Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Co nevíte o americkém včelařství

3. listopadu 2007 v 8:01 |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Překlad působivé charakteristiky včelařství v USA od JameseFischera. Zajímavá zpověď, ale nic pro mne. Po takovém včelařství netoužím. Proti tomu asi protestovala Pasovská deklarace.

Je to tak trochu tiráda. My včelaři smíme mít takové tirády k vám nevčelařům, a já píšu rychleji než většina z nich, tak jsem se nominoval k tomu, abych nás včelaře představil. Nemoc zhroucení včelstva (CCD) byla všude ve zprávách, ale nikdo nevysvětlil v čem je problém a o co ve včelařství skutečně jde. Bylo v tom hodně splašené novinařiny, hodně šaškáren, ale málo kvalitní informace v seriozním tisku. Tak chcete tedy něco vědět o včelařství?
V současnosti je to všechno o mandlích. Mandle nás nutí dělat šílené věci. Ne, to není pravda..., peníze nás nutí dělat šílené věci. A mandle jsou tam kde jsou peníze. Mandle udělaly se včelařstvím to, co kokain udělal s Miami. Včely opravdu neopylují v únoru na západní polokouli, ale to je doba, kdy kvetou mandle. Mandle mají přirozenou oblast od Indie do Persie. Je tam jiné počasí. A nikdo nikdy předtím nepěstoval tolik mandlovníků. Zprávy ministerstva říkají, že výměry mandlovníků každý rok od 1994 stále stoupají od 433 tisíc do 615 tisíc plošných jednotek v roce 2007. A tak zatímco se počty včelstev stále snižují jak stále více včelařů vzdávají toto řemeslo, pěstitelé mandlí potřebují stále více včelstev každý rok na opylení rozšířených plantáží. Takže poplatky za opylení stoupají. Ale je to odstupňované. Jestliže jsou vaše včelstva slabší (podle názoru pěstitele), nedostanete plnou cenu a dokonce nemusíte vydělat. Protože šílenství je drahé. Někdo považuje včelařství za pastýřský podnik, ale mýlí se. Včelařství je proces přeměny nafty na med a peníze. Je to víc o náklaďácích, zdvižných vozících, mobilních telefonech, GPS navigátorech, než o včelách. A to je všechno o poznání skrytých věcí, jako kde je osamělá čerpací stanice, která prodává naftu a jak ji natankovat rychleji než to umí automobiloví závodníci. Protože taková tankovací stanice, kde vítají auto plné včel, není všude a jestli se nebudete pohybovat, včely se přehřejí a zemřou. Včelařství se stalo více o strojích a rychlosti. Americká včelařská federace má rodeo zdvihacích vozíků, kde se míchá testosteron, alkohol a palivo pro zábavu a právo se chvástat. Podívejte se tady na videa. A proč jsou tam vidět sudy? Protože v sudech mnoho z nás skladuje to, čím krmíme včely. Ve 200 litrových sudech. To víte, včely se musí krmit, když nic nekvete chceme-li mít včas silná včelstva pro mandle.
A je tu stálá bolest. Záda nás bolí od celodenního nahýbání nad úly a po noci strávené zkrouceně na sedadlu spolujezdce v kabině náklaďáku, který potřebuje co nejdřív technickou prohlídku. Bedny, v kterých chováme včely, váží od 20 do 50 kg každá a musíte je odklopit a podívat se na dno, takže celý dlouhý den zvedáme těžkou váhu. A navzdory nadávání každé žihadlo bolí. 20 žihadel bolí víc. Jistě, mohli bychom nosit obleky, ale umřeli bychom od vedra kolem poledne, takže raději dostáváme žihadla a oblékneme se jen když se včelstvo rozzuří. Nechce se vám ani žít, když dostanete 50 žihadel za minutu. Opalovacího krému spotřebujeme na kila. Nestačíme vypít dost vody na to, abychom nebyli dehydratovaní. Potíme se tolik, že máme promáčené tenisky. A je to také o kávě. O kávě tak silné, že v ní stojí lžíce. Včelaři jsou živočichové pohánění kofeinem. Srdeční rytmus je stále vyšroubován. Jsme vzhůru dlouho před úsvitem, a pracujeme v úlech po setmění, a pak jsme vzhůru celou noc při jízdě za další úrodou. Často následující dny. A není divu, že pak někdo každý rok převrátí náklaďák se včelami na silnici. Hodiny jsou kruté. Ale některé okamžiky berou přímo dech. Východy slunce, za které by Disney zaplatil miliony, aby je nafilmoval. Absolutní ticho, kromě zvuku včel. Stromy v květu tak daleko jak jen vidíte. Vůně včelstva. Opravdu musíte najít včelaře a požádat ho o závoj a možnost odklopit víko úlu a inhalovat. Je to něco, co jste ještě nikdy nečichali. Ráj nebe voní přesně takhle, to jsem si jist. Ale udržení včel dost dlouho naživu k vydělání peněz je každý rok stále těžší. Všechny ty krámy tahat napříč oceánů na západní polokouli a všechno to zabíjí včely. Roztočík, roztoč varroa, nemoci plodu, nosema, osmnáct různých virů a stále to pokračuje. Dravci, škůdci a nemoci... Každé včelstvo musí dostat to či ono, a všechno to musí být v první řadě. Vina světové obchodní organizace.
Naši tátové a dědové měli jen jeden problém - mor včelího plodu. My máme hodně nových problémů a vše se objevilo od 80-tých let (1987). Je toho tolik, že kniha co je popisuje má 575 stránek a stává se depresivně tlustší každým novým vydáním. Takže CCD je pouze poslední v sérii pohrom, které zasáhly včelařství. Tahle je pouze složitější pro diagnostiku. A ovšemže s tím má něco společného nějaký druh exotického útočného patogenu nebo škůdce. Začíná to vypadat jako následek několika patogenů včel kombinovaného s tím, či oním nebo jinými věcmi. Idioti, kteří obvinili mobilní telefony, si neuvědomili, že včely se chovají pro opylení na místech, kde není vůbec signál. (Bývávalo, že jsme mohli používat Iridium satelitní telefony, ale byly drahé a společnost zkrachovala. Z telefonu se stalo hezké těžítko na papíry.)
Ale včelařství je něco, co se lidi rozhodli dělat. Je mnohem víc peněz, které byste mohli brát téměř v každém zaměstnání včetně obracení hamburgrů. Proč se motáme v tak bláznivém podniku? Jak bylo napsáno, hodiny jsou kruté, ale okamžiky berou dech. Včelařství je duchovní zážitek. Bohužel je to náboženství podobné Kalvinismu - najděte si o tom něco. A raději bychom "šli pod kytky" než rovnali papíry na stole.
A podporujete svého místního včelaře? Uvědomili jste si vůbec, že ať žijete kdekoli, nejspíše máte místního včelaře někde poblíž? Máte vůbec nějaký med v kuchyni? Určitě ano - zůstalo ho tam půl kila ve sklenici, kterou jste koupili před rokem a myslíte si, že se zkazil přestože pouze zkrystalizoval. (Nevyhazujte ho - jen ho dejte na kamna s co nejmenší teplotou v hrnci s vodou, a zase bude tekutý.)
Ale odkud ten med pochází? Někdy to nálepka neřekne, někdy ano, a nejčastěji říká něco jako "Med z Argentiny, Kanady, Číny a USA". Správně. Možná je v něm namícháno 1% medu USA, takže mohou psát, že je to med z USA. A jak to, že máte dokonce 3 různé druhy olivového oleje, ale nikdy jste neochutnali a neporovnali med Tupelo s medem z pomerančovníku, nebo nějaké jiné druhy. Uvědomili jste si, že každý med z různé rostliny chutná různě? A to si myslíte, že jste labužník? Netušíte o co přicházíte. Takže až příště budete něco jíst (cokoli, opravdu, protože i vojtěška a jetel pro dobytek potřebuje semena a osivo musí být opyleno) ale nejspíše mandle, jablka, meruňky, artyčoky, špargl, avokádo, boby, řepa, ostružina, borůvka, brokolice, růžičková kapusta, květák, celer, višně, pažitka, citrus, kokosový ořech, koriandr, brusinky, okurky, rybíz, datle, lilek, štěrbák, fíky, malé okurky, angrešt, grepfruit, zelené papriky, kiwi, pórek, salát, ořechy, manga, cukrový meloun, nektarinky, olivy, cibule, pomeranče, papaya, pastinák, broskve, burské oříšky, hrušky, švestky, slívy, dýně, kdoule, ředkvičky, maliny, jahody, tuřín, vodní meloun, veškeré koření a další věci na které si ani právě nevzpomenu. Připomeňte si vždy, že nějaký včelař stěhoval své úly do pole uprostřed noci a v jarním blátě a přesvědčil své včely, aby to pole opylily a potom stěhoval úly pryč uprostřed noci, než pěstitel začal stříkat jedy, aby zabil škodlivý hmyz. To abyste Vy měli svoje dokonalé ovoce nebo zeleninu. Říká se tomu "potravinové porno". Kdybyste totiž tak zarytě netrvali na perfektním vzhledu ovoce a zeleniny, pěstitelé by je nemuseli stříkat tolika jedy a včely by mohly zůstat na poli delší dobu. Namísto toho vaše nároky na fantastické ovoce a panenskou zeleninu vytvořilo podtřídu cikánů. To jsme jako my. A nyní se nacházíme v nezáviděníhodném postavení, když máme včely a naše živobytí ohroženo nedbalostí ve světovém obchodu, biologické bezpečnosti a regulacemi v životním prostředí.
Lidé, kteří nás nikdy nepotkali, pokračují ve zvyšování zisků, zatímco své náklady přesouvají na nás. Jenom policajti a celníci vědí o naší existenci. Vy nás nikdy neuvidíte, protože my se valíme okolo vaší ložnice po dálnici jen v noci. Zamávali bychom vám, ale vy spíte, že? Tak se probuďte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 G. Pazderka G. Pazderka | 4. listopadu 2007 v 1:50 | Reagovat

Není co dodat. Díky Emane a souhlasím s popisem života včelařů. Včelařů, ne nadšenců, kteří neví, očem včelařství je, a znakem když neví je, pospolečné hádání se o kravinách tak říkajíc o smyslu nějakého nemyslu pořád dokola.

V tomto článku je to o včelařství a máme co dohánět jako Česko v EU, protože v EU vlastní 3% evropských včelařů 40% včelstev a to je zásadní pro určení kdo u nás včelaří. Stejně podobně i to, kdo vlastně obchoduje s medem.

V souhrnu je to dost malá cifra a to nemluvím o tom, na kolik zájmových padá u nás jeden profesně normální včelař. U nás jsou viditelné a prokazatelně nezdravé podmínky pro profesní včelařství a důkazem snad může být to, že je tu více funkcionářů s medailemi než doopravdy profesních včelařů.(převažuje tu ve včelařství spíše zájmový byznys)

No nic. Díky, během poslední doby máš stále stejnou spoustu zajímavých článků.

PS: Zprovozňuji válce a letos to vypadá na první testovací půltunu mnou zpracovaného vosku v mezistěny pro můj chov.Vlastně musím stihnout včelařké jaro takže makám. Nějaká obnova rámků, den, nástavků a vík, seženu nějaký ten sud, který je nejskladnějším obalem pro med na světě. ....

2 Eman Eman | Web | 4. listopadu 2007 v 8:09 | Reagovat

Když jsem to překládal, myslel jsem na tebe :-)

3 Honza Jindra Honza Jindra | E-mail | 4. listopadu 2007 v 11:15 | Reagovat

Ahoj Emánku, děkuji ti moc za další nádherný článek. Přiznávám se, že mě vzal u srdce. I když kočuji jen se 100 včelstvy zažívám podobné pocity. Naštěstí těch příjemných zážitků se včelkami mám během roku více než těch druhých. Jen jednou jsem nemohl týden spát, když se hned vedle málem potvrdil mor. Roztoč mi letos zatím žádné vrásky nedělá. V každém případě je jasné, že náš způsob včelaření se zásadním způsobem liší od včelaření našich otců a dědů už vůbec. A bude to ještě hustší.

Gusta se už pustil do mezistěn, také se v budoucnu na to chystám,  a já jdu dělat na nádobě na desinfekci nástavků.

Honza

4 Eman Eman | Web | 5. listopadu 2007 v 6:34 | Reagovat

S tím morem to mohu už potvrdit na vlastní kůži. V mém okolí se nyní poprvé objevily 3 případy moru. Ačkoli první rozbor měli nic v mých včelách nenašel, není to dobrý pocit a nejistota trvá. A katastrofické zprávy o silné varroáze u nás mi připadají jako z jiného světa. Po fumigaci u mě spadlo asi 20 roztočů. Taky s tím nemám problém. Ale na druhé straně se odstraní z přírody nějaké genomy málo odolné proti roztočům. Taky k něčemu dobrý. Dezinfekci nástavků asi děláš roztaveným parafinem. Tady se ukazuje výhoda papíru nad polystyrenem.

5 al al | 6. listopadu 2007 v 13:25 | Reagovat

Díky za překlad, je to rozhodně zajímavé. Z českého pohledu je obvzláště nepochopitelné to mandlové šílení (něco o tom už bylo ve Včelařství nebo Moderním včelaři, teď nevím). Nedávno jsem někde zahlédl, že nasazují i včely samotářky v obrovských dřevěných platech s tisíci provrtanými otvory.

U nás je ovšem všechno jiné. Je hodně zájmových včelařů a podle mě na tom není nic špatného. Profesním to nemusí vadit z prostého morbidního důvodu, že většina z nich jsou staří pánové a dlouho tady nebudou. Nemusíte se tedy rozčilovat, že vám kazí ceny, za chvíli bude po všem a to je smutné.

A navíc, u nás se včelaří, aby byl med. Za opylení vám nikdo, nebo téměř nikdo nedá ani korunu a spíš se vám stane, že budou chtít, abyste jim zaplatili vy, protože přece vaše včely kradou z jejich květů ten med, který vy tak výhodně zpeněžujete.

Doufám, že se u nás z včelařského umění nestane průmysl jako v Americe, Argentině nebo v Číně.

6 Eman Eman | Web | 6. listopadu 2007 v 14:40 | Reagovat

Za opylení vám nikdo, nebo téměř nikdo nedá ani korunu a spíš

se vám stane, že budou chtít, abyste jim zaplatili vy, protože přece vaše včely kradou z jejich květů ten med, který vy tak výhodně zpeněžujete.

Opravdu, to potvrzuji. S tímto přiblblým názorem jsem se osobně setkal u nás na vesnici, když jsem sondoval možnosti kočování. Jeden soused zase chtěl, abych mu dával med zadarmo, když to včely nakradly na jeho zahradě. Moje dodávky a tržby z medu rostou s kvadrátem vzdálenosti od stanoviště. Jakž takž jde na odbyt medovina.

7 al al | 6. listopadu 2007 v 16:07 | Reagovat

[6] Hezké. K tomu můžu přidat další historku: slyšel jsem, že jeden soused podal žalobu na druhého včelařivšího souseda proto, že včely mu ukradly cenný léčivý pyl z květů divizen, co si pěstoval na sušení a výrobu čaje.

Jak je to možné, že v zahraničí si cenu opylení uvědomují a u nás ne?

Pozitivní příklady ale také jsou, i když málo. Sadaři v mém okolí si pochvalují, že od té doby, co jsem na místě kde dlouho široko daleko žádné včely nebyly založil svou malou včelnici, mají hned lepší úrodu. K tomu ale potřebovali právě to období, kdy nebylo vidět včelu na rozkvetlé třešni. Majitelé řepkových polí také občas vzkážou, že mají lepší výnos, když je pole někde poblíž. Aspoň, že tak. Sice mi nikdo neplatí, ale aspoň mě nikdo nežaluje.

8 Eman Eman | Web | 6. listopadu 2007 v 16:21 | Reagovat

Mám k tomu jedno vysvětlení:

Českou tradici venkovské závisti a to, že uznání včel zemědělci není v kraji zvykem. V kraji, kde zemědělci neustále pláčou nad nepřízní přírody, státu, EU, obchodních řetězců, ..kde prvovýrobci prý musí zkrachovat, protože jim neplatí co zasluhují a oni stále vyhrožují.

Za 13 let včelaření na jednom místě se mi zvýšila rozmanitost rostlin v okolí. Včely samy si podporují rostliny, ze kterých mají prospěch. Úplný výpadek řepky každý druhý rok pro mne znamená vysoce kvalitní a lahodný med. Jen více neobhospodařovaných pozemků. Zemědělců krach znamená u mne pro včely ráj. Ceny potravin se stejně neustále blíží cenám v Euro.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama