Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nápadně mi to připomíná články z USA o CCD

9. listopadu 2007 v 6:06 |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení

Včely mizí z úlů a hromadně hynou. Včelaři se bojí zimy

17:11 | 8.11.2007 | Aktualizováno | Helena Křížová, spolupracovnice Aktuálně.cz
Radochovy - Od včelařů ze všech regionů v Česku se ozývá prakticky totéž. Někde včely úplně zmizely, jinde zase úl vypadá, jako by včely někdo otrávil. Zbyla jen spousta mrtvých těl.

Komentář autora blogu:
Nezávislé katastrofické zprávy z terénu se množí, takže podezření, že to opisuje jeden novinář od druhého na základě nějaké ojedinělé kachny, je minimální. Uvidíme po zimě, jak se situace vyvine. Je hodně včelařů, kteří zazimovali a podle staročeského mudrosloví "zahodili od včelínu klíč".
Možná bude na jaře velké divení, ale nepředbíhejme. Jak při případných finančních kompenzacích pd státu oddělit notorické lajdáky od svědomitých včelařů, kteří vše ošetřovali vzorně a přesto budou mít velké ztráty. Já bych navrhoval nedat nikomu za ztráty ani korunu. Dobrý včelař si nové včely vždy opatří, poučí se z eventuálních chyb a lajdák ať přestane včely mučit. Oddělí se tak zrno od plev - mezi včelami i mezi včelaři.
Pro zajímavost se podívejte na film co umí varoa rezistentní včely. Ne varroa tolerantní (ty to jen nějak přežijí), ale tyhle pilné včely aktivně uklízí napadené larvy a roztoče vyhazují z úlu. Ve filmu je ukázáno, jak se takové včely testují a vybírají. V USA se takové včely nazývají "Ruské včely" a začínají být populární. -- Eman
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 milan vítkovič milan vítkovič | E-mail | 19. prosince 2007 v 22:03 | Reagovat

vážená paní,já bych navrhoval,abyste si dala pár facek a nešetřila,je to pro vaše dobro,píšete o něčem,o čem nemáte ani ponětí,i těm nejlepším včelařům padají včelatva,tady není,co oddělovat,vraťte se prosím k plotně a raději mlčte.s pozdravem milan.

2 Eman Eman | Web | 20. prosince 2007 v 16:52 | Reagovat

Omlouvám se paní Křížové, komentář platí na mě. Beru to jako názor, ale nevím proč bych si ho měl nechávat pro sebe. I nejlepší včelař může udělat občas chybu. V pozadí mé poznámky byl můj zásadní nesouhlas s případnými kompenzacemi uhynulých včel. Odmítám za úhyny vidět nějakou záhadu, kterou nebylo možné zvládnout - je to samozřejmě jen můj odhad a názor. Stav napadení varroázou si každý mohl průběžně sledovat a podniknout nějaká opatření. Nevylučuji, že za některými úhyny může být i zanedbání z minulých let a rozmnožení některých virů. Bohužel vyhlášky KVS jsou příliš rigidní a reakce VS nebyla adekvátní k signalizované situaci z Výzk. ústavu včelařského (někde prý dokonce veterináři nepovolili včelařům Gabon a prý to skončí žalobou na VS). Mimoto se mezi včelaři šíří různé nevhodné zlepšováčky na fumigaci a také nepochopení principu ošetřování (včelaři to chtějí mít rychle za sebou, tak fumigují 1.10 a pak za týden, kdy je ještě ve včelách plod). I když zatím včely v úlech mám, obávám se taky jak dopadnou na jaře. Je to tvrdé, ale letošní rok vyžene z kola ven některé nevhodné geny a to se může pro budoucnost ukázat jako plus.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama