Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelí vosk a jeho praktické použití

28. září 2007 v 20:01 | Eman |  Vosk
Včelí vosk je přírodní produkt vytvářený mladými včelími dělnicemi ve zvláštních žlázách a je tvarovaný jejich kusadly do plástů. Plást jsou čisté buňky vosku, které jsou šestihrany v opačném směru od středu. Vytvořený vosk je bílý, ale rychle tmavne kontaminací pylem a kontaktem se včelami v úlu. Včelí vosk vyjmutý od včel a roztavený je žlutý jako citron.

Včelí vosk má docela vysokou teplotu tavení mezi 62-63 st.C. Je velmi stabilní a podléhá poškození velmi málo rozpouštědel. Slunce vybílí vosk, ale několik jiných materiálů ho ovlivní. Byl vynesen z vraků lodí po desítkách let ve slané vodě v dobrém stavu. Vosk hoří velmi pomalu a má přírodní a voňavé aroma. Tyto dvě kvality jsou důvodem, že svíčky ze včelího vosku jsou opravdu jedinečné a kvalitní.

Získávání vosku
Vosk je produkován včelami a je vedlejší produkt získávání medu. Obecně na každých 100 kg medu může včelař vyprodukovat až 2 kg vosku. Vosk pochází obvykle z víček medových plástů. Včelař odstraňuje tato víčka před odstřeďováním medu. Příležitostně včelaři vytaví staré plásty, které jsou tmavé barvy. Tmavý plást, který je potřeba vytavit se pozná tak, že přes něj není proti slunci vidět obrys ruky.
Já to dělám se starými, tmavými a nepěknými plásty takto:
Mám starou ledničku, kterou jsem obrátil vzhůru nohama a v plechu mrazícího boxu jsem vystřihl místo na nerezovou mísu, co jsem měl. Ledničku jsem naklopil as o 45 stupňů dozadu, aby směřovala na jih. Podepřel ji špalkem. Do většího prostoru jsem dal různé špalky, dřevěné, polystyrenové, tak, aby bylo na co položit vyřazený pozinkovaný plech co jsem měl poruce - dole jsem ho po krajích ohnul, aby se vosk usměrňova. Na plech jsem položil starou drátěnou mateří mřížku a na mřížku 2 plásty, nebo 4 (2 a 2 nad sebe). To celé jsem přikryl sklem ze starého okna. Ve slunečný den se dají vytavit i 2 várky po 4 plástech. Vosk stéká přes mřížku na plech a z něho do mísy. Nečistoty se zachytí na mřížce a plechu. Zbylé odtavené plásty, které tvoří košilky od včelích larev jsem střádal do kbelíků. Jsou tmavě hnědé. Když jich je moc, tak je strčím do jutového pytle, strčím do kotle, kde je na dně rošt z latí a pytel zatížím dlažební kostkou, aby držel pod hladinou. Nechám to pořádně provařit v dešťové vodě a druhý den seberu 1 až 2 kg vosku. Zbylé přetavené voští z pytle hodím na kompost.
Nechci to nikomu vnucovat jako návod, ale jen dát příklad toho, že lze celkem snadno využít slunce k získání poměrně čistého žlutého vosku - bez větší práce a investic. Kdo chce, může si vyrobit, nebo koupit luxusní sluneční tavidlo Letos mám výtěžek 13 kg vosku. Vyměním to částečně za mezistěny.
Ti co se zajímají o výrobu svíček ze včelího vosku, mohou získat vosk od včelařů, od společností dělající svíčky, nebo z hobby obchodů. Zpravidla je včelař nejlepší zdroj vosku. Světlý vosk se upřednostňuje při výrobě svíček ale není vždy k dispozici. Většina běžných důvodů tmavnutí je kontaminace propolisem, který včely používají v úlech aby vyhladily drsné povrchy nebo zalepily malé otvory a vady. Nebo také z železných nádob, hliníku, mědi a dalších kovů. Je poměrně obtížné odbarvit vosk po kontaktu s kovy.
Smáčené svíčky
Smáčené svíčky jsou velmi charakteristické a pěkné. Musí být dokonale rovné, aby byly hezké. Dělají se tak že se do rámu natáhne provázek jako knot. Rám musí mít vhodnou velikost, aby se vešel do nádoby s tekutým voskem. Je lépe využít větší nádobu, aby se udělal větší počet svíček najednou. Rám s knoty se potápí do vosku a jedním pohybem se vytáhne. Vosk by neměl být příliš horký. Po 5-7 potopeních budou mít svíčky průměr tužky. První namočení by mělo trvat asi minutu, aby se vosk dobře vsáknul do knotu.
Vinuté svíčky
K tomu potřebujeme mezistěny, které včelaři používají do rámečků jako základnu ke stavbě plástů. Dále dobrý knot, který předem namočíme do roztaveného vosku.
Mezistěnu je potřeba nahřát na 30 st.C, aby byla vláčná. Svíčky se mohou také vylévat do forem.

Ale největší komerční využití vosku je v kosmetickém průmyslu. Nic není tak stabilní a prospěšné pro pokožku jako krémy s včelím voskem.

Recept:
Bezbarvý minerální olej 3 díly - 50%
Bílý včelí vosk 1 díl - 16,6 %
Borax 5-6% použitého včelího vosku
Voda 2 díly - 33%
Ohřát olej a vosk na 70 st.C. Ohřát vodu a borax na 70st C a smísit a zamíchat. Přidat parfém při 60 st. a nalít při 50 st. C do kelímku.

Vosková politura na dřevo a parkety
Vosk nastrouhaný na šupiny se smísí a rozpustí v terpentýnu. Hustota podle potřeby. Nebo je možné přilít terpentin a olej do roztaveného vosku.

Vosk se dá použít na voskování hřebíků, lépe jedou do dřeva a neštípou dřevo. Nebo se včelím voskem navoskuje niť a jehla. Šití pak jde snadno a je pevnější.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Táňa Pipková Táňa Pipková | E-mail | 22. října 2007 v 12:36 | Reagovat

Dobrý den,

moc se mi líbí vaše stránky. Ráda bych si zkusila vyrobit svíčku z vosku - vinutím. Prosím dejte mi kontakt na včelaře od kterého bych mohla odkoupit i třeba větší množství mezistěn . Děkuji moc za rychlou odpověď.

S pozdravem Táňa Pipková

2 Kateřina Kateřina | E-mail | 1. července 2008 v 20:10 | Reagovat

Dobrý den, sháním čistě bílý vosk, kterým bych mohla malovat na kraslice. V minulosti jsem již takový vosk používala, ale dnes jej už neumím sehnat. Potřebovala bych větší množství, klidně i 200-300 g. Nevíte, kde bych mohla takový vosk sehnat? Prosím odepište na můj e-mail. Děkuji Kateřina

3 Recepty na politury ze včelího vosku Recepty na politury ze včelího vosku | Web | 9. listopadu 2009 v 6:22 | Reagovat

Recepty na politury

4 Bůh Bůh | 24. května 2010 v 8:12 | Reagovat

Krásný web :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama