Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Chytré proužky pro méně chytré včelaře

20. října 2007 v 8:16 |  Varoáza
Fumigace včelstev se provádí od 10. října do 31.12.

Při okolní teplotě 10 st.C a vyšší. Důležité je, aby proužek při doutnání visel a kapky léčiva byly v horní části proužku (teplem doutnání se předem vypaří - neshoří).
Místo fumigace pomocí doutnajících proužků lze léčivo (amitraz, fluvalinat) rozptýlit aerosolovým vyvíječem VAT. Při použití nosného média "lékárenského" acetonu je možné aerosolovat až do teploty -5 st.C.

POZOR! Nezaměnit si lahvičku Varidol FUM se stejně velkou lahvičkou M-1 AER !!

M-1 AER obsahuje 2.5 ml (polovičku) kapaliny a fluvalinát v 10x vyšší koncentraci než je přípustné na fumigaci.

Pro následující postup se používá pouze přípravek Varidol FUM (amitraz), nebo MP-10 FUM (fluvalinat). Teplota vzduchu vyšší než +10 st.C. Včely nesmí být sraženy do chomáče, aby páry léčiva pronikly mezi ně. Fumigace včel uzavřených v zimním chomáči je prakticky neúčinná. V takovém případě je možné použít aerosol, do teploty -5 s acetonem. Ale například vložením PET lahví s horkou vodou do podmetu (nebo horké cihly) lze včely "roztáhnout" i při nižší okolní teplotě.
Jedna z možných aplikací pro ty, kteří mají vysoké dno. Dole je vidět mřížka varroadna, které se při fumigaci musí uzavřít.
Doutnající proužek musí viset. Různé zlepšováčky, například proužek zahnutý do obráceného V a podobně nepoužívejte. Experimenty ve včelách odložte na léto. Teplo ze spodního doutnajícího okraje způsobí odpaření účinné látky (amitraz, fluvalinat) do prostoru úlu a kouř rozdráždí včely, které pak látku rozptýlí po úle.
Klasická aplikace pomocí hřebíku do krajního plástu je uvedena zde (obrázky jsem si vypůjčil z výborného webu Dave Cushmanna:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama