Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Invaze roztočů Varroa do včelstev bez roztočů ve vojenském prostoru

22. září 2007 v 7:46 | Eman |  Varoáza
E. Frey, P. Rosenkranz (Apicultural State Institute, University of Hohenheim, 70593 Stuttgart, Germany)
Včelstva by měla být ošetřována proti varroáze v pozdním létě, aby se zajistila produkce zdravých zimních včel. Avšak invaze roztočů Varroa z nejléčených včelstev může zničit efekt ošetřování.

Ke stanovení intenzity invaze jsme použili nevyužívaný vojenský prostor který nebyl přístupný jiným včelařům. Čtyři silně napadená včelstva roztoči sloužila jako "dárcová". Ve vzdálenostech 1, 30, 400, 1300 a 1500 m od dárcových včelstev jsme umístili dvě monitorovací včelstva bez roztočů každé bylo soustavně ošetřováno různými akaricidy. Status bez roztočů byl potvrzen analýzou včel a vzorků plodu. Od srpna do října 2006 se počet roztočů na dnu monitorovacích včelstev počítal v týdenních intervalech a zaznamenávala se intenzita invaze. Průměrná hodnota napadení Varroa dospělých včel v "dárcových včelstvech" se zvyšovala od 18% v srpnu až do 38% v říjnu. Dvě včelstva uhynula na začátku října kvůli vysokému napadení roztoči. Celkem 2029 roztočů bylo zaznameno na dnu 10 monitorovacích včelstev během 8- týdenní doby. Průměrná intenzita invaze na včelstvo byla 283 na vzdálenosti 1m od dárcových včelstev, 201 na 30 m, 155 na 400 m, 122 na 1300 m a 255 na 1500 m. Za normálních včelařských podmínek hustoty včelstev a tudíž invazní tlak by byl značně vyšší. Naše data potvrzují že silně nakažená včelstva reprezentují riziko pro ošetřovaná včelstva na vzdálenosti až 1.5 km. Pro včelařskou praxi, ošetřování všech včelstev ve stejný čas během pozdního léta je naléhavá potřeba pro zásady ošetřování.
* * *
komentář Peter L.Borst:
Naši autoři nespekulují, jak se roztoči přenášejí, ale jesti to je loupežemi, potom byste očekávali, že budoumít všechny stejný počet, ať je vzdálenost metr nebo míle. Zdá se že to zjistili. Včelstva měla průměrně 200 s rozsahem 122 až 283.

Reakce na tento komentář na včelařské konferenci BEE-L od Randy Olivera:
Výtečná poznámka, Pete, zvláště u nejvzdálenějších včelstev (skoro míli) vyzbírali tolik roztočů jako 1 m včelstvo. Tahle myšlenka je také podporováno daty Googdwina z New Zealand - taková loupež má větší důsledky než drift.
Také to podporují má vlastní pozorování - Viděl jsem velmi napadená včelstva sedící těsně vedle velmi málo napadených včelstev celou sezonu. Musíte nejen monitorovat vlastní roztoče,ale také monitorovat sousedovy roztoče ( jak to mnoho profesionálních včelařů tajně dělají)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama