Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kongres Apimondia a seminář ČSV v Nasavrkách

14. září 2007 v 19:30 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
Právě končí důležitá událost světových včelařů v Austrálii. Převzal jsem informaci o práci naší delegace na kongresu ze stránek ČSV.

Protože nemám rád metody publikace na webu ČSV. Ten totiž předpokládá, že každý má nainstalovaný program MS WORD a informace tam jsou v souborech .doc. Proč to dělat jednoduché a rychlé, když jdou věci tak snadno zkomplikovat. Abyste si přečetli pár řádků, musí se vám otevřít z prohlížeče program MS Word a ten pak zase zavírat. Přitom Word dokáže exportovat html stránku, která je až 5 x kratší a tím je její čtení i rychlejší, nehledě na čas otvírání a zavírání Wordu. Hlavně ale že se něco občas dovíme. Nejraději mám přímé odkazy - ale ne ten o tom, že je příčina mizení včelstev objasněna. Jednak to není pravda a druhak to na tamnějším odkaze nenajdete. Takže je to vlastně v pořádku :-).
__________________________________________________________________
Zdroj: Stránka Českého svazu včelařů
Delegace Českého svazu včelařů je na kongresu světové včelařské federace Apimondia v australském Melbourne velice aktivní a dělá tak čest našim chovatelům včel. O rozsáhlých aktivitách delegace svědčí popis činností, který jsme obdrželi přímo z místa zasedání. "Pozdravuji všechny včelaře v České republice," vzkázal předseda svazu Luděk Sojka.

Delegace Českého svazu včelařů pracuje na plné obrátky

1) Uspořádala jednání s představiteli včelařských svazů členských států Evropské unie, během něhož byl projednán dokument o stavu kvality medu v EU a pomoci včelařům v oblasti opylování. Dokument předložený ČSV byl schválen.
2) Formou bilaterálních rozhovorů jednala s představiteli včelařských svazů z Rakouska, Německa, Srbska, Mexika, Brazílie a Argentiny, samozřejmě i s obchodníky z Polska a Dánska.
3) Předseda ČSV Luděk Sojka byl přijat prezidentem Apimondie přítelem Asgerem Søgaardem Jørgensenem.
4) Předseda ČSV Luděk Sojka jednal s ministrem zemědělství státu Victoria. Přítel Sojka byl jediným představitelem delegací včelařů z cizích států účastněných na kongresu, kterého ministr přijal.
5) Předseda svazu Luděk Sojka hovořil s účastníky z Chile a Norska před posterem ČSV, který je na kongresu Apimondie vystaven. "Všichni o naší zemi vědí, jen je třeba ji stále připomínat a prezentovat," popsal situaci na kongresu přítel Sojka.
Zdroj: SojkovaNada(@)seznam.cz

Další novinky:
V pátek 7. září se v Nasavrkách konal seminář zástupců ZO a OV některých krajů. Ostatní měli seminář v sobotu. Byly tam obligátní informace jak zpracovat žádosti o dotace, novinky v členských příspěvcích (příspěvek na člena je 200 Kč), jinak na včelstvo 16 Kč zůstává. Diskutovaly se technické problémy s výplatou, předávání Rozhodnutí o dotaci každému včelaři, atd.... Prostě podmínky výplaty určuje ten, kdo je dává (Ministerstvo zemědělství) a je zbytečné vymýšlet racionálnější metody. Koneckonců žádat o dotace není pro nikoho povinnost. Darovanému koni na zuby nekoukej.

Končí tříleté dotační období pro podporu včelařství z prostředků EU dle nařízení vlády 197/2005. Nový program podpory je již z Bruselu schválen a v nejbližších měsících vyjde oficiálně. Budou tam některé změny hlavně v dotacích kočovníků (prý se tam vyskytovaly problémy se zneužíváním), léčiva budou dotována nadále 70% a možná se u toho zjednoduší úřadování, dotace dostane rovnou výrobce léčiv a odpadnou přesuny velkých částek mezi ZO, OV a VU Vč. Dol. Tak to bylo již dříve před EU a nechápu proč to hned nepřevzali. Zneužít se to dobře nedá, jen se první rok stávalo, že některé okresy o dotace léčiv přišly.

Dotace "Technická pomoc" se trochu zpřístupní malovčelařům. Dolní limit se posouvá dolů na 20 tisíc Kč z 50 tisíc, a má být až 50% dotace. To vypadá zajímavě i pro výrobce včelařských potřeb - medometů. Dříve se vysoký limit dotace mohl obcházet. Na podrobnosti, které se ještě dopilovávají si musíme počkat do listopadu - prý. Uvidíme až to dostaneme černé na bílém. Dokonce se prý uvažuje o dotaci obnovy úlů, ale to už je nad moje chápání, jak to udělat, aby to český koumák nezneužil. Nevěřím tomu, že něco takového bude. Musela by se zorganizovat komisionální likvidace starých úlů a má to spoustu háčků. On nám ve starých úlech udělá pořádek mor, jak pozoruji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama