Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Boj proti varroáze - úvod do IPM - část 3

23. října 2007 v 19:56 |  Varoáza
Poznej svého nepřítele: Biologie roztoče V.D.

Evropská včela medonosná si dosud nedokázala vytvořit udržitelnou rovnováhu s relativně novým parazitem, roztočem Varroa Destructor. V typickém, neošetřovaném včelstvu, je nejnižší počet roztočů kolem vánoc. Populace roztočů se zvětšuje na jaře, zejména na trubčím plodu (to je klíčová informace k zapamatování). Včelstvo obvykle v tuto dobu toleruje roztoče, protože se rozmnožuje rychleji než roztoči, a trubčí plod je snáze postradatelný než dělničí.
Později v červenci nebo srpnu (záleží na oblasti) se stanou tři věci: Včely přestávají chovat trubce, omezí chov plodu, a populace roztočů vrcholí. V této době je relativně vysoký počet roztočů k množství dělničího plodu a vyvíjející se dělnice jsou buď rovnou usmrceny, nebo stresovány tak, že jsou vnímavé k virům (zejména vir deformovaných křídel), nebo příliš oslabeny na to, aby se staly produktivní. Bohužel tato generace dělnic má přezimovat. Výsledek je takový, že stresované včelstvo roztočem někdy mezi podzimem a časným jarem zkolabuje. Zpravidla včelař pozoruje aktivní včelstvo na podzim, a pár týdnů později už nemá vůbec žádné včely, ale opuštěný úl plný medu. Aby to bylo ještě horší, tak zkolabované včelstvo jiná včelstva vyloupí a během toho se přenesou roztoči do loupícího včelstva - to je hlavní způsob šíření roztočů do nových včelstev (Goodwin 2006).
V přípravě našeho "ručního útoku" na nepřítele musíme znát jeho slabé body. Bohužel, během periody, kdy se tvoří populace roztočů, asi dvě třetiny roztočů jsou kdykoli bezpečně schovány v zavíčkovaném plodu a chráněné hedvábným kokonem larvy. Pouze málo akaricidů dokáže proniknout kokon - je to zejména kyselina mravenčí a thymol. Ovšem tato 2 léčiva také zabijí část včelího plodu.
Takže jestliže používáme jiné fumiganty, které neproniknou kokonem, musíme zasáhnout roztoče v okamžiku kdy jsou nejzranitelnější - ve foretickém stavu ("sedí na včelách"). Jsou dvě období, kdy se to dá udělat: Když je včelstvo bez plodu (v zimě, nebo je-li včelstvo zmanipulováno uvězněním matky), nebo když se roztoč živí na dospělé včele než zaleze do buňky.
Biologie roztoče:
Matka "zakladatelka" vleze do buňky v době, kdy je larva těsně před zavíčkováním. To se stane asi 8-10 dní po položení včelího vajíčka. Zakladatelka a dospělé dcery vylezou s dospělou včelou 21. den (pokud včela přežije). Roztoč je skryt po pouhých 14 dní. Dospělá samička musí pak strávit od 4 do 15 dní sáním krve na dospělých včelách (obvykle kojičkách v plodišti) předtím než je připravena vlézt do buňky a začít klást vajíčka. Samičí roztoč může žít po 3-4 plodové cykly. Reprodukční proces dělá průměrně asi 1 životaschopné potomstvo v dělničích buňkách a 2 v trubčích buňkách (doba vývoje 24 dní).
Kvůli této nízké frekvenci, aby se populace roztočů zvětšila, samička musí napadnout buňku a reprodukovat se více než jednou během svého života. Většina metod hubení roztočů se zaměřuje na jejich zranitelnost během foretické fáze.
Jedno další hledisko biologie V.D. je významné: Zakladatelka je více přitahována a úspěšně chová víc potomstva v trubčím plodu (na svém přirozeném hostiteli, Apis cerana, roztoč parazituje pouze na trubcích), pro velikost trubce a jeho delší dobu vývoje. Můžeme tento fakt využít proti nepříteli.
Další biologické hledisko roztoče, které je třeba zmínit, je úžasná schopnost rychle si vyvinout genetickou rezistenci k chemickým akaricidům (alespoň těm syntetickým, které mají pouze jeden způsob působení). Jakmile je v buňce, zakladatelka klade samčí vajíčko nejdřív, potom klade samičí. Samci se páří se sestrami, a umírají, než je buňka otevřena. Tento inbreeding se uzavírá v úspěšné genetické mutaci, která by mohla dovolit příslušné zakladatelce přežít chemické ošetření.
Mohli jste si všimnout, že jsem nezmiňoval našeho spojence v bitvě - včely, které mají nezadatelné právo na přežití. Jejich přínos pojednáme později.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama