Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Je CCD virtuální problém? Nic nového?

20. listopadu 2007 v 7:59 | Eman |  BEE-L
Nejen na konferenci BEE-L se vyskytly názory, že CCD je pouhá smyšlenka.

Jako důkaz se uvádí skutečnost, že úroda mandlí byla dobrá, výpadky opylování se neprojevily a údajně množství paketových včel nebylo nižší.
Můj oblíbený včelař - "koumák" a rychlý publicista Jim Fisher reaguje v jednom příspěvku na některé názory: znakem >je označena citace:
--------
> Jsou někteří, co říkají že symptomy CCD jsou unikátní
> ale ony nejsou.

Toto tvrzení svědčí o nedostatku pochopení do nynějška dobře známých symptomů CCD.

> Symptomy byly pozorovány s roztoči, výživou a kombinací činitelů.

Kým? Kde? Kdy?

Jsem si jist, že vědecká komunita by se o to zajímala, pokud je to něco jiného, než záměrný pokus o zobecnění předchozích událostí "mizení včel" jako něco srovnatelného se symptomy CCD.

Právě jsem byl na příjemné diskuzi s Dewey Carron (UDE) v sobotu, kdy mluvil o neúspěchu při pokusech znovu vytvořit podobné symptomy CCD stresováním včel různými způsoby, včetně pokusu simulace převozu autem, s včelami v klecích, podrobených horku a dehydrataci po dlouhou dobu.

> těmi, kteří vidí tisíce včelstev z mnoha různých organizaci každý rok. Ty byly vidět už léta.

No to je dobré slyšet!
Prosím, uveďte jména a kontaktní informace, aby lidé co pracují noci a víkendy na CCD mohly využít výhod těchto svědectví z první ruky.

> Komplikování tohoto problému asi není cesta ke spolehlivému pochopení celkového obrazu

Spíše než "komplikování problému", jsem pouze poukázal, že vaše navrhované "klíčové indikátory" (opylení mandlí a dostupnost paketů) jsou vlastní doprovodné indikátory, spíše než indikátory s nějakou předběžnou nebo doprovodnou hodnotou.

Za prvé, pouze potom co každá možnost byla vyčerpána bude opylovací kontrakt, který zůstane nesplněn. Včelstva se mohou půjčit, najmout, a kontrakty mohou být přepsány k připuštění nového hráče a tak dále.

Za druhé, pouze když velký včelař nemůže udělat oddělky bude platit vyšší cenu za pakety. Nedostatek paketů by jistě následoval rozšířením na podzim nebo zimu vymíráním včelstev amatérů, ale ne ve velkých provozech, které jsou zvyklé na nákup pouze matek, nebo matečníků. Bez ohledu na to, že to neodráží co se děje nyní.

Jsem znepokojen tím, že máme malou ale velmi hlasitou menšinu, která chce popřít pravdivost situace jednoduše protože neviděli žádný případ na vlastní oči. Myslíte že každý postižený je lhář, že fotografie jsou falešné, že je to nějaká rozšířená konspirace na získání prostředků na výzkum který není potřeba a na problém který neexistuje?

Co by kdo z takového spiknutí získal?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama