Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Souvisí propolis nějak s CCD?

6. října 2007 v 8:47 | Eman |  Propolis
Na emailové konferenci včelařů z celého světa BEE-L se objevila zajímavá myšlenka.

Plodiště včelstva má teplotu 35 st.C, je tam vlhko a spousta živin. Je to tedy ideální prostředí pro množení mikroorganismů všeho druhu. Dalo by se očekávat, že jsou včelstva prolezlá různými choroboplodnými mikroparazity, mnohem více, než ve skutečnosti jsou. Včely si ale pomáhají zesilovat imunitní systém včelstva vypůjčováním obranných látek z okolní přírody. Je to propolis, který včely přináší jako kousky pryskyřice z rostlin a stromů. Propolis nastavují voskem a lepí s ním malé otvory, balzamují větší rozkládající organismy a je to taková úlová dezinfekce. Propolis hubí i řadu virů, jak bylo dokázáno.
Jestliže jsou však včely umístěny v jednotvárné, zemědělsky intenzivně obhospodařované krajině, kde je málo stromů, může tam být málo zdrojů propolisu a tak se může narušit celý imunitní systém včelstva.
Jak mám odpozorováno, jsou včelstva, která na stejném místě sbírají hodně propolisu a jiná podstatně méně. Podobně je tomu i se sběrem medu. Mezi včelstvy jsou velké rozdíly. Pokud jsou včely přešlechtěné například na sběr medu, nebude se sledovat jak jsou dobré ve sběru propolisu. Spolu s tím, že na některých místech je množství propolisu v přírodě menší může vzniknout nepříznivá situace v imunitních schopnostech včelstva. To by mohlo zvýšit pravděpodobnost propuknutí různých viróz a chorob mikrobiálního původu. Otázka zní: Zjišťovali a srovnávali množství a kvalitu propolisu ve včelstvech napadených CCD a ve zdravých včelstvech?
Je to jenom nápad, ale myslím, že by bylo dobré to prozkoumat.
Výběr včelstev ke šlechtění by se měl provádět s ohledem na více potřebných vlastností, nejen na maximální produkci medu. To znamená tedy například na odolnost proti nosemě, nebo na vysoký čistící pud jak to provádí u nás ing.Čermák.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 7. října 2007 v 21:50 | Reagovat

Velmi zajímavé. Právě jsme našel zdůvodnění pro netěsnosti vzniklé mírnými tolerancemi při výrobě a pak nestejnoměrným sesycháním nástavků.

Dělám je tak schválně, abych zjistil, které včely dobře tmelí. Další přirozeně působící selekční faktor při mém šlechtícím programu včely chytřejší a samostanější než včelař.

2 Eman Eman | Web | 10. října 2007 v 14:26 | Reagovat

To je pravda. Příliš velká pozornost věnovaná včelám se nevyplácí. Stejně jako přehnaná péče o děti. Vychovával jsem "hozením do vody" a pozorným sledováním a nenápadnou pomocí, když bylo nezbytně třeba. Život se s nikým nemazlí, ani se včelami. Metoda šlechtění:  Rozchovávat geny od nejlepších a hubit včas ty nejhorší. Kdyby to tak šlo dělat i mezi lidmi... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama