Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

O boji proti varroáze - úvod do IPM - část 2

21. října 2007 v 18:04 |  Varoáza

Zázračná zbraň, nebo boxer?


Jde o výběr mezi dvěma přístupy:
Přístup 1-- Zázračná zbraň: spočívá na chemickém "kolovrátku" - vázaném na chemické výrobce. Vždy to skrývá nebezpečí, které nastane jakmile si roztoč vyvine rezistenci k jakémukoli akaricidu na kterém jste závislí. Kromě toho plást absorbuje chemikálie jako houba, a naše včely nutíme žít v toxickém prostředí. Obecný argument pro tuto strategii je ten, že je to levné (v krátké době), protože to není pracné, a není potřeba žádné zvláštní vybavení anebo změny v ošetřování.
Velký problém tohoto přístupu je to, že mnoho včelařů nemají "Plán B" připravený, pokud jejich současná zázračná zbraň selže.
Přístup 2-- Použití ruční zbraně - "boxeru": Tento roztoč je houževnatý protivník, a je tu proto, aby tu zůstal. Jestli já a mé včely chceme přežít, musíme si navléknout na ruku boxer a naučit se bojovat tělo na tělo. Budu se učit všechno o našem nepříteli a udělám mu ze života peklo na každém kroku. Není mým cílem jeho úplné vybití, ale pouze udržet jeho populaci na přijatelné úrovni v příslušné sezoně. Budu používat každou zbraň po ruce, aniž bych kontaminoval plásty a med "nukleárními zbraněmi". Chápejte to jako pouze přechodný postup, protože my a roztoč působí selektivním tlakem na včely, aby si tu práci udělaly samy. Naštěstí tento přístup vždy umožňuje včelaři kdykoli ústup.
Když se připravoval tento článek, prováděla se rešerše v Evropě, Kanadě, Nový Zéland, USA a ostatních zemích, stejně tak se hovořilo s úspěšnými včelaři, a vyzkoušela se většina z metod. Výsledky výzkumu byly úchvatné, a často protikladné. Všichni se potýkáme s podobnými včelami a podobnými roztoči, ale každá země a region má jiný přístup. Navíc je často obtížné úvést v soulad teoretická východiska, názory, laboratorní výsledky, účelová tvrzení a praktickou zkušenost. Autor se pokusil vydestilovat pouze takové metody, které se prokázaly efektivní v řízených pokusech a v praxi. Jelikož je metoda ručního boje na dlouhou válku s roztočem, použil autor v titulcích vojenské termíny.
- Pokračování příště......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama