aplikací Mite Away do včelstev. Všimněte si důrazu na bezpečnostní pravidla zacházení s KM na tomto videu. Přál bych si jen, aby podobné pokusy byly provedeny s Formidolem a jejich výsledky takto otevřeně uveřejněny. Možná je to ale jen nedostatek mého přehledu. Rozdíl mezi MA II a Formidolem: Ve Formidolu je 5x méně účinné látky KM ... 40 ml 85% KM, v MAII je 250 ml 65% KM. Formidol je na 4 dny, pak se musí vyjmout. MA se vkládá na 4 týdny.

Jednotlivá aplikace kyseliny mravenčí

Úvod a minulost:
V roce 2002 společnost NOD Apiary Products Ltd. (NOD), ve spojení se spolkem včelařů Ontaria (Ontario Beekeepers Association (OBA)) Tech Transfer Program (TTP), prováděla čtyři pokusy, jaro, léto, časný podzim a pozdní podzim. Tyto pokusy testovaly konfigurace několika otvorů perforovaného plastového vaku, který nese vláknitou desku nasáklou 65% kyselinou mravenčí (KM).
Cílem bylo určit nejefektivnější metodu aplikace shora úlu, která by měla minimální dopad na zdraví včelstva ale zabila maximální část populace varroa. Výzkum se prováděl se svolením organizace Canada's Pest Management Regulatory Agency (PMRA) a byla dozorována zdravotním revizorem z Guelph. U pokusů byli také dva dozorci z úřadu PMRA v Ottawě, aby se seznámili s pomůckami a terminologií včelařského průmyslu, a prověřili podmínky testu, kde byly pokusy prováděny.
Toto je krátký přehled dvou pokusů, teplé počasí (jaro a časný podzim), ukazující vývoj procesu u desek Mite AwayII™:
Materiály a metody:
Aby se určila účinnost proti celé populaci roztočů ve včelstvech, byly pokusy dlouhé šest týdnů: tři týdny ošetřování KM následovány třemi týdny mytí tvrdým chemickým ošetřením o známé účinnosti. Ke stanovení varroa vnímavosti na Apistan® byly prováděny pozměněné testy Pettis (Pettis et al.,1998) personálem OBA TTP. Když byla populace roztočů určena jako citlivá na Apistan®, byl tento prostředek použit jako smývací ošetření. Pokud byla na Apistan® rezistence, byl použit CheckMite+™ na omytí. Lepkavé dno bylo použito k monitoringu spadu varroa během pokusů, každé bylo nahrazeno a počítáno denně nebo týdně. Zátěž včelstva roztoči varroa byla ohodnocena předchozími spady a včelstva byla rozdělena do testovacích skupin podle napadení roztoči, síly včelstva, a počtu nástavků s plodem.
Byl použit standardní Langstroth úlové vybavení, včelstva s jedním a dvojitým plodištěm. Spodní leták byl plně otevřen, ostatní vstupy byly zakryty. Všechna ošetření byla aplikována na plodiště. Použitá vláknitá deska neobsahuje žádné rizikové přísady a neprodukuje jedy když je zkombinována s KM. Tyto desky byly umístěny do plastových vaků s různými otvory a otevřené zbytky byly přelepeny. Bylo testováno patnáct konfigurací děr a úlu. (viz obr.1). 250 ml 65% KM bylo vstříknuto do každého vaku a absorbováno deskou. Desky byly umístěny na 2 tyčky ½ palce čtverečného a 10 cm dlouhé distanční latičky na horní loučky. 1½-palce distanční rám byl umístěn na úl tak, aby přizpůsobil ½-palcový prostor pod deskou, desku a ½-palcovou mezeru nad deskou. (palec=25.4 mm)
Včelstva, n=84, byla monitorována v pokusech účinnosti ve východním Ontariu (blízko Cornwall), Central Ontario (blízko Stirling) a Jihozápadním Ontario (blízko Smithville) ve čtyřech včelařských provozech, předem otestovány k zajištění příslušné nákazy roztoči. Jedno včelstvo padlo na varroázu během pokusu a jedno bylo vybrakováno kvůli sfouknutí střechy úlu. Včelstva, n=112, byla monitorována na účinek KM na zdraví včelstva.
Terminologie: kvůli popisu efektů různého léčení byla použita následující terminologie:
* Posun chomáče: včely opustí oblast plodu a obnoví chov plodu jinde v úlu
* Zničení plodu: vajíčka a larvy jsou zahubeny
* Zničení líhnoucího plodu: líhnoucí včely jsou párami KM zabity, částečně vylezlé z buněk
* Úl a včelstvo: Úl je "bedna s vybavením" která obsahuje včelstvo. Včelstvo je definováno počtem rámků se včelami. Například, typické jarní včelstvo se 6 rámky by mělo 3-4 rámky dělničího plodu s rámkem na každé straně pokrytý včelami na medu a pylu. Pokud jsou přítomna vajíčka je předpoklad že má matku.
Pozorování:
Silnější včelstva měla méně problémů se vypořádat s KM. 6 až 20 rámků včel mělo minimální poškození a maximální regeneraci. To bylo potvrzeno na jaře 2003 G. Wilsonem.
Úmrtnost matek byla pozorováno na jednom včelstvu se čtyř z testovaných konfigurací: 30-¾ palcové otvory s otvory dolů, 98- ¼-palcové otvory s 49 otvory na každé straně, 24- ¾ palcové otvory s 12 otvory na každé straně, a 128- ¼-palcové otvory s 64 palcovými otvory na každé straně. Poškození plodu u včelstva nebylo přímo závislé na účinnosti. Byla ošetření s vysokým poškozením plodu ale nízkým stupněm usmrcení varroa, než jiná s menším poškozením plodu. Včelstva s jedním patrem byla více citlivá na poškození, než ta se dvěma patry. Jedno včelstvo, jednopatrový úl, s 30 - ¾-palcovými otvory, otvory otočené dolů testovací ošetření, opuštěný úl a zbylý plod a včely uniklé. Síla včelstva byla pozorováno, že je stejná nebo větší než kontrolní ze šestitýdenního pokusu.
Ta s 90 - ¼-palcovými otvory s otvory dolů ukázaly nejlépe vyváženou konfiguraci mezi dobrou účinností a minimálním poškozením. Ačkoli byl nějaký plod zničen, vylíhlé larvy byly pozorvány 7 den léčení, tak bylo minimalizováno poškození larev a vajíček proti prvním třem dnům. Nebyla ztráta matky. Nějaký zničený líhnoucí plod byl pozorován, ale pouze v oblastí přímo pod deskou. Přes polovinu uvolněné KM bylo uvolněno první týden léčení, naplnění prostředí úlu, což se ukazuje jako nezbytné pro dobrou účinnost. Síla včelstva byla stejná nebo větší než u kontrolních na konci pokusů. Tato konfigurace otvorů se nyní schvaluje v probíhající státní registraci jako Mite AwayII™.
Od pokusů na účinnost v létě 2002, kde byly desky umístěny přes medníkový nástavek namísto na plodišti bylo pozorováno, že účinnost klesla dramaticky. To se potvrdilo při pokusech prováděných na Floridě v lednu 2003.
Posun chomáče byl pozorován v menších včelstvech. Považovalo se to za taktiku přežití, jak páry KM nutily včelstvo opustit plásty a nepoškodit matku. Bereme-li v úvahu možnosti použití Mite AwayII™ v menších včelstvech na jaře 2003, posun chomáče byl napodoben manipulací v úlu, před ošetřením Mite AwayII™, umístěním rámků s plodem proti venkovní stěně úlu, potom rámek s potravou. Včelstva malá jen dva rámky plodu byla monitorována. Včelstva byla schopna zvládnou páry KM a vyvinuly se do dobrých včelstev na konci třítýdenního ošetřování KM.
Závěr: Umístění otvorů, velikost a počet, je kritické na účinnost (viz obr.1), rychlost uvolňování par KM a zdraví včelstva. Data o zabitých roztočích u pokusu za časného teplého podzimního počasí byla předána statistikovi na Universitě v Guelph personálem OBA TTP na statistickou analýzu. Analýzy ukázaly účinnost 90-¼ palcových otvorů na jedné straně, díry orientovány dolů, "93.31 ± 5.50%… to ukazuje, že produkt je vhodný na tlumení varroázy."(viz obr.2).
_________________________________________________
v čase 8:28 minut videa je tabulka:
Co lze pozorovat
  • Den 3 - nelze nalézt vajíčka, mladé larvičky zmizely
  • Den 4 - často začíná kladení vajíček. Aktivity včelstva zůstávají stejné - snáší nektar a pyl - často plné rámky pylu protože spálený plod snížuje spotřebu
  • Den 17 - minimální zavíčkovaný plod
  • Den 25 - první líhnutí plodu (z vajíčka zakladených ode dne 4 se líhnou včely)
  • Propolizace děr
  • Destička přechází od měkké do tvrdé
  • Srážení, kondenzace

_________________________________________________________________
Asi vás bude zajímat cena. Na této stránce je napsáno toto:
Přímo od výrobce je cena za paletu (960 ošetření) v roce 2006 je $2.79 na ošetření. Za 2 ošetření v roce je $5.58, úspora $2.19 na úl. Přepočteno na kurz dolaru= 100 Kč/ úl a rok.

Cena benzinu v USA je asi 16 Kč/litr.

_________________________________________________________________

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama