Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Štvanice na zabijáka včel

19. prosince 2007 v 16:58 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Nemoc hroucení včelstev - CCD Colony collapse disorder - je poslední problém včelí populace v USA. Entomologové neznají příčinu CCD a jestli ji brzo nezjistí, mohl by to být vážný problém pro všechny včelaře a zemědělský průmysl.

Minuty:vteřiny zvukového doprovodu klipu, který přináší reportáž z výzkumu příčin záhadné nemoci.
0:21 Jeff Petis: Pro konzumenty asi třetina potravin závisí na včelách, jako například úroda borůvek, zeleniny, višní a jiné závisí na opylení včelami

0:36 Populace včel klesá během posledních 30-ti let po objevení roztoče varroa v 80-tých letech, ale nyní dosáhla bodu, kdy je vážně ohrožena produkce potravin. Byl jsem zvědavý jak se vědci snaží odhalit záhadu nemoci CCD, vydal jsem se do výzkumné laboratoře včel USDA (ministerstva zemědělství) za Washingtonem DC.

1:08 První krok je identifikování problému.
Jeff Petis: Většina posledního vymírání začíná v ranném podzimu, ale to jsme viděli od roku 2004 a nyní se to stupňovalo a tento rok byly ztráty větší a symptomy byly unikátní.

1:30 Jay Evans: Včely umíraly zcela náhle a je překvapivé, že než odešly, nevykazovaly žádné známky běžných nemocí. Zbylé včely jsou zdravé, larvy a jejich vývoj jsou zdravé, ale zmizí téměř všechna pracovní síla z úlu.
1:50 Potom co bylo zřejmé, že se opravdu něco děje, vědci potřebovali získat co nejvíce informací co bylo možné.
1:58 Pokoušeli jsme se získat v terénu co nejvíce s různými vědci z USDA a universit a vypadali jako detektivové při získávání obvyklých znaků nemocí.

2:12 Další vzorky se musely odebrat od nenapadených včelstev pro porovnání.

2:18 Snažili jsme se hledat nemoci spojené s roztoči a všechny faktory často doprovázející vymírající včelstvo. Nyní známe symptomy které se u umírajících včel nacházejí, bakterie a viry se vyskytly ve zvýšené míře, která by mohla spustit zhroucení. Po vyhledání vzorků jsme je přenesly do laboratoře a mrtvé včely rozpitvali a hledali příznaky nemocí.

3:05 Musíme odstranit hlavu včely, břicho, a uděláme řez hrudníkem a dáme ho na sklíčko abychom se podívali na svalovou tkáň v mikroskopu. (Barth Smith - entomolog)

3:40 Další krok je přenesení vzorků do další laboratoře a hledání genetické informace virů a dalších znaků nemocí.
3:48 Tento vyjímečný obrázek ukazuje úrovně aktivity několika genů včely nahoře a známých patogenů dole. V tomto obrázku červené čtverečky odráží vysoké úrovně aktivity, odráží vysoce aktivní nové geny včely a nízko aktivní geny v modrých čtvercích. Nejzajímavější je to, že najednou jsou červené čtverečky v několika málo vzorcích a v ostatních jsou modré čtverce. To napovídá, že pouze několik jedinců má nemoc a to by korelovalo se skutečným kolapsem včelstva. A včelstvo bez těchto zvláštních patogenů by bylo zdravé a možná to přežilo. Přítomné patogeny jsou vázány na nemoc. Kdekoli jsme je viděli, souviselo to s úhynem včelstva.

4:42 Kdybychom získali nějaká vodítka, poslední krok by byl identifikování patogenů a použití stejných patogeny by vytvořily stejné symptomy ve skupině včelstev. A to je ta myšlenka se kterou bychom pak mohli dokázat skutečné příčiny nemoci. Potom bychom mohli najít účinnou metodu nápravy.

5:06 Všichni vědci, se kterými jsem mluvil jsou silně přesvědčení že původ nemoci CCD bude odhalen. Největší výhoda je odhalení včelího genomu a vlivu jednotlivých genů na imunitní systém včely.
________________________________________
Další zajímavý klip o životních cyklech včely
(Life cycle of bee)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama