Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Boj proti varroáze - úvod do IPM - část 4

25. října 2007 v 18:33 |  Varoáza
Náš příspěvek k problému
Všichni znáte výběrové šlechtění včel.

Uvědomte si, že jsme také šlechtili lepší roztoče. To znamená ty, kteří dokázali přežít opakované použití našich chemikých "zázračných zbraní". Zejména jsme používali selektivní tlaky, aby se preferovali roztoči kteří:
1. si vyvinuly rezistanci k chemikáliím
2. obnovují rychle populace
3. Zabíjí včelstva, než aby s nimi soužili, protože zhroucená včelstva lépe rozšiřují roztoče.
Jinými slovy, neúmyslně jsme vybírali nejzhoubnější roztoče. Lépe by bylo změnit strategie a obrátit selekci a podporovat méně zhoubné roztoče, které mohou soužít na nízké úrovni v našich včelstvech.

Naše bojová strategie: Integrované ošetřování proti škůdci (IPM)

Již bylo uvedeno že přístup "ručního boje" znamená, že budeme přijímat roztoče jako stálého obyvatele v našich včelstvech, ale určitě mu budeme znepříjemňovat život. Jestli začne zvyšovat svůj počet, který škodí včelám, zasáhneme ho z několika směrů, takže nebude mít příležitost se bránit proti jedné zbrani. Strategie kterou budeme používat se nazývá Intnegrované ošetřování proti škůdci (IPM).
Definice IPM:
  • Použití různých technik v kombinaci k omezení škůdců, s preferováním metod nejméně škodících prostředí (rozuměj včelám, vosku a medu).
  • Kombinace biologických, kulturních a genetických metod hubení škůdců s použitím pesticidů jako poslední možnosti. IPM bere v úvahu životní cykl cílového druhu a zasahuje do reprodukce, růstu nebo vývoje k omezení jeho populace.
  • Omezování škůdců zahrnuje biologické, mechanické a chemické prostředky.
  • Udržování úrovně populace škůdců pod úrovní, která působí ekonomické škody s použitím nejméně jedovatých metod.

Přehled IPM proti Varroa
Co tedy znamená IPM pro včelaře? V podstatě pochopit silné a slabé stránky roztoče. Potom vyvinout strategii ke zmaření jeho silných zbraní (zejména schopnost vyvinout si rezistenci na akaricidy), a využít jeho slabiny a útočit na něj z několika směrů. Přehled bude uveden na konci článků.:

Za prvé, nemusíte bojovat s roztočem jednou rukou. Jsou včely s genetickými schopnostmi bojovat s roztoči - budou někdy potřebovat vaši pomoc. Budeme o těchto bojovnicích mluvit v kapitole Vybírání vašich čet.

Za druhé, přestaňte bláznit, když uvidíte roztoče! Rozumíte nepříteli, takže nebudete nerozumní se strachem. Včely si s roztoči do určité míry poradí docela dobře. Zjistěte si ve vaši oblasti, jaké napadení roztočů dokáže včelstvo bezepečně nést v kterémkoli čase v roce. Úroveň která začíná škodit včelstvu je nazývána Úroveň ekonomických škod. Takže monitorujte roztoče abyste se ujistili že jste pod této úrovní. Jestliže jsou roztoči na nízké úrovni, odpočívejte - můžete v noci spát. Ovšem jestli se začínají přibližovat úrovni škod, začněte je mírně pobíjet. Jen pokud jsou přes tuto úroveň, uvažujte o tvrdém zásahu některými silnými chemikáliemi. Monitorování dělám průzkumem.
Za třetí, roztoči znepříjemněte život - jeho přežití, rozmnožování a rozšíření; a udělejte vše, o může pomoci našim včelám bojovat proti roztoči vlastními silami. Tyto taktiky spadají pod Biotechnické metody.

Za čtvrté, nyní když jste učinili první tři kroky, je to asi všechno co musíte udělat, abyste udrželi s roztočem příměří! Bohužel většina z nás stále bojuje. Další krok v IPM je měkké léčení, to znamená chemikálie, které zabíjí menší část roztočů, a jsou jemné na včely, a nekontaminují plásty.

Za páté, jestliže měkké léčení stále neuspělo, a potřebujete udělat něco drastického, abyste udrželi včelstvo při životě, pak teprve vytáhněte tvrdá léčiva. Pokušení je přejít hned k tvrdým metodám každý rok, ale v dlouhém boji by nás to vrátilo ke kolovrátku zázračných léků, jelikož by si roztoč vyvinul každoročně rezistenci k tvrdým léčivům. Takže budeme používat tato léčiva zřídka.
Strategie včelaře v IPM

Uvědomuji si, že používání bojové metafory k popisu situace s roztočem varroa se tento trochu polidštil. Ve skutečnosti je roztoč nemyslící automatický malý robot s jednoduchým zadrátovaným programem. U jednotlivců se nekoná učení; ale na úrovni druhu se může po malých krůčcích měnit chování, podoba a chemie procesem mutací a novými kombinacemi genů. Včela je bezmála stejný obecně nemyslící robot, které sleduje jednoduché chování. Například většina včel nemá gen pro zakusování roztočů; kdy že se tento gen stane převládajícím v populaci, budeme říkat že se včely naučili zakusovat roztoče. Učení nenastane v jednotlivé včele - nastalo v druhu genetickou změnou. Jediným hráčem v této bitvě se schopností poznávání je včelař (ačkoli často mnoho z nich, jak se zdá, postrádá tuto cennou vlastnost!).

Měli bychom pravdivě popsat situaci jako válku robotů, vedenou dvěma různými generály. Generál roztočů je matematická ruka přirozeného výběru, podporující jen ty vojáky, kteří jsou schopní přežít. Toto přežití by mohlo mít formu normálního soužití roztoče s Apis cerana, nebo formu do které jsme to dohnali - rychlý rozvoj populace, zabití včelstva a pak rozšíření cestou loupeží. Včely na druhé straně mají demokratické generály - ruku přírody a k tomu tisíce včelařů, kteří bohužel nespolupracují v obecném plánu bitvy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama