Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Setkání entomologické společnosti Ameriky (CCD)

20. prosince 2007 v 20:36 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Minimálně 2 druhy Izraelského viru akutní paralýzy kalí vodu v analýze a detekci CCD.

(autor zprávy: Kim Flottum)
Každoroční setkání entomologické společnosti Ameriky se konalo nedávno v San Diego, Kalifornie. Téměř 3000 Vědců se setkalo v mrazivém počasí jižní Kalifornie, aby diskutovali všechny věci kolem výzkumu hmyzu.
Zvláštní pozornosti včelařů bylo půldenní mimořádné symposium o nemoci CCD (Colony Collapse Disorder). Měl jsem štěstí se účastnit jednání a mám mnoho stránek poznámek. Některé z nich budou tady, některé na www.thedailygreen.com, a některé v únorovém vydání Bee Culture magazine.

Bylo skoro tucet mluvčích o předmětu ale tady zmíním jen pár. Marla Spivak elegantně konstatovala že neumíme chovat včely. Je příliš mnoho věcí co se pokazilo - varroa se týká všech druhů včelích problémů, málo pylu se stává běžné, pesticidy, zvláště systemické neonicotinoidy jsou všude a kamkoli se podíváme, a ekonomie včelaření obecně je v koncích. Na podporu toho četla dlouhý seznam věcí které pokračují... roztoči, kontaminovaný vosk v plástech, omezená pastva, špatná výživa, pesticidy, chabá návratnost medu, zvětšená plocha plodin vyžadujících opylení, zvýšená odměna za opylovací kontrakty, mnoho transportu... zamícháno dohromady a jedna věc navíc ... a BUM.

Přidala blikavou naději a vyplatilo se to za ten výlet. Jedna z věcí která se odhalila ve studii včelího genomu je to, že včely mají méně než polovinu genů než má jiný hmyz pro boj proti nemocem a pesticidům... tyto imunitní geny jsou ty o kterých nyní slyšíte. Ale včely mají propolis. A propolis ničí škůdce a nemoci.. možná to je to proč včely mají takové geny. Takže když se na propolis podíváme blíže, Marla a ostatní vědci zjišťuje že tato kouzelná substance má významnou kapacitu k obraně před problémy... problémy včel a člověka. Více je na cestě, pro propolis i geny imunity.

Tři nové techniky ke studiu CCD se objevily na tomto setkání, což je ten důvod, proč jsem to chtěl slyšet.
První diskutovala May Berenbaum z Illinois, zjistila že pokud bychom se podívali na zvláštní sadu genů, mohli bychom snadno vidět že tyto geny byly zvýrazněny různě ve včelách, které byly zdravé, včely které selhávaly, a včely které měly symptomy CCD. To bylo dosti jasné. Dobrá diagnostika, ale nesnadná pro včelaře.

Druhá technika, Diana Cox-Foster zjistila že Israeli Acute Paralysis Virus byl přitažen do USA alespoň dvakrát. Původní zpráva publikovaná ve Science naznačovala, že bylo pravděpodobné úzké spojení mezi IAPV a CCD, a že IAPV přišel s australskými včelami. Později práce USDA zjistila že IAPV byl nejméně od roku 2002, dlouho předtím kdy australské včely byly importovány. Nebylo to tak, řekla Cox-Foster, která, po hlubším zkomání zjistila že jsou alespoň dva druhy IAPV v U.S.A. a žádný z nich není podobný původnímu popsanému v Izraeli. Jeden druh byl nalezen ve spojitosti s východními včelami, jeden druh byl spojen se západními včelami, většinou z Austrálie.

Třetí technika je stroj, který má k dispozici armáda - integrovaný systém detekce virů. Ke zjednodušení, včely se připraví ve vodě, roztok se naleje do stroje a v méně než půl hodině vyleze graf, který ukazuje přítomnost virových částí. Známé viry mají známé vrcholky, ale neznámé viry se mohou identifikovat později ... ale budete vědět, že jsou tam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 21. prosince 2007 v 13:59 | Reagovat

Nemohu než jinak reagovat na tuto zajímavost, protože jsem postřehl přítomnost K. Čermáka zde na Emanově blogu.

Nebylo, nebo není chybou, že při výběru genetického materiálu se bere v potaz i právě měřítko schopnosti sběru propolisu, kterého přemíra se prý považuje na negativní kvůli nadměrnému "lepení"?

Nevím jak tomu je dnes, ale v minulosti si vzpomínám na snahu takovou pro včelaře prý nepříjemnou vlastnost omezovat.

Děkuji.

Dodám k tomuto jen vlastní názor, že vlastnost vyššího sběru propolisu mi vlastně ještě nikdy nevadila, protože je to prodejná surovina jako např. med. A jestli má někdo po nějaké době své úly nerozebíratelné kvůli takovému propolisovému přínosu měl by se zamyslet, jestli by nebylo vhodné zavést pravidelné nějaké očistné "propolisobraní". Jestli nějaká očista úlů a potřeb se vůbec provádi.

.......

Jedna z věcí která se odhalila ve studii včelího genomu je to, že včely mají méně než polovinu genů než má jiný hmyz pro boj proti nemocem a pesticidům... tyto imunitní geny jsou ty o kterých nyní slyšíte. Ale včely mají propolis. A propolis ničí škůdce a nemoci.. možná to je to proč včely mají takové geny. <

2 Eman Eman | Web | 23. prosince 2007 v 10:17 | Reagovat

Taky mě ta souvislost s propolisem zaujala. Vše souvisí se vším a šlechtění, výběr včel má svá rizika. Příroda taky šlechtí po svém, žihadla a jed se vyvinul na základě takového výběru. Takže je to všechno kompromis, imunitní systém, výnos medu, propolis. Se včelami ale občas děláme takové věci, co by příroda nikdy nevymyslela.

3 K. Čermák K. Čermák | E-mail | Web | 23. prosince 2007 v 21:51 | Reagovat

Mohu vyslovit jen svůj názor, protože nevím o nějaké spolehlivější informaci k tématu.

Je dost možné, že propolis eliminuje určitou nevýhodu menšího počtu genů odolnosti v genomu včely m. Ale nemusí to být jediná cesta její eliminace. Např. vícenásobné páření matek zabezpečuje včelstvu širší arzenál schopností pro řešení různých situací, s nimiž se včelstvo jako celek může setkat - tak to vzniklo v dlouhém procesu evoluce... Jsou o tom zajímavé vědecké články, něco z nich bych někdy rád připravil pro Moderního včelaře do rubriky V&V (Věda a výzkum).

Mě ve zprávě zaujala i další část a to "...tyto geny byly zvýrazněny různě ve včelách, které byly zdravé, včely které selhávaly, a včely které měly symptomy CCD." Chápu to tak, že rozhdně jsou genotypy (linie) včel s vysokou a jiné s nízkou schopností vyrovnávat se se všemi negativními vlivy nynějšího životního prostředí. Tedy, já se snažím včelařům všude vysvětlovat: Mnohem přísněji vybírejmě životaschopná včelstva k rozchovu a ta s příznaky nižší životaschonosti vyřazujme - máme k tomu ohromnou výhodu proti jiných chovům - stačí vyměnit matku, nemusíme zahubit celé včelstvo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama