Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zvápenatění plodu

6. října 2007 v 10:55 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Zvápenatění plodu je jedna z rozšířených chorob včel a je způsobeno houbou - Ascosphaera apis, která napadá nezavíčkovaný i zavíčkovaný plod.

Zpočátku je larva pokryta chmýřovitým houbovitým porostem. Ten je jako bílá plíseň na chlebě nebo velmi jemná bavlna. Larva se nafoukne v buňce. Později mrtvá larva vyschne a ztvrdne, a promění se v bílou nebo šedo-černou jako křída mumii.
Vzhled v buňkách - v nezavíčkované buňce (jako sáčkovitý plod). V zavíčkované buňce - světlá nebo tmavé propadlé víčko, dírky jako od špendlíku.
Plást je při těžké infekci mezerovitý.
Možná záměna - symptomy vápenatého plodu se mohou poplést s ostatními nemocemi plodu, jako je mor včelího plodu, hniloba plodu nebo dokonce bílým pylem. Avšak jakmile se identifikuje nelze vzhled a konzistence larvy poplést s jinými nemocemi.

Zvápenatěný plod - larva je bílá a plísňovitá, tvrdá larva, mumie bílá nebo šedo černá v buňce nebo na dnu, nebo před úlem.
Mor včelího plodu: odbarvená až do temně hnědé, nezavíčkovaný nebo propadlé víčko, táhne se vlákno a těžko se odstraňují příškvary z buňky.
Hniloba plodu: Larva je otočená kolem stěny buňky, bílá až bezbarvá, žlutá do temně hnědé, vodnatá, zrnitá larva příležitostně se táhne.
Sáčkový plod: Larva je bezbarě žlutá do černé, tvarovaná jako gondola v zavíčkovaných buňkách nebo pod děravými víčky, snadno lze odstrait.
Včely mohou detekovat mrtvé larvy pod víčky, vykousat díry ve víčku a odstranit mumii. Včelstvo s dobrými hygienickými návyky obvykle odstraní mumie během deseti dnů. Mumie padnou na dno nebo jsou vytaženy ven.

Přenášení nákazy:
Spory jsou vysoce infekční a jsou neseny v kontaminovaném pylu, infikovanými dělnicemi které nechávají spory na květech a ve vodě, přenáší se matkami, driftujícími včelami a trubci. Převoz včel na autech s otevřenými česny způsobuje drift a rozšiřování nemoci.
SPory zůstávají životaschopné až 15 let nebo více ve vybavení úlů a v zemi. Používání kontaminovaných lokalit a starých úlů a pomůcek může vést k infekci. Výměna vybavení včelnic mezi včelaři také šíří infekci.

Stres
Změna v teplotě plodového hnízda může spustit nemoc zvápenatění plodu. Když se mladé včely - kojičky nedokáží vyrovnat s extrémy počasí (studený chomáč a větrání tepla), plod může být nechráněný. Obvykle první larva napadené jsou na okraji plodového tělesa kde je teplota vyšší nebo nižší než vhodnáů. Stres jakéhokoli druhu může způsobit příznaky nemoci se stanou zřejmé. Běžné příčiny stresu jsou vysoká a nízká teplota, vlhko nebo sucho, špatná výživa, vadná matka, špatné ošetřování včelstva a kočování.

Tlumení nemoci
Jsou tři prostředky které tlumí nemoc:
1. chemické (není zatím účinná chemikálie proti zvápenatění) - tato metoda tedy odpadá

2. ošetřování - praktiky včelaře
Jsou takové, které snižují stres včelstev a počet spor. Udržování silných a zdravých včelstev se ukázalo účiné při snižování následků zvápenatění. A dále je to
- odstraňování mumí ze dna úlu a před vchodem do úlu
- likvidace plástů obsahujících velký počet mumií
- dodávání nových plástů
- zajištění dobré ventilace v úlech
- dodávání mladých včel do včelstva
- nezimování včel v úle s mnoha nástavky
- napájení cukrovým syrupem, čerstvým nekontaminovaným pylem nebo doplňky
- zabránění výměny materiálu
- nepoužívání stejného místa každý rok, je-li to možné trochu včelnici posunout

Pomáhá dobrá hygiena. Měnit hadry a dezinfikovat kuřáky, boty a nářadí dezinfikovat např. Savem. Směs 1 L SAVO , 0.5 kg NAOH a 9 L vody je superdezinfekce a také nejlevnější.

3. chov rezistentních včel
Některá včelstva jsou zvápenatěním napadána více jak jiná. Většina z variací ve vnímavosti je v rozdílech ve schopnosti včel odvíčkovat a odstranit nemocný plod. Při výběru matek nebo získání matek ze včelstev, která vykazují rezistenci na tuto chorobu, mohou být následky zvápenatění sníženy.

Kombinace praktik, které snižují stres, snižují spory, udržují silná včelstva a selekcí včel, které vykazují dobrou imunitu k infekci, jsou hlavní způsoby potlačování zvápenatění plodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama