Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Klamání spotřebitelů - Podvod, nebo jen neznalost?

13. září 2007 v 19:00 |  Medovina
Smutné je, že se to jednoho z nás včelařů, kteří v historii už za Marie Terezie vždy mezi lidmi platili za vzory pravdomluvnosti. Ale ke skutečné události, která se mi stala.

V neděli 9. září v Břehách u Přelouče jsem ve stánku prodejce medoviny (jméno pro vyhledávač doplním, až úřad celou záležitost prošetří) narazil na láhve s označením: Domácí přírodní medovina ... se zachováním všech přírodních látek. Potud je to skoro v pořádku, proč ne? Je to vyrobeno doma a z "přírodního" medu. Ačkoli žádný nepřírodní med neznám, to by už podle mne nebyl med. To je však maličkost. Ale ono to nekončí. Dále je na etiketě údaj obsah 24% přírodního alkoholu ?! To už jsem zbystřil a prodavače jsem se zeptal, jak se takový obsah lihu dosahuje, jaký líh do medoviny přilévá, zda syntetický, nebo kvasný. Byl jsem překvapen, když odpověď zněla: "žádný líh nepřilévám, ten se vytváří přirozenou cestou z medu". Netajil se s receptem: 150 litrů vody a 60 kg medu. Nic se nevaří, vše se rozmíchá, přidají kvasinky a kvasí. K tomu dodal, že na medovinu má certifikát, ale podrobnosti mi nesdělil a nic neukázal. Pokud to je pravda, měly by se úřady podívat, kdo vydává podobné certifikáty a jaká je jeho odborná způsobilost. Ještě taková v tomto případě skoro nepodstatná maličkost: ...se zachováním všech přírodních látek je také informace nepravdivá, protože všechny látky z medu se určitě nezachovají a nepřírodní tam nemají co dělat.
Komickou dohru mělo toto mé setkání v tom, že prodavač mi po mých několika zvědavých dotazech a námitce, odmítl medovinu prodat. To se mi ještě nestalo. Přesto jsem si onen předmět doličný na místě opatřil.
Zopakujme si tedy malou násobilku a elementární znalosti, které má každý vinař, nebo poctivý výrobce medoviny. Z uvedeného množství medu v receptu (60 kg obsahuje 42 kg cukerné složky) se přirozeným procesem vytvoří přibližně 22 litrů 100% alkoholu. Přepočítáno na 192 litrů roztoku je to teoreticky asi 11% alkoholu, pokud se ovšem veškerý cukr přemění. Podle chuti v medovině ale tam bylo minimálně 20-30 gramů cukru na litr - to jest minimálně 2 kg na 100 litrů - to činí 1 % alkoholu - dolů.
Ergo kladívko: Klamání spotřebitele - podvod, nebo absence elementárních znalostí.
Jinak by to bylo jakési biologické perpetum mobile, zázrak - vznik alkoholu z vody.
Tento případ jsem předal Státní zemědělské a potravinářské inspekci k prošetření a o výsledku vás budu informovat. Pokud bych to neudělal, ustupoval bych před potencionálním podvodníkem a popíral bych sám sebe a vše, co jsem o medovině na tomto blogu kdy napsal. Styděl bych se sám před sebou. Očekávám dvě možná řešení: Potvrdí se, že údaj je klamavý a prodejce bude vyzván k nápravě, nebo se zjistí, že je vše v pořádku a já se omluvím, přiznám svoji testuhodnou neznalost o nových objevech mezi kvasinkami a výrobě vína a budu víc studovat. Nikdo není dokonalý. Korpus delicti je na obrázku a v mém šuplíku s kuriozitami.
Já vím, o nic světoborného se nejedná, nikdo není ohrožen na zdraví jako v jiných případech prodeje závadných potravin a klamavých údajů. Naopak vyšší než skutečný údaj o alkoholu svým způsobem trochu bojuje proti alkoholismu. Ale přesto mi po tomto zážitku zůstává trpká pachuť na jazyku.
A možné poučení na závěr, ať už to dopadne jakkoli. Kupujte med a výrobky z něj od lidí, kterým můžete důvěřovat a kteří vás neošidí.
Post Scriptum. - 18.11.2007
Jak jsem slíbil, informuji o reakci SZPI na můj podnět daný 11.9. mi 13.11. odpověděli z inspektorátu SZPI v Hradci Králové, že "kontrolovaná osoba předložila rozbor z FCHT Universita Pardubice, kde byl stanoven obsah alkoholu 23,2 % s přihlédnutím k nejistotě metody".
Na mou námitku, že rozbor se mohl týkat čehokoli, kromě prodávané medoviny. A že trvám na nesprávném údaji ať už je to "neuvedení dodání lihu", nebo nereálnosti údaje vzhledem k chemicko-fyzikálním zákonům, mi odpověděla paní ing. Kománková, že výrobce nepředložil medovinu ke kontrole s tím, že "medovina nebyla v provozovně skladována". "..a vzorek medoviny bude v nejbližší možné době odebrán ke kontrole..." Přeloženo: výrobce medovinu nepředložil, asi ze stejného důvodu, proč mi ji nechtěl prodat.
Vzorek, který jsem si ve své naivitě získal, nemůže být pro účely kontroly použit, protože nebyl odebrán v souladu s požadavky zákona č. 146/2002 Sb., o státní zemědělské a potravinářské inspekci ve znění pozdějších předpisů. .. a zůstane mi jako němý svědek této kauzy.

Splnil jsem, co jsem slíbil a věc je pro mě odbytá, víc nemohu a ani nechci dělat. Komu není rady, tomu není pomoci a principálně by si obchodník neměl z platících zákazníků dělat legraci jakýmikoli nereálnými údaji na zboží. Koho to celé povídání o "zázračné medovině" zajímalo, ten si možná vezme poučení, že na etiketách může být cokoli, co výrobce napadne do té doby, než ho nějaká autorita neklepne přes prsty.
Horší případy jsou u falšovaných a přehřívaných medů v naší obchodní síti, kde důkaz o nastavování a poškození medu přehříváním, případně o přítomnosti zbytků antibiotik je relativně velmi náročný a pro amatéra takřka neproveditelný. Můj případ se štítkem na medovině jednoho vtipálka je proti tomu legrace.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 13. září 2007 v 22:32 | Reagovat

Možná tam měly být stupně a (°) a ne procenta (%). To by potom odpovídalo aj po té senzorice.

2 eman eman | Web | 14. září 2007 v 6:18 | Reagovat

Je to možné, taky mě to napadlo, ale to nikoho neomlouvá.

Kromě toho u nás na lihovinách není zvykem stupně udávat a pochybuji, že někdo tady takový certifikát vystaví. Klamání je to i tak. Kdo si tohle plete, tak nemá na trhu co dělat.

3 El-drummer El-drummer | 14. září 2007 v 13:17 | Reagovat

jen dve veci - " (jméno doplním, až úřad celou záležitost prošetří) " - proc tedy zde je vyzoomovany snimek s udaji o vyrobci?? - neklamate nahodou krom nas taky sam sebe

a ta druha: "Podle chuti v medovině ale tam bylo minimálně 20-30 gramů cukru na litr" - mate opravdu tak mslny jazycek ze vam vyhodnoti na gram presne obsah jednotlivych komponent pochutiny kterou vlozite do ust??

Rozumim ze je potreba davat si pozor na podvodniky, ale nejste vy sam tak trochu podvodnik mam vam uverit ze vas jazyk udelal podrobny chemicky rozbor a ze tedy jste v pravu??

jestli ze pan vyrobce vlastni certifikat (ktery jste udajne nevidel) preci jen radsi uverim razitku organizace ktera tento vydala nez vasemu jazyku, ktery a ruku na srdce rozhodne kulatym razitkem nedisponuje.

Nabadate zde lidi aby kupovali med a dalsi produkty pouze od odborniku - pasujete se vy sam na odbornika?? se svym jazykem a svym zpusobem jednani (ad bod jedna)??

diky

4 eman eman | Web | 14. září 2007 v 14:37 | Reagovat

Pane El-drummer děkuji za komentář. Jméno do textu opravdu doplním, aby si ho mohl najít i vyhledávač. Věřím sice svému jazyku, ale hlavně ...věřím svému rozumu, znalostem a schopnosti počítat malou násobilkou. Nejsem svatý, ale proč bych měl být zrovna tady podvodník jsem z vašeho komentáře nepochopil. Ten obrázek byl sejmut na veřejném místě a není to nic intimního, co by se nesmělo zveřejnit. Pokud jste četl pozorně, mohl jste si moje závěry prověřit a napadnout je. Ani razítko mě nepřesvědčí, chybujeme každý a zfalšovat se dá cokoli. Jen přírodní zákony neoblbnete a neuplatíte. O to mi v příspěvku šlo. Pokud ale více věříte razítkům, než svému rozumu, pak vás lituji. Toho "odborníka" jsem odstranil - máte pravdu ....mimochodem koho považujete za odborníka vy? Absolventa nějakého kurzu, nebo školy? Je to relativní a odborníci jsou různí.

5 El-drummer El-drummer | 16. září 2007 v 16:41 | Reagovat

Diky za oddpoved, mate pravdu jeste jedna vec me zaujala ve vasem clanku a to : "To už jsem zbystřil a prodavače jsem se zeptal, jak se takový obsah lihu dosahuje, jaký líh do medoviny přilévá, zda syntetický, nebo kvasný. Byl jsem překvapen, když odpověď zněla: "žádný líh nepřilévám, ten se vytváří přirozenou cestou z medu". - tomu rozumim ze vy vyrabite medovinu tak ze michate lih z drogerie s vasim medem?? protoze tomu je tak rozumet zvlaste pak kdyz jste byl prekvapen ze lih tam neleje.

Dalsi zvlastnost ve vasem clanku je ze neverite tomu ze kdyz medovinu nebo vino ci jine kvasne produkty nevarite tak ze se vam kamsi podeji prirodni latky?? kam by se podely kdyz pouze kvasi a nejsou ohrozeny vyssi teplotou.

Zrejme jste ani nepochopil mou prvni vytku, to ze jste uvedl jmeno prodejce ackoliv v uvodu vaseho clanku slibujete ze tak ucinite az vse prislusne urady prosetri - takze jste ho poskodil jeste driv nez jste mel k tomu dukaz a to mi prijde minimalne dost nefer.

a koho povazuji za odbornika?? no rozhodne ne cloveka ktery udela tak rychli zaver po jednom ochutnani aniz by si nechal udelat chemicky rozbor, myslim ze vas clanek mel vyjit az ve chvili kdy dostanete rozhodnuti od prislusnych uradu, nejsem si ted zcela jist jestli muzu totiz verit vam jen proto ze sam sebe povazujete za odbornika a za to ze jste zde napsal par clanku o medovine.

Verejne tady napade vyrobce aniz by jste k tomu mel jakykoliv dukaz - krom vaseho jazyku a to je pro me dost malo, doufam tedy ze zde urychlene dodate potrebne udaje chemicke rozbory vyjadreni uradu atd atd. aby vas clanek mel smysl a opodstatneni zde vubec byt, zatim je to jen vase cista spekulace nijak nepotvrzena a tudiz je stejne klamava jako zde napadeny vyrobce.

a vite jiste sam (neb se zde sam predstavujete jako clovek inteligentni) ze rozsirovani poplasnych zprav je mozne postihnout i zakonem, a bez onech dukazu je tento clanek naprosty HOAX - tedy poplasna zprava ktera pouze mate dalsi konzumenty.

diky za brzke dodani zbylych informaci

6 ShortyR ShortyR | 16. září 2007 v 19:55 | Reagovat

Doporučil bych panu El-drumerovi, ať si nastuduje skutkovou podstatu zmiňovaného Tč, než se začne holedbat, aniž by chápal o čem je  řeč. Jinak držím palce pane Emane!!!  

Šíření poplašné zprávy

Trestní zákon ve skutkových podstatách jednotlivých trestných činů chrání nejrůznější zájmy. Trestný čin šíření poplašné zprávy, který je upraven v ustanovení § 199 zákona č. 140/1961 sb., trestní zákon v hlavě páté mezi trestnými činy hrubě narušujícími občanské soužití, směřuje především k ochraně obyvatelstva před panikou a vážnými obavami a znepokojením.

Trestného činu šíření poplašné zprávy se dopustí ten, kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá. Předpokladem pro naplnění této skutkové podstaty je, že musí jít o poplašnou zprávu, tedy o takovou zprávu, jež je způsobilá vyvolat u části obyvatelstva nějakého místa například pracovníků továrny, obyvatel vesnice, města apod. strach a obavy z možných budoucích událostí, který by negativně ovlivnily jejich životy. Může jít třeba o hrozbu úniku nebezpečných látek, protržení vodní nádrže apod. Poplašná zpráva musí být zprávou nepravdivou. Pokud by osoba šířila zprávu, která sice vyvolává znepokojení, ale je pravdivá, nepůjde samozřejmě o trestný čin. Poplašnou zprávu lze šířit pomocí tisku, rozhlasem, televizí, po Internetu, rozdáváním letáků, na shromáždění lidí atd.

7 eman eman | Web | 17. září 2007 v 8:31 | Reagovat

Pane El-drummer - velmi stručně reakce na odstavce:

1. 24 % lihu nelze vytvořit v medovině jinak, než dolitím koncentrovaného lihu do přirozeně zkvašené medoviny. V tomto případě BY to muselo být 11 litrů 96%lihu na 100 litrů. Já do medoviny líh nikdy nedoléval, protože ho nevyrábím a nekupuji. Nebylo by to ale nic špatného, pokud se to deklaruje na etiketě.

2. Dávám důraz na VŠECHNY přírodní látky, jak bylo na etiketě uvedeno. Možná se nějaké zachovají ale určitě ne všechny. Stejně tak se i po vaření některé přírodní látky zachovají. (například glukoza).

3. Jméno výrobce nechci tajit, nebojím se ničeho. Jen jsem ho nechtěl v textu explicitně vypisovat. Důkaz pro sebe mám, jen nevím kde se stala chyba: Omyl, neznalost, překlep, opomenutí informace o dodání lihu... . Ačkoli lihovinu s 24% od té s 11% lihu rozeznám i svým jazykem. O to se vsadím. Nemusím být odborník, abych znal to, co ví i každý amatérský vinař. Úřad má velkou moc, ale nemůže měnit přírodní zákony.

4. Ve vší úctě, za HOAX mohu považovat právě váš komentář. Zkuste si něco přečíst o kvasných technologiích a možná změníte názor. Přirovnal bych situaci k tomu, když si koupíte 1.5 litrovou PET láhev s pitnou vodou a na etiketě máte napsáno "Obsah 5 litrů dezertního vína." Také budete čekat na rozbor laboratoří, než prohlásíte, že je to nesmysl?

Buďte si jist, že příběh s velkou chutí dokončím dodáním stanoviska SZPI. Ne proto, že mě výsledek překvapí, ale pro úplnost a nedůvěřivé čtenáře jako jste vy. Nevylučuji, že to mohou úřady zasunout pod koberec, ale hned tak se nevzdám. Ještě jednou děkuji za vážně míněné komentáře a příležitost je vysvětli, protože podobný názor jako vy má asi hodně lidí.

8 El-drummer El-drummer | 17. září 2007 v 8:46 | Reagovat

takze jestli tomu dobre rozumim nejde ani tak o zavadnost vyrobku jako o zavadnost etikety??

Jinak si vyrobek vlastne muzem v klidu koupit?

Takze v tomto pripade neni ani tak problem ze by vyrobek byl spatne vyroben, ale spise je jen spatne oznacen?

Pokud je tomu tak stejne nechapu proc tedy takovy humbuk kolem spatne etikety, myslel jsem ze jste narazil na nekoho kdo prodava neco zavadneho a ne jen spatne popsaneho:-)

diky

9 eman eman | Web | 17. září 2007 v 10:23 | Reagovat

Přesně tak. O závadnost nejde v žádném případě, jen o klamání spotřebitele. Předseda spolku abstinentů by asi měl jiný názor na zdravotní nezávadnost produktu, ale mě šlo jenom o pravdivý údaj. Jde o princip.

Až narazím na něco zdravotně závadného a budu na to mít důkaz, tak to uvidíte v TV zprávách, nebo v RAPEX a nejen na mém blogu. To by byl jiný skandál. Tady to je jen takové pošťuchování, když si někdo víc jak půl roku nedá říct po dobrém od přítele.

10 G.Pazderka G.Pazderka | 17. září 2007 v 16:45 | Reagovat

A co když se použila k výrobě 24% medoviny technologie HGB?

:-ooo ( :-) )

11 El-drummer El-drummer | 18. září 2007 v 13:47 | Reagovat

Tak ja jsem jednoznacne pochopil ze tento clanek neni ani zas tak nejakou zajimavou informaci o klamani spotrebitele,ale je spise vymena vasich osobnich neshod s P. Bachorem a k tomu ja uz nemam co rict to je mezi vami :-)

12 eman eman | 18. září 2007 v 16:18 | Reagovat

Tak jste to bohužel pochopil jednoznačně špatně. Žádná výměna to není (na ní musí být dva) a osobní neshody v tom také nejsou - komu čest tomu čest, jeho ostatních aktivit si hluboce vážím. Pokud by ten svůj nesmysl nevystavoval veřejně a neklamal tak své zákazníky, nikdo by se o jeho popletení nedověděl.

Jako autor českého blogu, kde se čtenáři doví relativně nejvíc o výrobě medoviny, nemohu takové věci tolerovat a mlčky s tím souhlasit. Pro někoho to je možná poučné.

Kromě toho je v tom diskutabilní "zachování VŠECH přírodních látek", což je také nesmysl, který se ale bez dobře vybavené laboratoře prokazuje obtížněji. Více k tomu už nyní nemám co dodat.

13 Siok Siok | 22. září 2007 v 19:31 | Reagovat

Ale pane Emane vzdyt vy tu rikate nesmysly kde jste vzal ze při  10% koncentraci konci kvaseni? Pri teto koncentraci se pouze zpomaluje proto se to prumyslove nevyuziva protoze v lihovaru to nemuze kvasit 3-4 mesice. Napr. japonske Sake (to je vino)bezne dosahuje 20% alkoholu prirodni cestou ale neni to halt pres noc.

14 Eman Eman | Web | 24. září 2007 v 6:38 | Reagovat

Pane Siok, já jsem nikde nenapsal, že při 10% končí kvašení? Pokud jsem se někde překlepl (nikde jsem to ale nenašel), tak se omlouvám, ale ze všech mých textů by bylo zřejmé, že by šlo o nechtěný omyl. O tom vínu Sake jsem si přečetl na http://www.japan-eshop.com/index.php?show=produkty&category=888

že obsahuje max. 15%. Kde jste četl o těch běžných 20%? Nevylučuji, že to není možné, ale běžné to není - Nevím, neznám, dám se poučit.

Já jen tvrdím toto:

1. Na alkohol se může proměnit v medovém roztoku jen cukr. Z 1 kg cukru vzniká přibližně 0.5 l alkoholu.

2. Kvasinky snesou běžně 14-15 % alkoholu, výjimečně prý 18% (věřím tomu, ale ještě jsem to na vlastní zkušenost nezažil - je k tomu potřeba dlouhá doba a vyšlechtěná kultura kvasinek).

3. Kde nic není, ani smrt nebere. Alkoholu nemůže vzniknout víc, než odpovídá množství cukru v roztoku.

Pokud tyto 3 body čtenář opravdu pochopí, pak pochopil to, o co mi šlo.

P.S.

Pan Klima konečně pochopil, že články o medovině nejsou určeny jemu.

15 Eman Eman | Web | 24. září 2007 v 7:03 | Reagovat

Vážení čtenáři:

Pro naprostou vyčerpanost tématu jsem diskuzi ukončil. Pokud doposud někdo nechápe o co mi šlo, pak to z dalších poznámek už nepochopí.

Vymazal jsem komentáře, které se snažily napadnout mě osobně, protože s podstatou článku neměly nic společného. Chápu, že někoho může nedostatek faktických argumentů vyprovokovat k útoku. Napadat mě osobně může i někde jinde. Pokud k tématu máte něco podnětného, napište mi na e-mail - je dole na stránce.

Na tomto blogu se snažím uvádět a upozorňovat na věci kolem včel, které mě zajímají, které mohou zajímat i ostatní včelaře (nejen pardubické) a které jinde v české verzi nenajdete. Původně jsem plánoval tento blog jako "nástěnku pardubických včelařů". Jak vidíte, přispívám do blogu pouze sám, s výjimkou přítele Hubače, jehož článek o medovině mi laskavě poskytl.

Proto v nejbližší době blog přejmenuji. Také proto, aby se uveřejněné materiály jakoby jménem OV, nějakého pardubického včelaře nedotkly.

16 Ramus Ramus | E-mail | 26. října 2007 v 7:59 | Reagovat

Dobrý den,

jsem sice začátečník a amatér. Ale mohu s Vámi pane Emane jen souhlasit. I na etiketě kvasinek je, že vyprodukují 11-14% alkoholu.

Jinak klamání spotřebitelů se u stánkařů děje neustále. Podobné akce (trhy, historické ukázky, apod...) pravidelně několikrát za rok navštěvuji. A za dlouhá léta jsem se setkal pouze s dvěma prodavačema kteří měli na stánku pravou medovinu. Jinak jsou to všechno lihové nápoje dochucené a nebo "kvašené" medoviny dolité lihem.

Jeden z nich mě inspiroval na domácí výrobu. A nejvíce mě motivuje příkoří činěné na medovině, tj. zmíněné lihovarnictví.

Ramusz

17 Marcel Gregor Marcel Gregor | E-mail | 26. února 2008 v 12:31 | Reagovat

Evžena Báchora znám osobně. Diskutovanou medovinu jsem u něho osobně pil a rovněž jsem se divil vysokému procentu alkoholu.

Ubezpečil mne, že získal na doporučení slovinských včelařů speciální kmeny kvasinek ze zahraničí a za poměrně vysokou cenu. Nemám důvod mu nevěřit. Evžen je včelařský odborník s praxí v potravinářství (dokonce učil i na potravinářské škole) a má schopnosti. I při výrobě jiných medových výrobků a vosku je mnohem dál než jiní včelaři.

Jinak upozorňuji, že i na českém trhu je mnoho kvalitních kmenů kvasinek, které běžně zkvášejí na 15 - 15,5 %. Mě jednou zkvasily medový roztok na 16,2 %, volali mi kvůli tomu z laboratoře, zda neudělali chybu.

Medovinu vyrábím ve větším množství, mám vyrobenou technologii, spolupracuji se SZPI a samozřejmě s Celním úřadem.

18 Eman Eman | E-mail | Web | 26. února 2008 v 13:22 | Reagovat

Ubezpečovat může koho chce a  jak chce, ale když přišlo na lámání chleba a měl vydat tu "zázračnou medovinu" kontrolnímu orgánu SZPI, tak ji prostě nevydal.  Mě je to jasné a kdo chce pochopit, tak chápe.  Důvěra je dobrá věc, ale přírodní zákony jsou nade vším. Pro laika se může kdekdo jevit jako odborník,  ale kdo rozumí podstatě, ten se oblbnout nedá. Zkuste se na to zeptat na té pardubické potravinářské škole "hlavního" chemika nebo biologa vysokoškoláka, a to tam EB žádný takový odborný předmět neučil.  Ale nevědomost hříchu nečiní, budiž mu odpuštěno.

19 čochtan čochtan | E-mail | 9. srpna 2008 v 23:07 | Reagovat

s těmi procenty s Vámi souhlasím.Bohužel český človíček-spotřebitel považuje za pravou medovinu "TO",co je běžně v obchodní síti.Dochuceno,dobarveno,doslazeno,dolihováno,do............

Co k tomu dodat.Vysvětlovat?Je to jako si koupit Trabanta

s nálepkou BMW.(nakonec,oboje je z německa).

Medovinu si také dělám.Procenta neměřím,buď mi chutná-

povedla se,nebo ne.Vždyď jsem včelař.

20 miki miki | E-mail | 27. srpna 2010 v 19:46 | Reagovat

Zdravím.
Přátelé tak o tom přepočtu (ať počítám jak počítám) nelze pochybovat. To že se vyrobí z jednoho kila cukru tak cca 0,5 l absolutního alkoholu a z 1kg medu vzhledem k jeho koncentraci cca 80% ještě méně je čistá pravda. To jsou prostě přírodní zákony a ty nelze obejít (kdo má zajem může si pomocí chemických rovnic tento fakt sám přepočítat).A tak dost dobře nechápu jak někdo může být pobouřen shora uvedeným článkem a dokonce autora nazvat též podvodníkem. Je prostě faktem, že při 150 l vody a 60 kg medu nelze vyrobit procesem kvašení více alkoholu než těch zmiňovaných cca 11% alkoholu. Máli tedy medovina deklarovaný obsah alkoholu tak jak je uváděno na etiketě musí jít o dolihování předmětné medoviny lihem a tudíž klamání spotřebitele. Máli medovina obsah alkoholu podle výpočtu tj. těch cca 11% jedná se opět o klamání spotřebitele. A to neberu v potaz, že i med se v medovině při kvašení (tzv. studený způsob)mění. Při tzv. horkém způsobu kdy se med s vodou vaří a vysrážená pěna se odebírá (srážejí se látky bílkovinné povahy)se med mění již podstatně a to ke své škodě (zánik a rozklad veškerých enzymů vznik škodlivého Furfuranu rozklad vitamínů a další). O metodě kdy se "medovina" vyrábí pouze smícháním obsažených látek (med , voda a líh) se zde nebudu rozepisovat to je dle mého názoru již uplný podvod na zákazníkovi. Takovou medovinu přeji těm nenávistivcům shora. Takže závěrem. Pane Eman plný souhlas, to co je uvedeno v článku lze za pomocí selského rozumu a elementární matematiky spolu s chemií vždy doložit. A ještě něco, já osobně bych ani na ty odpovědi s IQ tykve ani neodpovídal a hned je mazal na ně je škoda času.
Vladimír Šmíd

21 miki miki | E-mail | 27. srpna 2010 v 20:03 | Reagovat

[17]:To: Marcel Gregor
Vážený já osobně pana Evžena Báchora neznám a je možné, že i vyučuje na škole a je včelařský odborník. Bohužel musím konstatovat, že ani tento odborník nemůže změnit chemické a jiné zákony vztahující se k přeměně cukru na alkohol. Proč tu svoji metodu a hlavně kvasinky které získal "za velké peníze ze Slovinska" nenabídl našim včelařským odborníkům ve včelařském ůstavu v Dole. To by byla kooperace na ůrovni. ALE a zase je tady to ale. Ono by se potom skoro nemuselo "pálit". Většina likérů se musí vyrábět macerací surovin v lihu a potom se doslazují, ty totiž obsahují ve své většině cca 20% alkoholu. Tak proč "pálit" když si to můžu nechat vykvasit přírodní cestou. Až ho potkáte tak se ho na to zeptejte (p. Báchora)
Vladimír Šmíd.

22 nováček :) nováček :) | E-mail | 21. prosince 2010 v 17:54 | Reagovat

Chtel bych se zeptat, zdali jsou opravdu největším zdrojem medu v ČR řepková pole a ovocné sady. Děkuji :-?  O_O

23 Včelař Fascinovaný Včelař Fascinovaný | E-mail | 22. prosince 2010 v 14:06 | Reagovat

[22]: Vzhledem k tomu, že v celé ČR je oseto asi 350000 ha řepky a výnos medu z 1 ha řepky je mezi 40-200 kg medu, pak při minimálním výnosu je celkový výnos medu výnos 14,000,000 kg medu. Celkový počet včelstev v ČR je 500000 s průměrným výnosem 20 kg, to jest 10,000,000 kg medu. Tedy všechna včelstva nejsou schopna ani nektar z řepky 100% využít.
Řepka je většinou jistý zdroj snůšky.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama