Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Bakteriologické vyšetření odhalilo další 2 ohniska moru

26. září 2007 v 18:17 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Ačkoli je výsledek negativní, je to zpráva pro nás pozitivní. Po zjištění ohniska moru včelího plodu v Rohovládově Bělé bylo nařízeno vyšetřit včely, jestli se v nich nevyskytují zárodky moru.

Vyšetření vzorků měli z podložek na přítomnost spor Paenibacillus larvae u části včelařů v ochranném pásmu - jedná se o včelaře, kteří nepatří ZO Roh. Bělá, ale ZO Přelouč, ZO Pardubice a Hradec Králové - je negativní (to znamená že se tam spory moru nevyskytují).
Výsledky vyšetření včelařů ze ZO Roh. Bělá zatím neznám - ale dopíšu je sem.
Podle telefonické informace (22.10.2007 M.V.): Pozitivní nález ve vzorcích Emil Rýdl (Roh. Bělá 95) 1 včelstvo, Salavec (Sopřeč) 2 včelstva ze 4 (č.3 a 4) - budou následovat klinické prohlídky......
Klinické prohlídky 25.10. potvrdily bakter. nálezy. Včelstvo Rýdla (dostal ho před 2 roky od V. Vaníčka, Malé Výkleky) v září padlo, v jednom zbylém plástu nalezeny děrované buňky, typický obsah - žluté vlákno z buňky. 1 včelstvo č.4 u Salavce v Sopřeči 41 padlo, a on ho spojil se včelstvem č.3. Dnes byly zjištěny morem zasažené buňky ve včelstvu 3. Včely byly zmatené, zřejmě bez matky, bez zdravého plodu, zásob málo - včelstvo nedávalo naději na přezimování. Obě pozitivně bakteriologicky indikovaná včelstva prý nedala tento rok med. Včelstva dostal od Havlíčka z Vápna (je asi 1 km vzdálený od výšeuvedeného Vaníčka v M.Výklekách).
Oba včelaři o moru evidentně neměli představu a nebýt bakter. vyšetření, napadená včelstva by byla na jaře vyloupena a příběh moru by asi dále pokračoval větší intenzitou. Pálení inventáře bude příští týden po 29.10.2007.
Pátrání bude pokračovat na jaře po dalším vyšetření zimní měli. Ještě není vyhráno. Nyní jsou například tyto otázky: Havlíček hlásil 15 včelstev v roce 2005, nyní má 7 včelstev - 2 včelstva dal Salavcovi a kam dal ta další? Vaníček hlásil 38 včelstev v 2005 a letos žádal o léčiva na 36 včelstev.
Myslím si, že je už na čase provést důkladné prohlídky všech včelstev v ochr. pásmech a nespoléhat se na to, co včelaří říkají a co sami odevzdávají. Člověk sám má tendenci některé věci skrývat, nebo alespoň nevidět.
Připomínám citát jednoho veterináře: Nikomu nevěřím a sobě jen na 50%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama