Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Záhada vymírání včel rozluštěna? Podezřelý je zatím ve vazbě

10. září 2007 v 15:05 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Za mizení včel může virus - zajímavý článek Jaroslava Petra na www.osel.cz
Jde o poslední oficiální informaci z výzkumu CCD.

Podle mého názoru to není prokazatelná příčina, ale možná jeden z činitelů vymírání včelstev. Je toho hodně nejasného a fakta a názory si vzájemně odporují. Jako ilustraci složité situace uvádím dva rozporné názory expertů ze včelařské konference BEE-L, http://www.honeybeeworld.com/bee-l/guidelines.htm
Peter L. Borst:
(Odstavce jsou očíslovány, aby bylo možné se orientovat v replikách Boba Harisona)
1. Podle nové zprávy z časopisu Science, Israeli Acute Paralysis Virus (IAPV) může být potencionální příčinou epidemie, která
2. postihla mezi 50 a 90 procenty komerčních včelstev v USA.
3. Dřívější zprávy o nemoci hroucení včelstev se datovaly k 2004, stejný rok kdy byl virus poprvé popsán Izraelským virologem Ilan Sela.
4. To byl také rok, kdy začali američtí včelaři dovážet včely z Austrálie - praxí která byla zakázána aktem z roku 1922. (Honeybee Act of 1922.)

5. Nyní, Austrálie je označována jako potenciální zdroj tohoto viru. Mohlo by se to ukázat jako ironická zápletka, protože Australské importy včel byly zmíněny jako podpora amerických včelstev devastovaných další metlou, roztočem varroa.
6. Úřady diskutují o znovuzavedení zákazu, řekl hlavní vědec ministerstva zemědělství, Jeff Pettis
7. V nové studii, tým skoro tuctu vědců použil geneticky sekvencující ekvivalent zátahu, aby zajistil podezřelé. Technika nazývaná pyrosequencing, generuje seznam úplného repertoáru genů ve včelách které byly testovány z amerických úlů a byly přímo dovezeny z Austrálie.
8. Sela, profesor Hebrew University of Jerusalem, řekl že bude spolupracovat s americkými vědci na problému jak proč virus může být fatální. Předběžný výzkum ukazuje, že některé včely mohou integrovat genetickou informaci z viru do svého genomu, zřejmě dávající jim rezistenci, řekl Sela na telefonický interview. Sela dodal že asi 30% včel, co zkoumal, to tak dělalo.
Námitky Boba Harisona:
ad 1. Epidemie? Rekordní opylení mandlí a rekordní úroda v roce 2007. A žádný nedostatek včelstev.
ad 2. 50-90% ? A kolik % odpovídalo popisu CCD?
ad 3. To není pravda. Viděli jsme první symptomy na Floridě už 2002, ale z obchodních důvodů se to tutlalo.
ad 4. Jistě bychom potom viděli problémy i v Kanadě, kam se podobné včely vozily desetiletí.
ad 5. Mluvil jsem dnes s "Austrálií" a existuje malý důkaz, pouze hypotéza, které se výzkumníci chytají jako tonoucí stébla trávy. Možná, že se honí za přízraky. Naši (Kanada, USA) komerční včelaři mají tento rok nejlepší včely za poslední dobu - žádná CCD.
ad 6. Pokud se hypotéza prokáže, měl by být import zastaven! Pokud ne, američtí včelaři a mocný mandlový průmysl potřebuje australské včely.
ad 7. Myslím že americký včelařský průmysl potřebuje více než slabou hypotézu předtím než zruší včelařské vybavení. Komerční včelaři jsou ochotni upustit od dovozu včel z Austrálie, pokud! se ovšem dokáže IAPV, ale všichni známe symptomy IAPV a žádný to nehlásil v průzkumech CCD.
ad 8. Neměli bychom nejdříve studovat, hloubat a potom teprve rozhodnout?
"Následovat budou pokusy, při kterých vědci experimentálně nakazí včelstva virem IAPV a budou sledovat, zda se u včel projeví CCD. "
"Naše výsledky naznačují, že virus je významný marker pro CCD", řekl Dr. W. Ian Lipkin z Mailmanovy školy veřejného zdraví při Universitě Columbia, spoluautor zprávy z časopisu Science
Na definitivní rozluštění záhady, pokud vůbec bude, si ještě nějakou dobu počkáme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eman eman | Web | 13. září 2007 v 13:26 | Reagovat

Ještě jedna poznámka:  Experti, kteří zkoumali včely napadené virem IAPV tvrdili, že včely opouštěly úly, vyšly před leták a nemohly odletět. Kdyby CCD byla způsobena IAPV, musely by se před úlem válet chromé včely a to se nepotvrdilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama