Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Skvělé včelaření

22. listopadu 2007 v 17:28 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Ron Miksha americko - kanadský včelař a vědec napsal knihu "Bad beekeeping"

Pokud znáte trochu anglicky, určitě víte, že slovo BAD znamená špatný, zlý.... tak proč jsem to nazval Skvělé? Ono to slovo ale v černošském slangu znamená také Skvělý, nejlepší. Možná se v překladu mýlím, ale letmým prolistováním knihy jsem na včelaření nic špatného nenašel. Na stránkách Google si ji z větší částí můžeme přečíst. První odstavec této knihy:

Příchod
Jasné letní odpoledné. Vojtěška a divoký jetel kvetou. Vzrušená mladá včela přistává u vchodu do úlu. Žaludek včely je plný nektaru a její malé pylové košíčky jsou plné žlutého prášku. Včely se jí ztratily. Ale včely strážkyně u tohoto cizího úlu, přemožené sladkou vůní čerstvého nektaru, ze kterého se stane med uvnitř stěn jejich hnízda, ignorují chybu. Kromě toho ztracená včela přináší pyl a nektar. Nová včela se stává příslušnicí úlu. Od nynějška bude stavět nové plásty a ukládat med a pyl k prospěchu osvojeného včelstva. Život pokračuje pro včelu a pro včelstvo.
Stejné včely strážkyně za větrného dne v pozdním podzimu by nebyly tak snášenlivé. S přicházející zimou vytahují staré trubce z úlu. Toho špatného dne strážkyně by odmítly mladou ztracenou včelu jako příležitostnou zlodějku. Chytly by nevinný hmyz, utrhaly křídla a nohy. A vyhodily zmrzačené tělíčko.
-............

U chovu matek je tento názorný obrázek Jak chovat včelí matky
1) přenést 3-denní larvičku do buňky 2) nechat odchovat matečníky v silných včelstvech (samozřejmě nepustit k nim matku - ta by matečníky zničila) 3)vložit zralé matečníky do bezmatečních oddělků k oplodnění 4) zkontrolovat jak nové matky kladou 5) najít matku 6) vložit matku s doprovodnými včelami do zasílacích klícek
Je to jednoduché, ne?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama