Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Sloni utíkají před včelami

11. října 2007 v 11:02 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Jejich strach z myší by mohl být legendou, ale afričtí sloni skutečně jsou smrtelně vyděšení z jiných malých potvůrek: včel.

V nové studii, záznamy bzučení včel vyděsilo celá stáda. Zjištění by mohlo vést k novému způsobu ochrany farem od loupeživých slonů.
Jak se ničí přirozené prostředí slonů, zvířata stále více napadají farmářská pole a plodiny. Výzkumníci zkoumají několik způsobů jak je odstrašit, včetně velkých plotů a chilli paprika rostlin, kterým se sloni vyhýbají. Sloni se také vyhýbají stromům s včelími hnízdy, z dobrých důvodů. Původní včely v jižní africe (Apis mellifera scutellata) jsou agresivnější než ty v Evropě a Severní Americe a byly známé pronásledování vetřelců na více jak kilometr. Ačkoli většina kůže Afrického slona je tlustá, tenké oblasti na břiše, za ušima, kolem očí, a uvnitř v chobotu mohou být zranitelné od včelích žihadel.
Aby viděl jak silná je averze slonů ke včelám, zooložka Lucy King z University of Oxford ve Spojeném Království (U.K.) a její kolegové zaznamenali zvuky rozlobených afrických včel a pro srovnání vodopád. Výzkumníci hráli obě nahrávky rodině slonů z reproduktorů skrytých v listí blízko jejich odpočinkových oblastí.
Výsledky byly dramatické. Zvuk rozlobených včel donutil 8 ze 17 sloních rodin začít opouštět oblast po pouhých 10 vteřinách. Po 80 vteřinách, všechny až na jednu skupinu odešly. Zvuk vodopádu, naproti tomu vyhnal pryč pouze osm z 15 rodin které to slyšely.
Podle Kingové se výsledky mohou těžko aplikovat. Zvukové zařízení je příliš drahé pro většinu Keňských farmářů, a je možné že bez skutečných včel kolem by se sloni naučili ignorovat nahrávky. Navíc je úly těžké a nebezpečné stěhovat, ale její tým testuje kombinovanou strategii plotů a včelstev.

Swarms on the Savanna

By Benjamin Lester
ScienceNOW Daily News
9 October 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama