Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

CCD a světový obchod - znovu a jinak.

4. října 2007 v 18:28 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Budete se možná ptát, proč se zabývat nějakým vymíráním včel v USA?

"Nás se to netýká a týkat nebude, my máme včely zdravé, máme světově unikátní systém léčení včel, který nemá chybu." Američani jsou v zacházení se včelami prasata a zaslouží si to - i to jsem už slyšel. Dokonce se na tom nedávno usnesli včelaři v Německu a protestovali proto u americké vlády. Já o tom všem píšu, protože mě to baví číst. To, co čtu nyní česky o včelách, jsou notoricky omílané věci, co si mohu přečíst v knížkách a něco nového a zajímavého z české vědecké laboratoře jsem o včelách v poslední době nečetl. A konec konců nemůžu vědět všechno a jestli něco je, tak si to přečtěte sami a napište mi o tom.
V současnosti slyším u nás z mnoha stran katastrofické zprávy, například jak neúčinkuje léčivo Gabon, jak padají včelstva na varroázu, jak padají ze včelstev tisíce roztočů. Jak nad námi tentokráte roztoč po 20 letech vyhrává. Nemám vážný důvod tomu nevěřit, ale promiňte, je to zatím všechno na úrovni drbů z Blesku. Já zatím nic mimořádného na mých včelách nevidím. Nemusel jsem ani spojovat, jen jedno včelstvo budu pozorovat, bylo slabší a dal jsem mu šanci. Až dojde opravdu ke katastrofálním úhynům, alespoň v takovém rozsahu jako například po zimě 2002-2003, kdy následkem mimořádné melicitozní snůšky na podzim uhynulo údajně až 1/3 včelstev a kdy stát nahrazoval obnovená včelstva dávkou 1300 Kč/včelstvo. Ty katastrofální počty se ale objevily až po vyhlášení oné náhrady a hlásily se i dodatečně na podzim, samozřejmě s potvrzením od souseda :-). Takovéhle hrátky se státními penězi by v USA nebyly možné. Tam ale je možné nasadit na problém několik špičkově vybavených laboratoří - jak odborníky tak i přístrojově. A za miliony dolarů vyprodukovat a publikovat vědecké výsledky, které lze ze všech stran "proklepat" a oponovat. Možná podceňuji naši vědeckou základnu, ale to, co lze z vědeckých zpráv dohledat na internetu, mi příliš důvodů k objektivní důvěře ve zvládnutí podobného průšvihu u nás nedává.
Když například uhyne pár slepic na ptačí chřipku, vlítnou tam hasiči a veterináři, vybíjí tisíce zvířat a celé to stojí 50 milionů korun. Zaplatí se náhrady, léky na chřipku - Tamiflu a je vymalováno. Chovatelé si pořídí nové chovy a budou doufat, že je něco podobného nepotká. Podobné problémy s infekcí měli s dobytkem nedávno ve Velké Británii.

Co ale s hynoucími včelstvy, kde nenajdeme včely, ale jen opuštěný plod? Odkud začít bádat? A s čím a kým?

Nepřechvalme se s naším systémem léčení, který ale já samozřejmě uznávám a respektuji - nic účinnějšího zatím neznám. Myslím však, že zájem o postup výzkumu problémů včel v USA nás může připravit na naše budoucí problémy. A navíc, co v tuto dobu dělat? Včely jsou zazimovány, čeká nás (a je) 2-3 fumigace Varidolem, MP-10, aerosolem a pár měsíců volna do jara. Nabouchat pár set rámečků, opravit nástavky a večer relaxovat u počítače a hrnku teplé medoviny.

Přeložil jsem vám jednu kratší úvahu Jamese Fishera, která se týká zprávy z výzkumu CCD a souvislostí s obchodem se včelstvy z Austrálie. Této zprávě předcházela analýza zprávy, "Včelař čte vědeckou zprávu", ale tato zpráva je velmi dlouhá - 13 stránek - a nevím, jestli byste ji chtěli strávit. Pokud máte zájem, přeložím ji, ale uvidím až v komentářích, jestli to má smysl. (E.V.)

=============================================
Světový obchod, reálná politika a včelařství
=============================================
Nedávná zpráva "A Metagenomic Survey of Microbes in Honey Bee Colony Collapse Disorder" (Science, 09/06/07) zmiňuje Austrálii ve spojení s chorobou zhroucení včelstva (CCD). Abychom byli přesní, tak zmínka je o Austrálii šestnáctkrát ve zprávě dlouhé čtrnáct odstavců. O co jde? Austrálie nehlásila žádný případ CCD. Autoři zprávy ukázali žalujícím prstem na Austrálii jako zdroj CCD. To je dost zábavný šprým od zprávy, která se nedostala k důkazu konkrétní příčiny CCD.
Zpráva tvrdí, že vzorky z "zřejmě zdravých včely dovezených z Austrálie" obsahovaly alespoň jeden vir o němž se říká že je "silně související s CCD", a včelí vir pojmenovaný izraelský vir akutní paralýzy (IAPV). Izraelský? Australský? Jaké možné spojení by mohla mít kterákoli země s problémem, který by se kdekoli potvrdil kromě v USA?
Než se to převede do špionážního románu Johna le Carré, dovolte mi to vysvětlit před vším důkazem na kterém jsou tato tvrzení založená a potřebují další potvrzení předtím než kdokoli z nás by tomu měl věřit.

Důvod pro to, být si hodně jistý o tomto důkazu před vyvoláním takových obvinění je ten, že to má dopady do světového obchodu. WTO (World Trade Organisation) má pravidla která by donutíla USA zajistit jasný a přesvědčivý důkaz jakéhokoli takového tvrzení. Když v tom budeme seriozní, je postup jak se s tím vypořádat. Krok první je mít fakta, než pouhé spekulace. Krok druhý je mít velmi jasný důkaz, jinak cokoli menšího nepřesvědčí někoho ve WTO.
Ústřední obvinění bylo: "včechny vzorkované provozy s CCD používaly importované včely z Austrálie nebo byly nějak přidružené s provozy, které tak činily.
To je tvrzení s dosti vážnými důsledky, jelikož včelaři v Austrálii vydělávají pěkné peníze prodáváním včel severoamerickým a kanadským včelařům, kteří chtějí rozšířit počty včelstev které mají, nebo pouze obnovit uhynulá včelstva po mnoha věcech, které mohou včelstvo zabít. Dokázala zpráva toto své obvinění? Ne nedokázala.
Za prvé, vir pojmenovaný ve zprávě mohl být nic než varianta jiného dosti běžného viru který byl známý jako Kašmírský včelí vir (Kashmir Bee Virus (KBV)). Je těžké říci jistě, protože oba jsou velmi blízce příbuzní. To není moje spekulace; to otevřeně připouští autoři zprávy. Nedali to do zprávy, ale mluvili o tom na tiskové konferenci konané při zveřejnění zprávy v tisku. Tisk toto doznání nepovažoval za důležité, ačkoli rozdíl mezi těmi dvěma viry byl popsán jako sporná otázka Dr. Edward Holmes z Penn State.

Za druhé, metody použité k detekování virů a dalších patogenů včel nemohou odlišit mezi skutečným virem samotným a pouhým důkazem předchozí expozice virem, možná několik včelích generací zpátky. (To je vztaženo k článku "Včelař čte zprávu", která pokrývá technické detaily.)
Musím poznamenat že i "Science Magazine", publikovaný stejnou organizací, která publikuje časopis "Science" vydal článek s titulkem "Záhadné ubývání amerických včel spojeno s virem z Austrálie".

Nyní, jestli "Science" nedokáže číst zprávu, kterou sami publikovali, a dát si čas k pochopení toho, co je dokázáno a co ne, nebo se obtěžovat s posloucháním a chápaním toho co je řečeno na tiskové konferenci, kterou sami pořádali, můžeme očekávat ještě nějaká jiná média, aby správně chápala celou situaci? Já si to nemyslím. Takže vy to tady čtete první a pravděpodobně nebudete číst ani slovo z toho někde jinde.
Ale troufněme si slepě (pro tento okamžik) přijmout technická tvrzení zprávy:
- že vir byl skutečně nalezen použitými metodami
- že vir je silně související s případy CCD
- že vir byl také nalezen ve vzorcích z australských včelstev
Jak mohou tvrdit, že Austrálie zavinila exoticky invazivní nemoc včel?

Říkají: "Import do USA včel z Austrálie začal v roce 2004, to se shoduje s prvními zprávami neobvyklých úbytků včelstev." Ale počkejte, to je omyl. Úplný omyl. Včelstva z Austrálie skončila v USA už v roce 1987. Co se stalo bylo to, že Kanadští včelaři importovali pakety včel z Austrálie a Nového Zélandu, a některá včelstva byla přetažena dolů do USA času od času, jak kanaďani prodávali včelstva americkým včelařům, a alespoň v jednom případě kanadský včelař se rozhodl přestěhovat se z Kanady do USA, včely a všechno. Některé z těchto včel mohly být předchůdci nahrazených matek prodaných US včelařům jako "Kanadské otužilé včely".

Takže Australské včely, a jakékoli nemoci těchto včel, měly dostatek času k cestě do USA, a byly by bývaly zaznamenány problémy dlouho předtím kdy Austrálie začala dodávat včely přímo do USA v roce 2004. Nyní, je pravda že množství australských včel přicházejících do USA bylo mnohem větší od roku 2004, ale byly zřejmě dodávány do Kanady ve velkých kvantech po 20 let, dokonce dnes, kanadští včelaři zřejmě nemají podobné symptomy CCD ve svých včelstvech.
Jaký alternativní zdroj viru IAPV by mohl existovat? Mohla by Austrálie a USA být obětí tohoto zdroje? Jedna odpověď se jeví v doplňkových materiálech vydaných se zprávou, a je na webu spojeném s časopisem Science. Tam můžeme číst: "...čtyři vzorky importované mateří kašičky z Číny, byly také testovány jako potenciální zdroje patogenů... chovatelé matek v USA a v dalších zemích kupovali mateří kašičku k přelarvování a podpoře produkce matek."

Než se na to někdo zeptá, NE, včelaři si nemažou kašičku na chleba, dokonce i v případě, že používáme margarin z Imperial Margarine company. Mateří kačička je jiný název pro "potrava pro plod", kterou dospělé včely krmí larvy. Čína byla největší dodavatel této substance, protože je to velmi pracné sesbírat malá množství z plodových buněk, a čína se specializuje na velmi pracné činnosti jako je tato.
Někteří producenti matek kupují kašičku z Číny, jelikož je to levnější koupit než ztrácet čas a námahu ji sbírat z vlastních včel. Používají ji k chovu matek. Je pravděpodobné, že australští producenti matek to dělají také. Dva ze čtyř příkladů čínské mateří kašičky byla nalezeny výzkumníky obsahovaly důkaz IAPV. Takže je možné, že producenti matek v obou zemích USA a Austrálie infikovali matky kašičkou z Číny, a tak potom možná USA byla infikována včelami dodanými z Austrálie. Ale přesto je obviněna samotná Austrálie.
Všimněte si použití termínu "podle všeho zdravé" v obviňovací frázi "podle všeho zdravé včely importované z Austrálie". Termín "klokaní soud" (kangaroo court) je tady tak nějak přiléhavý. (pozn. překladatele - Klokaní soud je v USA něco podobného jako tribunály u nás v 50-tých letech, kdy byla komunistickým "soudem" poslána na šibenici dr. Milada Horáková).
Rád bych se omluvil včelařům z Austrálie za veřejné napadnutí které museli vytrpět pro bezdůvodné obvinění ve zprávě.
V ironické souvislosti je právě Austrálie hostitelská země pro letošní Apimondii - mezinárodní shromáždění včelařů. Doufám že zpráva ze Science nepřidusí slavnostní atmosféru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 4. října 2007 v 23:15 | Reagovat

Otázka zní:

Pokud se skutečně importovaly z Austrálie do Kanady pakety, do čeho ty pakety osadily? Osadily je do úlů, kde bylo vše nové nebo osadily pakety do úlů, které byly již použity?

...

Potom také vyvstává otázka jestli to je viróza? Jestli ano, tak načem se ten vir replikuje? Lze předpokládát, že jde původně o rostlinný vir, který dokáže přejít nějakou cestou do těl létavek? (umí reverzní transkripci?) Nebo je to nějaká forma viru, která se vyvíjí na bakteriostatickým prostředí úlu? Nebo dokonce jak předpokládám umí ten vir létat spolu s pylovým zrnem ve vzdušných proudech Země a tak se šířit?

Kdo ví. Je to každopádně hledání jehly v kupce sena.

2 eman eman | Web | 5. října 2007 v 6:21 | Reagovat

Pochybuju, že úly byly nové.

Je tam myslím mnoho dalších otázek. Základní poznatek je ten, že v podstatě o příčině CCD se neví skoro nic. Nějaká zpráva se musela sepsat o tom co dosud udělali, aby dostali další peníze na výzkum. Teď by měli jednoznačně prokázat experimentálně, že vir způsobuje úhyny podobné CCD. Výzkum možná komplikuje vlastnost insekticidů s imidaclopridem, které se rychle rozkládají a mažou stopy. Je-li v tomu souhra více příčin, pak se něco bude dokazovat velmi ztuha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama