Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Je to celé o včelím viru žvást? (CCD)

6. listopadu 2007 v 12:16 |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Biologie: Jak zemědělství ohrožuje opylovače

Dokonce komik Jerry Seinfeld ví, že včely nejsou k smíchu. Když jsou v sázce, tak je s nimi ohrožena i většina světových potravin a proto nedávná hroucení včelstev zahnala vědce do laboratoří hledat odpovědi. Nakonec obvinili darebácký vir. Ale jeden vědec z Vancouveru říká, že je to větší problém. Skutečná krize je ještě před námi.
ANDREW NIKIFORUK je držitel ceny pro spisovatele píšící o vědě. V současnosti učí na universitě Simona Frasera.
VANCOUVER - Vloni, Mark Winston, známá světová autorita ve včelařství, pověsil svou včelařskou kuklu na hřebík, vybral poslední dávku medu a zavřel laboratoř na universitě Simona Frasera. A potom plakal. Je mu 57 a chápejte, prostě miluje včely. Aby ukázal jak si sdělují cestu ke květům kilometry vzdáleným, předváděl včelí tanečky v televizi. Oblékl filmové hvězdy do včelích masek protože to včelaře baví. A také napsal několik knih a více než 150 článků o včelí biologii.
Tak proč opustil své zamilované úly? Zavřel svou včelnici předtím, než tento rok nemoc zhroucení včel (CCD) vyhubila třetin amerických včel. Ale říká, že včelí vir - oficiální obviněný z této katastrofy je pouze malá postavička ve velké tragedii.
Skutečná krize před námi je takzvané "Nemoc zhroucení zemědělství", dopad na samotné včelařské farmářství. A jestli se věci nezmění, je v sázce více než med. Asi jedna třetina světových potravin závisí na opylení od včel. V samotné Severní Americe, včely opylují ročně plodiny (mandle, okurky, plody, jablka a řepka) za více jak 16 miliard dolarů.
Uchvácen včelami
Jako mladého biologa, Prof. Winstona nadchla představa vědce v khaki uniformě tábořícího v džungli. Tak se chytil příležitosti studia ve Francouzské Guayaně v roce 1973. Když přijel jako mladý vědec, dali mu jinou výstroj - ochranné vybavení pro zkoumání malého včelstva agresivních zabijáckých včel.
"Otevřel jsem úl a nic se nestalo," vzpomíná. "Pamatuji, jak jsem se díval dovnitř a divil se co se tam děje. Byly zaměstnány prací, aktivní a soustředěné. Rukavice šly dolů. Závoj jsem dal pryč. Potopil jsem se do světa včel. "
Od afrikanizovaných včel přešel Winston na evropské včely (Apis mellifera), které kolonisté přivezli na americký kontinent v 16-tém století. Je asi celkem osm druhů včel medonosných a většina byla na planetě 30 milionů let. Ale ačkoli Aristotel a Platon studoval společenská stvoření, velké otázky o jejich základní biologii trvají.
V roce 1980, Prof. Winston začal chovat vlastní včely - pro účely výzkumu a nějaký med - v universitním městečku university Simona Frasera a ve Fraserově údolí Britské Kolumbie. V jednu dobu sám se svým týmem 30 studentů a techniků udržoval 200 včelstev, to je asi 10 milionů včel.
A jeho laboratoř brzo byla slavná ne kvůli jeho vědeckým objevům včelí vůně, ale pro užitečné sdělování informací pro včelaře. Do dneška Prof. Winston popisuje drobné opylovače jako "kočičky"....
Mohli byste, kdybyste chtěli, s těmito včelami pracovat nazí. " Znal včelaře, kteří se svlékli do bot když šli do včel. Dělá je to hned uctivé a starostlivé a odevzdané."
Nicméně být starostlivý a odevzdaný nepomohlo včelařům, když se poprvé nemoc hroucení včelstev objevila v roce 2004. Kontrolovali včelstva a pouze našli úplně opuštěné zásoby medu a mladé larvičky. "Je to jakoby někdo vymetl bedny. Nebylo tam jediné včelky, " poznamenal jeden včelař z Pennsylvanie.
Minulé jaro, rozsah mizení začal tvořit novinové titulky. Potom přišla záplava teorií o opouštění úlů.
Vyzařování z vysílačů mobilních telefonů by mohlo prý mást let včel. Jiní obviňovali geneticky manipulované plodiny, sucho a jedovaté pesticidy. Někteří proroci dokonce přišli s myšlenkou včelího vytržení, biblického povolání včel do nebe.
Debata brzy nastartovala serii drahých genetických studií amerických vědců.
A poslední září skupina entomologů při universitě v Pensylvanii a U.S. Bee Research Laboratory hlásilo, že pachatel by mohl být Israeli acute paralysis virus.
Vir způsobující umírání včel na paralýzu mimo úl, byl poprvé zjištěn v Izraeli v roce 2004. Byl nalezen ve většině úlů napadených CCD. Ačkoli vir se nedá léčit, někteří včelaři přijali zprávu s ulehčením. Dávalo jednoduché vysvětlení nepochopitelného problému.
Spolu s rostoucím počtem vědců však prof. Winston věří, že krize jde mnohem hlouběji.Říká, že industrializace včelího farmářství učinila včely vnímavější k masovému vymírání a náhlému mizení.Ve skutečnosti nemoc hroucení včelstev může být jako symptom špatné zemědělské praxe jako je nemoc šílených krav mezi přežvýkavci nebo virová nemoc napadající ustájené vepře nebo exploze mořských vší mezi hromadně chovanými lososy. Moderní farmářství "oddělením včel od svých chovatelů" vystavilo včely armádě oslabujících parazitů, pesticidů, antibiotik a podvýživy, argumentuje prof. Winston.
Farmářská hrozba
Kořeny současné včelí krize se asi datují k dovozu evropských druhů před 400 lety. Vytlačily divoké včely a explosivně se rozmnožily. Kolem 1920 farmáři se stali závislí na opylování všeho od jetele k dýním. To znamenalo že se stali agresivnější při zdolávání moru včelího plodu, století starého bakteriálního zabijáka včel, pomocí antibiotik.
"A potom dovezli škůdce," říká Prof. Winston.
V začátcích 1980, globální obchod se včelami přivezl dva obtížné parazity: roztoče varroa z Asie a roztočíka z Evropy. Pijavice krve (roztoč) dokázal zdrtit včelstvo během dní a skončil mrtvými včelami a jejich mizením."
Jako reakci na to farmáři začali máčet svá včelstva vysoce jedovatými pesticidy jako je Apistan - dokonce si vědci všimli, že včelstva chemicky ošetřená proti oběma škůdcům umírala mnohem rychleji. Zoufalí včelaři také zaplavovali úly lékopisy jiných chemikálií ke zdolání rezistentní bakteriální infekcí nebo nové protozoa infekcí (vzrůstající problém v Ontariu). "Představa, která vás napadne," říká Prof. Winston, "je nasypání všeho ve vaší lékárničce do úlu a když to nefunguje, použít ilegální nákup sudů pesticidů. "
Ale válka se dobře nevyvíjela. Populace roztočů rezistentích na pesticidy se rozmnožily, zvláště v USA. Tito roztoči na druhé straně nesly až 25 různých virových onemocnění jako je Kašmírský vir, vir sáčkového plodu a poslední pachatel, izraelský vir akutní paralýzy. Ačkoliv kanadští včelaři tak dokonale nepřešli na industrializaci jako jejich americké protějšky, "jsme na věčném šlapacím mlýnku a musíme z něj vystoupit" připouští Heather Clay z "Kanadské medové rady".
Ale chemikálie jsou jen část problému. Jak se farmy zvětšovaly na objemu v letech 1960, místní divoké včely ustupovaly. Nyní, mnoho farmářů dováží včely tisíce kilometrů, z Floridy do Kalifornie, na opylení rozlehlých monokultur mandlovníků. Takové obrovské vzdálenosti stresují včely, říká Prof. Winston. "Musíme mít ohled na omezení."
Podvýživa se stala další problém. Po krmení jednotvárnou dietou mandlovým nebo melounovým pylem, včely prosperují "stejně dobře" jako lidé krmení samotným masem. Farmy s jednou plodinou jednoduše nedají jim co potřebují: diversitu pylových zdrojů. A stálé vystavení novým pesticidům jako jsou neonicotinoidy je další rostoucí obava.
"Vezmete včelstva napadená roztoči a viry a pak je převezete na opylování plodin," říká Prof. Winston. "Pak je moříte na monokulturách, kde nosí nektar v prostředí přehuštěném pesticidy. A pak se mění klima, oteplování a zvyšování vlhkosti. Včelám se nedaří v suchých nebo vlhkých podmínkách." Jinými slovy, zdraví včel narazilo na zeď. Je včelí vnímavost na virové infekce - nebo záhada masového vymírání a mizení včel - tolik překvapivá?
Spolupráce s přírodou
Prof. Winston pokračuje ve studiu včel. Ale od doby, kdy zavřel svou včelnici, hluboce frustrován stavem včelího farmářství, se soustředil na učení. Nyní káže na universitě o včelích ctnostech spolupráce a geniality studentům v unikátním interdisciplinárním programu, který se soustřeďuje na občanský dialog. "Moje zkušenost se včelami přerostla ve vážnou obavu o to, jak učit studenty se zapojit do světa," říká.
Také si myslí, že musí být větší dialog o včelařství a budoucnosti zemědělství po škole. A byl by rád, kdyby federální vláda, která současně zaměstnává pouze jednoho včelařského odborníka, hrála mnohem aktivnější roli - regulovala chemikálie a přesuny včel a prováděla rutinní inspekce včelstev na nemoci.
Nakonec to, co je potřeba, je méně manažerství a více péče ve včelařském byznysu. Poznamenává s trochou ironie, že město Vancouver nyní podporuje větší rozmanitost opylujících včel, než pole bohatá na pesticidy ve Fraserově údolí. Městské parky, domácí zahrádky a kousky divočiny zajišťují asyl před přehnaným "manažerováním".
"Naše zemědělská filosofie je víc o drcení přírody, než o spolupráci s ní, " říká. "Kdybychom mohli slyšet povídat včely, asi by zrovna plakaly a říkaly "Nechte nás na pokoji !"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 6. listopadu 2007 v 18:37 | Reagovat

Rozumný pohled na včely, včelaření a život. Zbývá jen dořešit na co začínají hynout včely u nás. :-((

Pokud někdo vůbec ví, kolik a jak jich hyne. Pokud vím, tak se tím nezabývá ani ČSV. Kolik procent včelstev a kde uhynulo vloni a jaký je vlastně průběh teď na podzim?

2 Honza Jindra Honza Jindra | E-mail | 7. listopadu 2007 v 17:41 | Reagovat

CCD, si myslím, je důsledek pověstného utrženého ucha. My ani včely prostě nevydržíme vše. Jinak článek je plný pěkně nakladených "svatých slov".

Honza

3 Eman Eman | Web | 8. listopadu 2007 v 5:58 | Reagovat

Taky se mi ta esence včelařské moudrosti líbila. Myslím že je potřeba si do praxe přenést víc citu ke včelám. "Nedřít je z kůže", vybírat rasy nejen podle mírnosti a medových výnosů, ale i podle hygienických schopností. "Nervat" do nich příliš syntetické chemie, ale občas je nechat se s nepřízní škůdců poprat samotné. Otužování je zdravé. Vše pod pečlivým dohledem a v blízkosti pomocné ruky. Jako správná výchova dětiček. A nemilosrdně a kompletně eliminovat slabochy a včelstva s nežádoucími vlastnostmi. Ono se to pomalu děje přirozeným soužitím včelaře a včel, ale neškodilo by přitlačit na důslednosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama