Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Viry ve včelách stále číhají.

18. listopadu 2007 v 18:49 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Jak potvrdil průzkum včelnic ve Francii, viry jsou stále ve včelnicích přítomné a čekají na svou příležitost. Virózy jsou tak nerozlučně spjaty s roztoči a propuknou v příhodný okamžik.

Rozšíření a sezonní změny šesti včelích virů ve včele Apis mellifera L. a populacích roztoče varroa destructor ve Francii.

Mapování šesti včelích virů na velkém zeměpisném prostoru se provádělo s použitím zdánlivě zdravých včelstev a PCR technikou. Vzorky dospělých včel a larev se sbíraly z 36 včelnic na jaře, v létě a na podzim v roce 2002. Vzroky varroa destructor byly sbírány na konci léta po ošetření akaricidem. V dospělých včelách, během roku byl nalezen vir DWV (vir deformovaných křídel) nejméně jednou v 97% včelnic, vir pytlíčkového plodu (SBV) byl nalezen v 86% včelnic, vir chronické paralýzy včel (CBPV) nalezen v 28% včelnic, vir akutní paralýzy (ABPV) nalezen v 58% včelnic, vil černání matek (BQCV) nalezen v 86% včelnic, kašmírský vir (KBV) v 17% včelnic. U larev byly nalezeny následující výskyty: DWV, 94% včelnic;SBV, 80% včelnic;CBPV, nikde; ABPV, 23% včelnic; BQCV, 23% včelnic; a KBV, 6% včelnic.

Ve vzorcích roztočů Varroa byly identifikovány následující čtyři viry: DWV (100% včelnic), SBV (45% včelnic), ABPV (36% včelnic), a KBV (5% včelnic). Nedávná zjištění podporují domnělou roli roztočů pro přenos těchto virů.

Celkově vzato, tato data ukazují že virové infekce se vyskytují trvale ve včelích populacích navzdory nepřítomnosti klinických příznaků a to napovídá, že nemoc včelstva by mohla propuknout následkem působení činitelů prostředí, které by vedly k aktivaci rozmnožení virů ve včelách.

Google book:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama