Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Boj proti varroáze - Varroa rezistence - část 2

19. listopadu 2007 v 21:27 |  Varoáza
Jiné potenciální mechanismy varroa rezistence:
Zde jsou uvedeny některé další zpozorované nebo potenciální nástroje boje včel proti roztočům, které byly nalezeny v genetickém repertoáru (v hrubém pořadí podle pravděpodobnosti):

1. Jiné hygienické chování (Marla Spivak tyto studuje). Apis cerana je tak efektivní v VSH, že roztoč Varroa jacobsoni se obvykle ani nepokouší rozmnožovat na dělničím plodu, dokonce jestli je přenesen na plod Evropské včely. (Boot, et al. 2004).

2. Hřebelcování (grooming) - v tom může být zapleteno několik genů, které podporují:
a. Lepší samohřebelcování k zbavení roztočů-zvláště užitečné se síťovanými dny,
b. Vzájemné hřebelcování
c. Signalizování nebo komunikace potřeby být zbavena roztočů svým kolegyním
d. Ničení roztočů v kusadlech - včely Apis cerana a Africké to tak dělají.
3. Rezistence na různé viry a lepší imunitní systém. To je velmi důležité pro včely aby udržely populaci roztočů pod kontrolou, ale to nejsou obvykle roztoči, kteří způsobují zhroucení včelstva - je to virová infekce (především vir deformovaných křídel) přenášený a iniciovaný roztoči při sání krve včel Miaoqing, et al. (2005) udávají: "parazitace roztoči varroa potlačuje imunitu včel, ved k aktivaci trvalých a latentních virových infekcí." Překvapivě projekt Genomu včely medonosné (Evans 2006) zjistil že ve srovnání s mouchami, včely mají jen třetinu tolika imunitních genů. Měli bychom vyhledávat včely přirozeně odolné k různým virům a jiným nemocem.

4. Doba zavíčkování: Varroa není dobře přizpůsoben na plod evropské včely-pouze 38% z druhých samičích vajíček je schopno se vyvinout do zralosti, a pouze 13% ze třetích. Teoreticky jestli je doba vývoje dělnice zkrácena o jeden den, třetina samiček neuzraje; o dva dny, velmi málo druhých samiček. (obrázek) Toto nebylo experimentálně ukázáno, ačkoli se to často cituje jako možný mechanismus používaný u Africké včely. Dee Lusby předvedl, že selektivním chovem může vyloučit až 4 dny z doby vývoje (DeGrandi-Hoffman, et al. 1989), z toho lze odvodit, že vývojovou dobu dělnic lze také omezit. Steve Taber navrhl výběrovou metodu v listopadu 2006 ABJ (american bee journal).

5. Minimální produkce trubců, jelikož většina reprodukce roztočů se odehrává v trubčím plodu.

6. Biochemické možnosti - roztoči přijímají některé včelí bílkoviny nezměněné do svých vajíček bez ztrávení (Tewarson a Engles 1982). Včely by si mohly vyvinout takové proteiny, které by byly zhoubné pro roztoče; nebo by včely mohly pozměnit zásadní proteiny které varroa potřebuje pro reprodukci nebo pro metabolismus.

7. Změna feromonů včelí larvy nebo kukly, které spouští reprodukci nebo sání (Denis Anderson v Australii na tom pracuje).

8. Jeden výzkumník si myslí, že naše šlechtění včel, které používají méně propolisu by se mohlo obrátit proti nám, jelikož propolis může být pro včely obranou proti nemocem a možná proti roztočům.

9. Zesílení víček u trubčího plodu, aby se chytili roztoči do pasti s vícenásobně napadenými trubci, jako u A. cerana.

10. Dříveuvedené mechanismy jsou jen ty co mi přišly na mysl. Je jich asi víc - můj odhad pouze "škrábal po povrchu". Bibliografii výzkumu o varroa rezistenci lze nalézt na: http://members.aol.com/queenb95/bibliog.html - anchor93265

11.
Musíme také pokračovat v chovu obyčejných vlastností intenzivního plodování, medné produkce, mírnosti a rezistence na roztočíka a další nemoci.

12.
Přidejte k výšeuvedenému seznamu to, že si bychom měli vyhledávat linie matek bez virů (jako u jahod a koní). Viry mohou být skryté v matkách, a přecházet na vajíčka (Chen, et al. 2006). Kromě toho, i způsob chovu matek může být důležitý. Nová věda epigenetika (Watters 2006) zjistila že výživa a stresové události neovlivňují pouze jedince, ale také chování a rezistenci na nemoci jeho potomků, někdy i na několik generací. Jinými slovy, jestliže jsou matky chovány ve stresu nebo děrované roztoči, mohou se přenést následky na jejich potomky.

Výborně, šlechtění matek na nejlepší rezistenci je téměř pravidlem! Samozřejmě žádný chovatel nebude vyšetřovat, nechte je ať na všechny tyto vlastnosti šlechtí. Stačí chovat na pouze několik z nich! A také kdo má říci jaká je ta nejlepší kombinace? Matka příroda používá metodu pokus a omyl po mnoho generací k určení toho, které kombinace genů jsou nejvhodnější. Právě jako je mnoho receptů na dokonalý čokoládový dort, je nespočet receptů na dokonalou včelu. Ale určitě můžeme podporovat výzkumníky, kteří se věnují pátrání, a chovatele jako je Sue Cobey a Tom Glenn, kteří udržují genetické banky, ze kterých berou chovatelé kmeny, se kterými pak experimentují.

Pozn. Překladatele:
Mám přítele (nemám jeho souhlas, tak mu nebudu dělat reklamu), který je uchvácen myšlenkou vyšlechtění "včely snů". Pořizuje si kvalitní i inseminované matky zakladatelky těch nejlepších věhlasných chovatelů. (Z Dolu, ze Zubří, od Wurma) Pečlivě si vede záznamy a včely při kontrole doslova svléká do naha. Protože je pečlivý a pracovitý, nedělá mu to problémy. Matky prodá až potom, co se předvedou na větší plodové ploše a dají mu mladé včely. Ne jako někteří velkochovatelé, kteří vytáhnou ještě teplou matku z miniaturního úlku oplodňáčku a dají ji zákazníkovi. Nechová včely pro zbohatnutí, ale z čistého fandovství, okouzlení a pocitu dobře odvedené práce. Mám od něho pár matek a ty patří k mým nejlepším. Ačkoli vím jak to dělá, netroufal bych si mu konkurovat. Nemám dost pečlivosti, trpělivosti a šikovnosti, abych to dokázal napodobit a dělal si ambice na vyšlechtění nějaké supervčely. Příští sezonu si však provedu test hygienických vlastností u všech schopných včelstev, (to snad zvládnu ) a podle toho pak udělám nezbytné korekce v chovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angelovam Angelovam | E-mail | Web | 1. října 2017 v 11:52 | Reagovat

No matter how you do it, losing weight is an individual thing. Friends can help you but they can't lose the weight for you. You've got to take charge of your weight loss from the beginning if you want to get serious about losing weight. The following tips will help.

2 CaseyEmobe CaseyEmobe | E-mail | Web | 7. října 2017 v 15:26 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

3 RobertLep RobertLep | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:20 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/pharmacie-en-ligne-france-cialis-generique/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/pharmacie-en-ligne-france-cialis-generique/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama