Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Boj proti varroáze - varroa rezistence - část 3

25. listopadu 2007 v 8:50 | Eman |  Varoáza

Genetická diversita včelích rodů

Máme opravdu jeden problém: ztrátu genetické různorodosti v našich včelách.

Genetická rozmanitost je výčet "přísad", které jsou k dispozici v druhu a ze kterých se "vaří" vývojová adaptace, nebo se využívá k selektivnímu chovu lidmi. Tento nedostatek genetického kmenu je vinou několika činitelů:
1. Omezení importů včel do USA v roce 1922 (kvůli problémům s roztočík (tracheal mite) v Evropě), ponecháním nás s pouze 7 poddruhy Apis mellifera (z 26 známých ve světě) ze kterých se chová. Z těchto sedmi, komerční kmeny jsou založeny pouze na třech!
2. pak jsme ztratili asi 70% našich včel, když roztočík nakonec přišel v roce 1984,
3. potom se ztratilo dokonce ještě vyšší procento včelstev, když přišel roztoč varroa v roce 1987. Jako by toho nebylo dost,
4. Debby Delany (Washington State Univ) mapoval chovatele matek a zjistil uprostřed 90-tých let že pouze 603 chovatelů vytvářelo třetinu celé produkce matek používaných v zemi.!
Nedostatek diverzity je nazýván "genetické hrdlo lahve", a znamená to že naše včely neměly mnoho genetických nástrojů k vytvoření si obrany proti varroa. Progresivní šlechtitelé, jako Sue Cobey (New World Carniolan, www174.pair.com/birdland/Breeding/Select.html) a Tom Rinderer (Russian, www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=6444), přináší jiné genetické linie. Jiní, jako Joe Waggle vybírá z divokých včelstev http://pets.groups.yahoo.com/group/FeralBeeProject/, v naději že mají charakteristické rysy nenacházející se v komerčních kmenech.
Dobrá zpráva z Kalifornie: U.C. Davis plánuje revitalizovat Harry Laidlaw Honey Bee Lab. Diskutuje se o najmutí opylovacího biologa a začít zlepšovací program kmene. Nadace, iniciovaná dary od Dr. Harry Laidlaw pro podporu programu včely, se zřizuje. Potřebujeme více takových typů programů, které, jak se zdá, jsou na ústupu.

Diverzita uvnitř včelstva

Důležité hledisko chování včelstva a rezistence na nemoci je to, že včelstvo je složeno s podrodin "supersester", všechny mající stejnou matku, ale každá podrodina má různé trubčí otce (kvůli vícenásobnému páření matky). Ve včelstvu může existovat jedna skupina supersester skutečně dobrých v produkci medu, a jiná skupina obravdu dobrá s vlastností VSH (hygiena), a jiná skupina vyniká stavbou plástů . Dohromady pracují jako funkční jednotka nadřazená jakékoli samotné podrodině samotných supersester. Tarpy a Seeley (2006) zjistil, že včelstva s mnohonásobně pářenými matkami byla odolnější na mor v.p. než inseminované matky jedním trubcem. Všechno o páření včel je hnáno směrem k vícenásobnému oplodnění k zajištění velkého počtu otcovských linií v každém včelstvu. Měli bychom napodobit toto přírodní schéma v našich šlechtitelských programech.

Měl jsem štěstí s mou matkou Královnou snů, ve které se zřejmě smísila šťastná kombinace supersester, která "měla to všechno;" ale to mě přimělo si uvědomit, že naše budoucnost může ležet v návratu k programům jako Starline bee. Witherell (1976) popisuje údržbu slavné Starline a Midnight matek vyvinutých Dadantem. Byly každá dvojitá linka "hybridů" nebo "kříženců" ze čtyř inbredních linií specificky vybraných pro jejich "kombinované schopnosti" k produkci vyjímečných a předpověditelných matek. Spolupracující chovatelé koupili linii AxB (Linie A matky inseminované trubci linie B) každý sudý rok, a linie CxD každý lichý rok. Tímto způsobem, předchozí roční matky by vytvořily trubce s geny odvozené řekněm z A a B linií k oplodnění s panuškami z roků křížení CxD. Další rok by to bylo ve skutečnosti obráceně.
Chovatel matek (na rozdíl od šlechtitele matek) by mohl dělat dnes něco podobného. Jestliže chová matky z Minnesota Hygienic x VSH kmene tento rok, jejich včelstva by mohla dodat trubce příští sezonu pro šlechtitele matke z řekněme, Russian x New World Carniolan rodičů (netuším jestli z těchto zvláštních hybridů by byly "kombinační schopnosti" - dávám jenom příklad). Jestliže by tento dvojitý hybrid byl úspěšný, následující rok chovatel matek by mohl koupit další MH x VSH k opakování křížení.

Chov vašeho vlastního kmene

Můžete posunout váš provoz k varroa toleranci koupením vybraného kmene, nebo můžete začít z vašeho vlastního lokálně přizpůsobeného kmene (zvláště si všímat přežilých divokých včelstev). Erickson, a kolektiv vám říká jak to udělat: "CHov varroa tolerantních včely z lokálně adaptovaného kmene: Recept" www.beesource.com/pov/usda/varroatolerantbee.htm. V Anglii, Roger Dewurst vybírá včely, které tahají včelaře za kůži! Zjišťuje že množství hřebelcujících a poškozujících roztoče se zvyšuje v dalších generacích (viz fotografie na www.kilty.demon.co.uk/beekeeping/improvement.htm).
Někteří šlechtitelé, jako Steve Taber, umí být bez okolků brutální - používá takzvanou "Bond" metodu (žít a nechat zemřít) (Kefuss 2004), čímž vaše nejlepší včelstva (navrhuje začít s hygienickým testem) jsou umístěna do přežilého dvora, bez léčení, aby bylo vidět kdo přežije. Když ta horší včelstva padnou, nakazí přežilé dalšími roztoči. Můžete to nazývat "kyselinový test," ale přežívající včelstva jsou taková, od kterých by se měl brát plemenný materiál. Osobně jsem zřídil Bond dvůr pro přežití, ale když jsem viděl ceny za opylení mandlí jdoucí na 150$ minulý rok, "podělal jsem se" v létě a použil jsem na přežívající včelstva měkké léčení (ale odstranil jsem je ze šlechtitelského výběru). Toto mě přimělo uvědomit si, že bychom neměli spoléhat na chovatele matek ze západu pro dělání mnoho pokusů o přežití, protože to také závisí na příjmu z opylení pro své živobytí! Možná se musí hledat chovný kmen od východních včelařů, kteří si mohou dovolit nechat včelnici padnout, a pak nahradit zimní ztráty každé jaro od přežilých včelstev. Rozumný kompromis je praktikován řadou včelařů: Pomohou včelám jednou nebo dvakrát za rok, řekněme, s kyselinou šťavelovou na bezplodý zimní chomáč, takže začnou s čerstvým startem každou sezonu, a potom šlechtí z nich nejlepší přežívající včelstva každé jaro.
Co já osobně nyní dělám je testování všech mých včelstev ve stejnou dobu v srpnu pomocí lepkavých den. Ty které mají extrémně nízkou úroveň roztočů (potom co je zkontroluju že jsou produktivní a silná) jsou označena jako potenciální plemenná, neléčená a pozorovaná. Jestliže mají stále nízkou úroveň spadu, jsou znovu kontrolvána na podmínky když je připravuju pro mandle koncem ledna. Ty nejlepší jsou dány stranou pro šlechtitele, a zbytek dostane zvláštní trubčí plásty aby je naplnily trubci na mandlích, to budou dobré matky trubců aže se vrátí domů. Všechna ostatní včelstva která potřebují pomoc akaricidy, se jim odstraní trubčí plod záchytnými rámky v únoru a březnu (takže nepřispívají k páření), a jsou z nich udělány oddělky (zabitím matek) pro výměnu populace v provozu. Přidávám několik tolerantních inseminovaných matek každé jaro od Toma Glenna a odjinud, abych udržel genetickou diverzitu, aby posloužily jako matky trubců nebo matek další sezonu.

Jste na řadě

Jaro je právě za rohem, a s ním přichází čas k výměně matek u včelstev. První krok k IPM programu proti varroa je začít matkami tolerantními na roztoče. Pokud jste dobrodruzi a můžete si dovolit nechat většinu vašich včelstev uhynout, mohli byste začít od nuly. Avšak bylo snadnější a rychlejší začít s existujícími tolerantními kmeny. Náročné tolerantní matky od chovatele je jako kupování rostlin rajčat rezistentní na verticillium wilt. Nemá smysl kupovat rostliny které pravděpodobně zajdou, i s chemickým ošetřením, když jsou druhy, kterým se daří samotným! Stejné je to se včelami. Zeptejte se vašeho dodavatele matek jaká léčení používá ve svém provozu aby udržel včely naživu. Nebo ještě lépe, jak dlouho jeho šlechtitel šel bez ošetřování na varroázu? Seznam dodavatelů tolerantních matek je na http://members.aol.com/queenb95/queenproducers.html. Jako kupující matek,máte příležitos změnit trh. Vyžadováním tolerance u matek, které kupujete, můžete posunout genetickou strukturu včelích genů v Severní Americe!
Varování: je nepravděpodobné, že jednoduchá výměna matky za kmen tolerantní na roztoče skončí problémy s varroázou! Jsou v tom zapleteni další činitelé. Mějte na mysli, že vaše rezistentní včely budou muset stále odolávat útokům roztočů z kolabujících včelstev ve vaší blízkosti dokud se místní včelařské provozy a divoká včelstva neposunou směrem k tolerantní genomu. V určitém okamžiku dosáhneme bodu zvratu, kde většina ze všech včelstev jsou tolerantní, a nebudeme nacházet odpad z chemicky hýčkaných kolabujících včelstev našich sousedů.
Je také otázka, zda matky, které koupíte jsou dobře přizpůsobené na vaši oblast a včelařskou praxi a sezonní chování různých rezistentních kmenů se velmi liší. Například, jeden způsob jak ruský kmen bojuje s roztoči je přezimování v malém chomáči. To může být problém, jestli chcete mít velká včelstva v únoru na opylení mandlí. Avšak není důvod si myslet že tolerantní včely nemohou podávat dobrý výkon v komerčních provozech, pokud je šlechtíte na nejlepší výkon každou sezonu.
Neočekávejte zázraky! Ale pamatujte, nepotřebujeme nezbytně včely, které jsou 100% resistentní na varroa - dokonce včely které umí prodloužit interval mezi léčením jsou cenné. Varroa otevřel pandořinu skříňku problémů našich včel - stres, slabé vyzimování, viry a problémy s nemocemi. Když máme včely které umí udržet úroveň varroázy na nízké úrovni pomůže jim překonat všechny ostatní prblémy. Po nějaký čas však budete pravděpodobně potřebovat včelám v bitvě pmoci. Budete muset monitorovat úroveň roztočů, a mít v záloze plán na kontrolu roztočů. V dalších pokračováních této série budu popisovat vaše možnosti.

Budoucí pokračování

Metody monitorování
Biotechnické metody (síťovaná dna, pasti na trubčí plod, atd.)
"Měkké" léčení: kyselina šťavelová, Sucrocide, essenciální oleje
"Tvrdá" léčení: thymol, kyselina mravenčí, syntetické léky (fluvalinát, amitraz...)
Zbraně a jejich praktické použití

Zdroje v Literatuře

Boot, et al. 2004 Natural selection of Varroa jacobsoni explains the different reproductive strategies in colonies of Apis cerana and Apis mellifera. Exp. & Applied Acarology 23(2): 133-144.
Chen, Y. P., Pettis, J. S., Collins,A. and Feldlaufer, M.S. 2006 Prevalence and Transmission of Honeybee Viruses. Appl Environ Microbiol. 72(1): 606-611.
DeGrandiI-Hoffman,G., Lusby, D., and Erickson, E. 1989 Managing Colony Genetics by Grafting and Selecting for Queens With Shorter Development Times. ABJ 129 (11): 717-719.
Evans, et al. 2006 Immune pathways and defence mechanisms in honey bees Apis mellifera. Insect Molecular Biology 15(5): 654-656.
Kefuss, J., Taber II S., Vanpoucke J. and Rey F. 2004. Breeding for varroa resistance: How we do it. ABJ July 2004 Joe-will you please insert proper citation?
Miaoqing Shen, Xiaolong Yang, Cox-Foster, Diana, Liwang Cui. 2005 The role of varroa mites in infections of kashmir bee virus (KBV) and deformed wing virus (DWV) in honey bees. Virology 342(1): 41-149.
Spivak and Reuter 2001 Varroa destructor infestation in Untreated Honeybee (Hymenoptera: Apidae) Colonies Selected for Hygienic Behavior. J. Econ. Entomol. 94(2): 326-331.
Sheppard, S. 2006 Selection and possibilities within honey bees - be careful what you are selecting for. www.beeculture.com/storycms/index.cfm?cat=Story&recordID=480
Tarpy, D. R. and T. D. Seeley. (2006). Lower disease infections in honeybee (Apis mellifera) colonies headed by polyandrous vs monandrous queens. Naturwissenschaften, 93: 195-199.
Tewarson, T. & Engles, W. 1982. Undigested uptake of non-host proteins by Varroa jacobsoni. J. Apic. Res. 21: 222-225.
Watters, Ethan. 2006. DNA Is Not Destiny. Discover Nov. 2006, pp. 32-37, 75.
Witherell, Peter 1976 A Story of Success-The Starline and Midnite Bee Breeding Programs, ABJ 116(2): 63-64, 82.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 2. ledna 2008 v 21:45 | Reagovat

Děkuji za tento článek, mluví mi z duše.

2 Eman Eman | Web | 4. ledna 2008 v 11:49 | Reagovat

To jsem rád. Taky je dobré, že někdo potvrdí to, co si myslíme. V tomto vidím perspektivu včelařství na rozdíl od stálého chemizování našich českých včel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama