Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

O boji proti varroáze - úvod do IPM - část 1

19. října 2007 v 19:05 |  Varoáza
Proč se tím zabývat, když u nás máme zavedený způsob boje proti varroáze? Protože náš český způsob spočívá hlavně na chemickém boji. Ten je sice nyní účinný a relativně pohodlný, ale má svá rizika a může přijít den, kdy bude neúčinný. Na tento den se chci připravit.

Ono je to podobné jako v našem (nejen) zdravotnictví. Pohodlnější je předepisovat a užívat léky, než změnit styl života, více se pohybovat, nekouřit, nadměrně nepít a starat se o racionální skladbu stravy. Současný stav vyhovuje výrobcům léků, lihovin, dalších nezdravých potravin, výrobcům aut, unaveným a přetíženým lidem a hrobařům.
Následující článek je 1. část úvodu do integrovaného ošetřování proti škůdci včel Varroa Destructor (Integrated Pest Management = IPM). Text je ze stránky Randy Olivera, kde je jako jeden z mála volně přístupný bez předplatného. Nečekejte zde žádnou zázračnou metodu, ale obecný pohled na strategii boje proti parazitovi, který stojí i za mnoha virovými chorobami včel a působí spolu s nosemou největší ztráty včelařům.
Pravda je, že u nás v ČR nařizuje metody boje proti varroáze Státní veterinární správa (SVS) na základě výsledků vyšetření vzorků zimního spadu ze včel. Tento systém má zatím relativně dobré výsledky ve srovnání s jinými státy a funguje díky účinné spolupráci Českého svazu včelařů a jeho organizačních složek se SVS.
Roztoč varroa je nejvážnější výzva, které čelí většina včelařů na světě (kromě Austrálie a Afriky). Naše reakce na ní mi připomíná pět fází chování po úrazu:
fáze 1: Popření (to se mi nestane! Na mých včelách roztoči nemůžou být)
fáze 2: Zlost (Vy malí hajzlíci - já vás zničím, vyhladím vás zázračným lékem)
fáze 3: Smlouvání (Gabon (varidol) už nefunguje - dejte mi prosím jiný zázračný lék!)
fáze 4: Deprese (Je to moc těžké vůbec udržet včely naživu!)
fáze 5: Smíření, přijetí faktu (Dobře - přijímám roztoče jako obávaného nepřítele, se kterým se musím naučít žít)
Potom co jsme prošli těchto pět fází, máme šanci na Uzdravení, což v tomto případě je soužití s roztočem, s chovem včel, které si poradí samy.
Prošli jsme fází popření, když jsme poporvé viděli roztoče v 90-tých letech (ačkoli mnoho včelařů se zdá se stále vracejí k této fázi!). Zažili jsme hněv, když jsme viděli hroucení včelstev v tisících se syndromem parazitického roztoče, a zlostně jsme odpověděli fluvalinatovou "zázračnou zbraní". Roztoč se zdál dokonce být porazitelný po několika slavných leterch zatímco Apistan® účinkoval. Bohužel roztoč vztal z mrtvých a stal se rezistentní, a my začali smlouvat s ošklivě páchnoucím CheckMite®, esenciální oleje, a každým představitelným "domácím lékem". Na konci století mnoho včelařů upadlo do deprese a vzdávalo boj.
Bohužel, stále vidím mnoho včelařů vězet ve fázi 3, dávajíce všechny sázky na cokoli dnešního nebo budoucího, Zázračné léky náš chemický průmysl stále nabízí.
Evropani a někteří úspěšní U.S. včelaři použili "zralejší" způsob, ve kterém se usadíme na delší boj dokud nedosáhneme uzdravení. Během tohoto boje musíme udělat obtížný přechod a zatím si odvyknout od zázračných léků. Tento přechod zahrnuje mnohasložkovou bojovou taktiku pro udržení kontroly nad roztoči a současný trénink včelích pluků, aby převzaly úkol obrany samy.
..... pokračování příště.....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 19. října 2007 v 20:02 | Reagovat

Obávám se, jestli nejsme na začátku TROJKY.

Letošní úhyny způsobí, že někteří maniaci, co na to dříve kašlali teď přejdou do druhého extrému a budou do úlu prát vše co bude, bez ohledu na návody, metodiku atd. A vstane nový roztoč VD Nova televizní. Nezničitelný, nespalitelný, dokonalý hrdina TV seriálu.

2 Eman Eman | 19. října 2007 v 20:26 | Reagovat

Taky se mi to tak jeví. Byli jsme moc rozmazlení. 3 roky se vnucuju  s aerosolem - prý to každý má v pořádku, nemá problém. Letos za mnou poprvé přišli někteří sami. Nejspíš bude pozdě. A to nás ještě nepostihla masivní rezistence V.D. na chemikálie. Asi nás čeká solidní "zábava" - horor na pokračování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama