Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Boj proti varroáze - Varroa rezistence - část 2

19. listopadu 2007 v 21:27 |  Varoáza
Jiné potenciální mechanismy varroa rezistence:
Zde jsou uvedeny některé další zpozorované nebo potenciální nástroje boje včel proti roztočům, které byly nalezeny v genetickém repertoáru (v hrubém pořadí podle pravděpodobnosti):

1. Jiné hygienické chování (Marla Spivak tyto studuje). Apis cerana je tak efektivní v VSH, že roztoč Varroa jacobsoni se obvykle ani nepokouší rozmnožovat na dělničím plodu, dokonce jestli je přenesen na plod Evropské včely. (Boot, et al. 2004).

2. Hřebelcování (grooming) - v tom může být zapleteno několik genů, které podporují:
a. Lepší samohřebelcování k zbavení roztočů-zvláště užitečné se síťovanými dny,
b. Vzájemné hřebelcování
c. Signalizování nebo komunikace potřeby být zbavena roztočů svým kolegyním
d. Ničení roztočů v kusadlech - včely Apis cerana a Africké to tak dělají.
3. Rezistence na různé viry a lepší imunitní systém. To je velmi důležité pro včely aby udržely populaci roztočů pod kontrolou, ale to nejsou obvykle roztoči, kteří způsobují zhroucení včelstva - je to virová infekce (především vir deformovaných křídel) přenášený a iniciovaný roztoči při sání krve včel Miaoqing, et al. (2005) udávají: "parazitace roztoči varroa potlačuje imunitu včel, ved k aktivaci trvalých a latentních virových infekcí." Překvapivě projekt Genomu včely medonosné (Evans 2006) zjistil že ve srovnání s mouchami, včely mají jen třetinu tolika imunitních genů. Měli bychom vyhledávat včely přirozeně odolné k různým virům a jiným nemocem.

4. Doba zavíčkování: Varroa není dobře přizpůsoben na plod evropské včely-pouze 38% z druhých samičích vajíček je schopno se vyvinout do zralosti, a pouze 13% ze třetích. Teoreticky jestli je doba vývoje dělnice zkrácena o jeden den, třetina samiček neuzraje; o dva dny, velmi málo druhých samiček. (obrázek) Toto nebylo experimentálně ukázáno, ačkoli se to často cituje jako možný mechanismus používaný u Africké včely. Dee Lusby předvedl, že selektivním chovem může vyloučit až 4 dny z doby vývoje (DeGrandi-Hoffman, et al. 1989), z toho lze odvodit, že vývojovou dobu dělnic lze také omezit. Steve Taber navrhl výběrovou metodu v listopadu 2006 ABJ (american bee journal).

5. Minimální produkce trubců, jelikož většina reprodukce roztočů se odehrává v trubčím plodu.

6. Biochemické možnosti - roztoči přijímají některé včelí bílkoviny nezměněné do svých vajíček bez ztrávení (Tewarson a Engles 1982). Včely by si mohly vyvinout takové proteiny, které by byly zhoubné pro roztoče; nebo by včely mohly pozměnit zásadní proteiny které varroa potřebuje pro reprodukci nebo pro metabolismus.

7. Změna feromonů včelí larvy nebo kukly, které spouští reprodukci nebo sání (Denis Anderson v Australii na tom pracuje).

8. Jeden výzkumník si myslí, že naše šlechtění včel, které používají méně propolisu by se mohlo obrátit proti nám, jelikož propolis může být pro včely obranou proti nemocem a možná proti roztočům.

9. Zesílení víček u trubčího plodu, aby se chytili roztoči do pasti s vícenásobně napadenými trubci, jako u A. cerana.

10. Dříveuvedené mechanismy jsou jen ty co mi přišly na mysl. Je jich asi víc - můj odhad pouze "škrábal po povrchu". Bibliografii výzkumu o varroa rezistenci lze nalézt na: http://members.aol.com/queenb95/bibliog.html - anchor93265

11.
Musíme také pokračovat v chovu obyčejných vlastností intenzivního plodování, medné produkce, mírnosti a rezistence na roztočíka a další nemoci.

12.
Přidejte k výšeuvedenému seznamu to, že si bychom měli vyhledávat linie matek bez virů (jako u jahod a koní). Viry mohou být skryté v matkách, a přecházet na vajíčka (Chen, et al. 2006). Kromě toho, i způsob chovu matek může být důležitý. Nová věda epigenetika (Watters 2006) zjistila že výživa a stresové události neovlivňují pouze jedince, ale také chování a rezistenci na nemoci jeho potomků, někdy i na několik generací. Jinými slovy, jestliže jsou matky chovány ve stresu nebo děrované roztoči, mohou se přenést následky na jejich potomky.

Výborně, šlechtění matek na nejlepší rezistenci je téměř pravidlem! Samozřejmě žádný chovatel nebude vyšetřovat, nechte je ať na všechny tyto vlastnosti šlechtí. Stačí chovat na pouze několik z nich! A také kdo má říci jaká je ta nejlepší kombinace? Matka příroda používá metodu pokus a omyl po mnoho generací k určení toho, které kombinace genů jsou nejvhodnější. Právě jako je mnoho receptů na dokonalý čokoládový dort, je nespočet receptů na dokonalou včelu. Ale určitě můžeme podporovat výzkumníky, kteří se věnují pátrání, a chovatele jako je Sue Cobey a Tom Glenn, kteří udržují genetické banky, ze kterých berou chovatelé kmeny, se kterými pak experimentují.

Pozn. Překladatele:
Mám přítele (nemám jeho souhlas, tak mu nebudu dělat reklamu), který je uchvácen myšlenkou vyšlechtění "včely snů". Pořizuje si kvalitní i inseminované matky zakladatelky těch nejlepších věhlasných chovatelů. (Z Dolu, ze Zubří, od Wurma) Pečlivě si vede záznamy a včely při kontrole doslova svléká do naha. Protože je pečlivý a pracovitý, nedělá mu to problémy. Matky prodá až potom, co se předvedou na větší plodové ploše a dají mu mladé včely. Ne jako někteří velkochovatelé, kteří vytáhnou ještě teplou matku z miniaturního úlku oplodňáčku a dají ji zákazníkovi. Nechová včely pro zbohatnutí, ale z čistého fandovství, okouzlení a pocitu dobře odvedené práce. Mám od něho pár matek a ty patří k mým nejlepším. Ačkoli vím jak to dělá, netroufal bych si mu konkurovat. Nemám dost pečlivosti, trpělivosti a šikovnosti, abych to dokázal napodobit a dělal si ambice na vyšlechtění nějaké supervčely. Příští sezonu si však provedu test hygienických vlastností u všech schopných včelstev, (to snad zvládnu ) a podle toho pak udělám nezbytné korekce v chovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama