Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Boj proti varroáze - sezonní činitelé - část 5

4. prosince 2007 v 17:03 | Eman |  Varoáza
Další ze série článků o boji proti varroáze od Randy Olivera na téma pochopení dynamiky rozvoje roztočů varroa destructor. Bohužel došlo k časovému přehození části 5 a 4, protože mám tato témata dlouhodobně rozpracována a nepohlídal si okamžik zveřejnění. Proto vy, kdo to studujete, začněte nejdřív částí 4 a potom 5. Text jsem se snažil přeložit doslova, takže věty v 1. osobě se týkají názorů Randy Olivera - ne původně mých, ale k Randymu mám důvěru.

........
Tento článek je pro mě nejtěžší ze série, kde jsem se pokusil zhustit stav vědeckých znalostí do praktických doporučení pro Pepíka Včelaře. Začněme modelem dynamiky populace roztoče varroa.

Sezonní činitelé

Potil jsem krev, když jsem sumarizoval to co známe o sezonním růstu varroa do jednoduchého grafu (Obr.2). Růst populace varroa je velmi závislý na přítomném trubčím plodu. Přesto jsem se pokusil udělat graf universální pro mírná klimata ukotvením křivky růstu na barevný pruh stavu plodu dole. Jedinné konsistentní datum v mírných oblastech je to, kdy křivka obvykle vrcholí první týden v září. Můžete si udělat graf dokonce universálnější vynecháním slova "summer" (léto) a nahrazením ho "pyl, nektar snůška". Všimněte si jak se populace roztočů zvyšuje (jinak než imigrací z loupeží) hlavně během snůšky pylu a nektaru když včely chovají trubce; po většinu roku se populace snižuje. Čím intenzivnější je rozvojová perioda, tím strmější je křivka růstu roztočů.
Vlevo na ose y je celková populace roztočů, uprostřed první zelené zony prvního dělničího plodu je okamžik kdy se líhnou noví roztoči, v červené zoně se začíná líhnou trubčí plod a začátek zvětšování populace roztočů, konec líhnutí trubců je v okamžiku vrcholu populace roztočů, v modré zoně jsou všichni roztoči foretičtí (sedí na včel%
V Kalifornii, kde máme časné kvetení a velmi suché léto, se křivka posouvá doleva. Pokud žijete tam kde je chladno na jaře a máte podzimní snůšku, křivka se posouvá doprava. Ve velmi teplé oblasti kde klesá chov plodu v letních vedrech a vrcholí při pozdních letních deštích, křivka růstu se může posunou hodně doprava a vypadat jako na Obr. 3. Naštěstí v těchto subtropických oblastech, jestliže již nemáte Africké včely, pravděpodobně je budete mít, a ty si ovládají varroa roztoče samy, většinou hřebelcováním (grooming- obírání a poškozování roztočů kusadly včel). (Arechavaleta-Velasco & Guzman-Novoa 2001).
(Modré období je nedostatek, oranžové je většina pylu, červený je trubčí plod.)
Jako zajímavost ohledně délky chovu plodu, včelstva v severních šířkách mohou mít stejný stupeň zvýšení roztočů jako včelstva na malých zeměpisných Šířkách kteé mají mnohem delší dobu chovu plodu! Korpela (in Fries 1991) tvrdí "růst tempa populace varroa pozorovaný v jihovýchodním Finsku je srovnatelný, nebo dokonce předčí hodnoty pozorované v Německu, navzdory očividně kratšímu období chovu plodu a vyšší úmrtnosti na roztoče podle této studie." Tato oblast by si vyžadovala další studium.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama