Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Velký zátah veterinářů na medy v obchodech

14. října 2007 v 11:29 | Eman |  Med
Od 23. července 2007 do 14. září 2007 probíhala vyšetření medů na trhu. Kontrolováni byli chovatelé, výkupny a stáčírny medu, zpracovatelské závody zacházející s medem.

Bylo provedeno 185 kontrol a vyšetřeno 84 vzorků. Podrobně si o tom přečtěte na portálu Agris . Nejhůře dopadly medy směsné. To jsou medové směsi smíchané v průmyslovém závodě od různých dodavatelů. Při této příležitosti jsem si vzpomněl na starý žert - recept na kuřecí salám: 1 kuře a 1 kůň. K nejlevnějším medům patří medy z Číny a Argentiny. Například směs 1 tuny čínského medu v ceně 20 Kč/kg plus 10 kg českého medu za 60 Kč/kg dává směsný český med.
Z článku je zřejmé, že tiskový mluvčí Duben fandí našim včelařům.
Kontroly jsou jedna věc a opatření správních orgánů věc druhá. Supermarkety, kde se medy prodávají jsou prosperující obchody, které umí obchodovat (na rozdíl od běžných včelařů). Jestliže dostane takový obchod pokutu v řádu desítek tisíc a vydělává na celkovém obchodu statisíce, pak je jasné, že ho nějaká jednorázová kontrola od dalších obchodů stylem: "Levně nakup, prodej tak draze jak je možné a opozdi platbu" neodradí.
Tento blog čtou asi nejvíce včelaři. Mám pro ně jednoduchý myšlenkový experiment. Většina asi kupujete v obchodu vajíčka. Ty se produkují ve velkodrůbežářských provozovnách, kde jsou slepice uzavřeny v malých prostorech a krmeny umělou směsí. Jistě uznáte, že vejce od slepice v přirozeném výběhu na dvorku a v zahradě mají vejce lepší, výživnější, mají více vitaminů. A napadlo vás někoho shánět se po vesnicích po chovatelích slepic? Většinu asi ne, ačkoli slepice na vesnici chová každém druhém domku. Stejně tak to je s medem. Zákazník nakupuje běžné potraviny a jednou za pár měsíců si z regálu přidá do vozíku levný med. Nemá čas ani náladu pátrat po nějakém včelaři, který má na vesnici 40 včelstev a nadává na nízkou cenu medu ve výkupu. Přitom sám není schopen med lépe prodat mezi lidmi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 15. října 2007 v 21:48 | Reagovat

Jednak chci předem říci, že vítám každou kontrolu, pokud povede k pořádku na trhu.

Ale pokud mají včelaři pocit, že se jedná o jejich vítězství, které je třeba hodně rozmáznout, ku větší slávě našich včel a včelařů, tak já jsem jiného názoru.

Je to negativní reklama na med. A prodeji medu neprospěje. Ani našeho. Většina zákazníků jsou laici. Je to pro ně stejně obtížně rozeznatelný rozdíl, jako pro mě Ariel a Persil. A zpráva je zde jasná. V medu můžou být jedy, atd. A navíc jsou mezi námi někteří, co nadávají na to, že musí ty jedy dávat svým včeličkám.

2 Eman Eman | Web | 16. října 2007 v 6:30 | Reagovat

Pokud by se kontroly nedělaly, stane se z našeho trhu žumpa světových medů. Akce je mimořádná, nikdy předtím se v takovémhle rozsahu nedělala. Radši bych byl, aby byly kontroly pravidelné a před uvedením medu na trh.

Lidi nejsou hloupí, moji zákazníci pochopili, že levný med ze supermarketu může být svinstvo a trh s medem se mi doma trochu rozjel. Možná je to ale blížící se zimou a hláškami v tisku, že medu bude málo.

V té besedě v ČT se mi líbila Horňáčková jak zachovala nestrannou profesionální postoj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama