Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nepřátelé včel se nevzdávají - bojujme dál

4. září 2007 v 7:21 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Tento rok 2007 je pro mne ve znamení škůdců včel.

Mírná zima, rozmnožení roztočů a varování Výzkumného ústavu před nebezpečnou varroázou. Jarních ošetření včel nátěry plodu bylo větší počet než je zvykem. Do toho "pro pobavení" katastrofické zprávy z USA o nemoci hroucení včelstev - úhyn až 50 % včel na záhadnou nemoc - jsou jen příznačným pozadím pro naši situaci. Vznik nových ohnisek moru - dokonce v mé bezprostřední blízkosti. Opatření ochranného pásma moru, větší než normální přirozený spad roztočů...,Co přijde ještě?

V současnosti vyjímáme diagnostické podložky v ochranném pásmu a zasíláme na vyšetření na přítomnost spor moru v.p. Také je čas na vyjmutí Gabonových pásků. Z nařízení Krajské veterinární správy Pardubice vyjímám:

Upozorňuji, že fumigace je účinná jen při teplotách nad +10 st.C přes den. Jinak jsou včely sraženy v chomáči a přípravek k roztočům nepronikne. Fumigace při teplotách pod +5 st.C nemá smysl a jen zbytečně zvyšuje obsah chemikálií ve vosku. Opadá jen pár roztočů na krajích chomáče. Nouzově lze včely roztáhnout vložením lahví PET s horkou vodou do podmetu. Po 20. 11. lze těžko očekávat vhodné teploty pro jednoduchou fumigaci pomocí doutnavých pásků. Vše ukazuje na nutnost použití aerosolových agregátů. Aerosol je směs vzduchu a mikroskopických částeček vody nebo acetonu s molekulami účinné látky, která projde sraženým chomáčem jako vzduch. Včely takovu směs neodvětrají - neodeženou od povrchu chomáče.
Já osobně jsem si vytvořil návyk dávat včelám aerosolovou dávku léčiva M-1 AER k vánocům. Po nezbytné době 1 týdne potřebné na opadání zbylých roztočů dávám na Silvestra do včel podložky.
Okresní výbor má k dispozici 2 benzinové agregáty s 2 novým vyvíječi VAT 1a. Kromě toho si řada včelařů ze ZO Pardubice pořizovala vlastní kompresory a vyvíječe. Vyjednejte si proto ošetření aerosolem u nejbližšího majitele vyvíječe včas. A nezapomeňte si potom zažádat o dotaci 10 Kč/včelstvo. Žádost podává ZO, seznam včelařů, adresa, počet včelstev, podpis. Tento rok dotaci na aerosolování trestuhodně propásla pardubická organizace. ZO Holice a Přelouč zažádaly řádně a včas, Roh. Bělá a Horní Jelení tradičně aerosol neprovozují. O podrobnostech tohoto způsobu ošetřování píši na jiném místě blogu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kokinka Kokinka | 25. října 2011 v 14:45 | Reagovat

je to nechutný :-! ale je to pravda :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama