Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nemoc zhroucení včelstva (CCD) a izraelský vir akutní paralýzy (IAPV)

22. září 2007 v 10:01 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Nedávná publikace Science uvedla spojení mezi novým virem (IAPV) a CCD. Nemocná včelstva CCD měla IAPV zatímco zdravá včelstva neměla IAPV.

Dále průzkum zjistil, že IAPV byl ve včelách dovezených z Austrálie a v mateří kašičce z Číny. Provozy s CCD a zkomaná ve studii měla buď importované australské včely přímo nebo byl těsně spojeny s včelstvy, které měly australské včely. Víme, že IAPV byl předtím nalezen v Izraeli a předpokládáme, že tento vir by mohl být více rozšířen globálně. Nikdo v tuto dobu neví kde jsou jeho počátky.

Dokázalo se to, že IAPV způsobuje CCD?
Ne, tento článek (Science) a výzkum ukazuje, že IAPV by mohl být zapojen do CCD a je potřeba více úsilí k dokázání nebo vyvrácení této myšlenky. Můžeme však usuzovat, IAPV se zdá být dobré návěstidlo pro CCD a jeho detekce může pomoci určit CCD.

Tak tedy odkud se IAPV dostal do USA?
Není jasné nyní ale jistě jsou pravděpodobným zdrojem Australské pakety. Je nutný dodatečný odběr vzorků v USA a Austrálii abychom se ujistili. Začali jsme diskuze s APHIS (Animal Plant Health Ispection Service) - (veterinární služba) a Austrálií o našich obavách o paketových včelách. Byly vytvořeny kontakty v Austrálii pro další vzorky a hledáme pomoc včelařských inspektorů v Americe k shromáždění dalších vzorků zde v USA. Vzorky jsou potřeba ze včelstev, které asi trpí CCD stejně jako vzorky ze včelstev, která byla vytvořena z australských paketů tento rok.

Co bych měl dělat když mám australské pakety ve včelařství?
Doporučení: Držet Varroázu pod kontrolou. Ošetřovat proti Nosemě, je-li problém . Nepoužívat úlové vybavení z mrtvých včelstev.

Co dalšího mohu udělat abych chránil včelstvy od úhynu?
Dosud neznáme všechny činitele v CCD, ale dosud není lék na viry; Nejlepší obranou je zdravé a dobře živené včelstvo.

Jsme si jisti, že IAPV způsobuje CCD?
Ne, ale věříme, že je to dobré návěští a možná je IAPV zapleten do CCD, ale může působit ve spojení s ostatními stressory jako jsou Varroa, pesticidy nebo špatná výživa.

Proč IAPV nezpůsobil problémy v Austrálii?
Alespoň dvě vysvětlení jsou přijatelná. Austrálie nemá roztoče Varroa jako přenašeče a aktivátora IAPV a může mít přizpůsobený druh včel. Jestliže se vir adaptoval na Australský druh včel, potom se můžeme podívat na australské včely jako na část našich chovatelských programů. Podle této stejné linky, výzkumná skupina v Izraeli doufá, že některé včely v Izraeli zahrnuly část DNA viru do svých včelích DNA a tato DNA nabízí rezistenci včelstva. IAPV byl spojován s některými ztrátami včelstev v Izraeli. Zatímco myšlenka využívání DNA je nová a trochu kontroverzní, dává naději jako prostředek boje s IAPV, případně s jinými virovými problémy. Věříme, že šlechtění včel na zvýšenou rezistenci na varroázu a patogeny jako je IAPV je odpověď.

Jak můžeme udržovat silná včelstva?
Dělejte věci, které je potřeba dělat; redukujte Varroa, ošetřujte proti Nosemě, pokud je potřeba, a krmte když je potřeba. Jestliže IAPV způsobuje problém se včelami v USA potom silná včelstva jsou nejlepší obranou.

Úsilí pokračuje v pochopení klíčových součástí hrajících roli v CCD. Současně iniciujeme experimenty s cílem určit, jestli je opravdu IAPV příčina CCD. Budeme vystavovat zdravá včelstva bez IAPV účinkům IAPV ve spojení s jinými patogeny, pesticidy, nebo výživového stresu, abychom viděli jestli se ve včelstvech vyvinou symptomy CCD a kolaps. Podobně se pokoušíme určit metody které budou účinkovat pro ošetření vybavení z uhynulých včelstev. Jiní z pracovního týmu se ptají na mnoho dalších hledisek, jako pesticidy atd. Ve spolupráci se všemi doufáme, že budeme schopni odpovědět na mnoho otázek týkajících se CCD a zdraví včel a dodáme metody na léčení nebo prevenci problémů ve zdraví včel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 22. září 2007 v 20:46 | Reagovat

No já myslím, že dojít na nějaký zázračný elixír proti CCD, který by znamenal další zisk pro určitou skupinu je problém. Není vize zisku za "elixír", není moc velký zájem a potažmo zjiťování jak na CCD, a tím pádem se povleče celá záležitost asi delší čas.

2 Eman Eman | Web | 24. září 2007 v 5:32 | Reagovat

Taky si to myslím. Mě jen vadí, že se novináři rychle chytli IAPV a problém je pro lidi vyřešen a zas hledají jinou senzaci. Je jasný, že vědci nějaký dílčí výsledek musí zveřejnit.

3 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 29. září 2007 v 9:47 | Reagovat

Souhlasím s vámi oběma. Myslím si ale, že u nás na tom nejsme lépe než v USA, Izraeli, Rakousku. Ty viry tu jsou a působí. V roce 2003 se to již projevilo, jen to u nás nikdo nedokáže identifikovat. Vytvořit vědecký separát neznamená, že něco ve skutečnosti provádím. Tak se asi budeme muset zase spolehnout na informace a výsedky výzkumu ze zahraničí.

4 Eman Eman | Web | 29. září 2007 v 17:25 | Reagovat

Ještě něco. U nás se neobchoduje se včelstvy a matkami do zahraničí zdaleka v takové míře jako v USA. Proto se tolik neobávám, že tady vznikne taková kalamita jako tam. Další nebezpečné viry mohou sem zanést jen roztoči. Výzkum by se tady měl provádět v pohraničí.

5 Deny Deny | 10. února 2017 v 10:51 | Reagovat

Další nemoci včel?? Ach jo, kolik jich vůbec je?!Už tak mě vyděsilo tohle: http://vcelimor.cz/o-moru-vceliho-plodu a teď další... Existuje vůbec nějaká možnost zabezpečení???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama