Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Proč některé včelí matky žerou vajíčka svých dcer?

10. listopadu 2007 v 9:16
ScienceDaily (Dec. 6, 2006) - Včelí dělnice, vosy, a mravenci se často považují za bezpohlavní. Ale mnoho druhů jsou samičky s vaječníky, které jsou však neschopné oplození,

a mohou klást neoplodněná vajíčka, která se promění, pokud jsou odchována, na samečky. U některých druhů jako jsou čmeláci, je to zdroj mnoha samečků v druhu. Ale v jiných, jako jsou včely, včelí "policie" zabíjí vajíčka položená dělnicemi.

V roce 1964 anglický biolog William Hamilton předložil svou "příbuzenskou hypotézu", velký mezník v teorii příbuzenského výběru. Jeho hypotéza byla že včelí dělnice, vosy a mravenci se nereprodukují protože většina dělnic jsou poloviční sestry. Namísto toho dělnice upřednostňují samčí potomky od pravé matky, které zajišťující variaci druhů. Podle této teorie, druhy kde matka se páří s více samečky má více delničích "policajtů". Tato teorie je rozšířena v knihách o chování zvířat.

Ale Hamiltonova hypotéza byla zpochybněna v roce 2004 výzkumníky z university v Lausanne, Švýcarsko. Srovnávali 50 druhů a nenašli důkaz, že mnohonásobné páření matky souvisí s redukovaným chovem synů dělnic, nebo větší dělničí selekci vajíček. Mýlily se knihy?

Nová studie, která se objevila v aktuálním vydání "The American Naturalist" však silně podporuje Hamiltonovu původní teorii. Tom Wenseleers a Francis Ratnieks (University of Sheffield) srovnávali 90 druhů a zjistili, že synové dělnic jsou chováni 100 krát méně v druzích s matkou pářenou s mnoha samečky. Také zjistili eliminaci matkou, s matkou žeroucí vajíčka která položily dělnice, ve všech druzích s matkami pářící se s mnoha samci, ale jenom ve 20% s "věrnými" matkami.

"Zdá se, že příručky se nemusí přepisovat," napsali autoři. "Teorie příbuzenské selekce je důležitá při studiu příbuzenskosti v sociálním chování. Společenský hmyz, se svou velkou různorodostí v příbuzenskosti, byl klíčový zdroj teorie, a teorie způsobila převrat v našem chápání společenství hmyzu".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama