Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

VLÁDA SCHVÁLILA DOTACE PRO VČELAŘE

8. listopadu 2007 v 8:33 |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
Vláda na svém dnešním zasedání schválila podmínky dotací pro včelaře na období 2008 - 2010.

Ministerstvo zemědělství si je vědomo problematické situace ve včelařství, a proto předložilo návrh pokračování stávajících dotací včelařům.

Navazující program je zaměřen na několik hlavních oblastí a problémů, které přináší klesající množství včelstev. Nově navržená úprava má za cíl přiblížit dotace i drobným včelařům. Včelařství je pro zemědělský sektor zcela zásadní, a proto ministerstvo zemědělství navazuje na dosavadní dotace, jež rozšířilo o několik dalších podpor. Celkový objem dotací je zhruba 171 milionů korun, z čehož je 50 procent ze zdrojů Evropské unie a zbývající prostředky jsou z rozpočtu České republiky.

Česká republika je ve srovnání s okolními zeměmi velmi úspěšná v boji proti varroáze, což je důvod, proč je kladen důraz na další opatření proti této chorobě a obnovu včelstev. Celý soubor dotací směřuje na řešení blízká přírodě a zohledňuje nejen ekonomické zájmy, ale i funkci včelstev v nezemědělských oblastech. Kočování včelstev přispívá k přirozené skladbě planých rostlin.
Hlavními oblastmi, na které jsou dotace zaměřeny, jsou:
· boj proti varroáze,
· racionalizace kočování včelstev,
· úhrada nákladů na rozbory medu,
· obnova včelstev.
Petr VORLÍČEK
tiskový mluvčí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 al al | 9. listopadu 2007 v 8:30 | Reagovat

Na konci roku 2006 bylo 47 468 včelařů (viz zpráva MZe). Trend je trvale sestupný, tak předpokládejme, že na konci roku 2007 bude 47 000 (i když spíše o dost méně):

= 171 mil. Kč / 47 000  = 3 638 Kč na jednoho včelaře

V nějakém Včelařství jsem četl, že konečně nebudou žádat, abyste utratil např. minimálně 50 tisíc a polovinu si zaplatil sám, tak snad konečně dojde i na menší včelaře.

Každá podpora je samozřejmě dobrá i když si nejsem jist, jestli by neměla jít spíš ke zlepšování podmínek pro včelaře, aby se mohli sami uplatnit na trhu (zamezení velkých dovozů, přísná kontrola kvality a když dotace, tak spíš na modernizaci směřující ke kvalitě produkce).

V každém případě si myslím, že vynaložená částka je nízká a v rozporu s prohlášením, že "včelařství je pro zemědělský sektor zcela zásadní".

2 Eman Eman | Web | 9. listopadu 2007 v 12:04 | Reagovat

Podpora včelařů je další nepřímou podporou podnikajících zemědělců. Je otázka týdnů, kdy bude známo nové paragrafované znění podmínek podpory. Prý to bude příznivější než předtím. Jakmile se mi to dostane do ruk, dám to sem.

S tím odstavcem "Každá podpora je samozřejmě...." vřele souhlasím až na slovíčko "Každá". Jsou podpory, které jdou hodně na ruku podvodníkům a svůj účel míjejí.

3 Karel Karel | 9. listopadu 2007 v 22:03 | Reagovat

Anebo taky to lze spočítat takto:

170mil.Kč/0,5mil.včelstev=340Kč na včelstvo.

Protože druhou polovinu musí zainvestovat včelař (a do vyřízení dotace i tu druhou :-) )tak si myslím, že pro většinu včelařů je investování 700Kč na včelstvo rozhazování obdobné dovolené v Las Vegas.

Dobré by bylo, aby se snížila minimální hranice. Mělo to být snad na 20 000Kč. Pokud to nevypadlo jako varoadna. Bohužel ke škodě věci nebudu investovat do obnovy den, ale na pěkně vybavenou medárničku zbyde. Tam je ta částka (20tis) tak akorát na každoroční vylepšení.

4 G. Pazderka G. Pazderka | 9. listopadu 2007 v 23:58 | Reagovat

I když nejde o dotaci 1D, dovolte se mi poděli o pár řádek. ... Píšu to zde proto, protože již delší dobu pozoruji, že dalších podpor je sice dobré využít, ale v podstatě se zakládají na společném nepevném základu dotačním koeficientu (násobku - počtu včelstev) skutečně vyzimovaných včelstev pro opylení, kočování, léčení atp.  

Na 1D jsem založil systém úhrady nových úlů v mém chovu. Každý rok (včelařím intenzivně 10 let a něco) jsem dotaci vrazil do materiálu a světe div se ... přidal jsem svůj um a .... mám podle mého názoru velice obstojné úly, za které se nemusím stydět a průběžně je likviduji a měním a dezinfikuji. Za 1D mám uhrazeno mnoho materiálu, který se přeměnil na úly.

Jestli to někdo takto neumí, neumí ani dobře včelařit a je většinou malovčelař nebo špatný a nezručný velkovčelař. Takový by si měl pravidelně objednávat za 1D úly. (minimum včelstev můžeš Emane při dnešních cenách přepočítat, aby si koupil alespoň jednen za rok) Ostatní je v jeho režii, protože je zájmovej a mnohdy také neschopnej více než že si mnoho věcí ke svému hobby musí koupit za své.(ať ho nedělá, když ho neutáhne)

1D by měli dostávat včelaři kteří splňují podmínky a jednou podmínkou by měl být včelařit v úlech s příslušenstvím ne starších než 20 let. 20 let je totiž i ve stavebnictví často doba, po kterou se dá ručit za kvalitu stavebního materiálu. Po této době je nutná revize, mnohdy i oprava, přestavba, nebo adaptace, či asanace.

Ono totiž dnes stačí mít pár prázdných úlů před 1.9. a potom prohlásit, že mi zazimovaná včelstva jaksi zmizla a pobírat vesele dotace.

Ještě se tímto pěkně mohou svazoví funkcionáři hájit a posilovat svou včelařskou negramotnost a prohlubovat problém s úhyny. (viz web ČSV a vyjídření MZe k oprávněnosti požadavku na dotaci 1D když včely uhynou) Sláva dotacím, které jsou ránou pro včelařství u nás.

Vycházím z faktu, že v historii prvních systémů pobírání bylo jasno. Kdo vyzimoval více jak 10 včelstev, dostal příspěvek za vyzimování svých včelstev od ck (císařsko královských)zástupců, které komunikovali se včelařskými župami (kraji). (musel bych to vyhledat pro upřesnění)

Takže podpora má historický podklad, ale musí být správně vyplacena. Co má stát ze včelstev, které nepřečkají zimu? Nic. Tak proč je podporuje. Včelař, který vyzimuje jeden rok z 20 včelstev 15, nemůže požadovat dotaci při dalším zimování při 20 včelstvech na 20.

Toť trochu logiky, která má své kořeny hodně historické, ale poctivé a účelné pro zkvalitnění chovu.

A ty čísla jsou z výsledku podle požadavků a ne skutečného stavu. Typuji, že včelstev tu je ve skutečnosti od třetiny až po polovinu již dávno méně.(nejen po letošním nezvládnutí léčby proti VD a výmluvě na podmínky se zimou)

5 Eman Eman | Web | 10. listopadu 2007 v 7:39 | Reagovat

Chápu jak to myslíš a částečně s tebou souhlasím. Ale je známo, že "úl medu nepotí". A Přidal bych další "moudrost":  "Sebekrásnější a udržovaný úl zdravé včely nedělá."  Příroda po mnoho milionů let vyvinula u včel imunitní systém a přirozenou selekcí ho stále zdokonalovala. Včelstvo z dutiny stromu 100 let starého bylo pro přírodu stejně dobré jako ze 300-letého. Stáří úlu není pro včely podstatné.

Také nesouhlasím s tvou zásadou dotací. Včelstvo v určité síle 1.9. udělalo v tom roce nějakou opylovací práci a zasluhuje odměnu. Kontrola přezimování na jaře stojí stejnou práci nějakého sčítacího komisaře stejně jako kontrola 1.9. Někdo přezimuje slabochy v jednom nástavku, někdo ve dvou nabitých s dostatkem zásob. Slaboši jsou v dubnu a začátkem května k opylování nedostateční. Jak toto ocenit? Proč to komplikovat? Otázka je, co dotovat a jaká volit kritéria. Já bych dotoval výzkum a šlechtění odolných kmenů. Podporoval bych rozmnožovací chovy takových včel. Dotoval bych nákup nových úlů a varroaden, mezistěny od certifikovaných výrobců. Diagnostické rozbory měli na spory m.v.p. (screening), prohlížeče včelstev, inspektory chovu a dodržování vet. předpisů, dále i jiné odpařovače KM nejen FOrmidol. Ale vše má své problémy a co včelař to jiný názor.

6 tomas tomas | E-mail | 27. prosince 2007 v 11:11 | Reagovat

rad bych kopil medomet stal by 59000 kc jak mam postupovat kvuli dotacim diky kdo  poradi na mejl

7 Eman Eman | Web | 29. prosince 2007 v 18:14 | Reagovat

"Seďte klidně na židli, čtěte bibli, tam to všechno je..." --- pardon čtěte Včelařství. Včas to tam bude.

8 Alena Pavlíčková Alena Pavlíčková | E-mail | 23. dubna 2009 v 17:58 | Reagovat

kde se dozvím podmínky pro získání dotace pro začínajícího včelaře?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama