Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Australské včelařství

15. září 2007 v 9:52 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
V souvislosti s právě skončeným kongresem světových včelařů Apimondia 2007 v Melbourne bude zajímavé se seznámit s včelařstvím u protinožců. Pro mě byly některé věci velmi překvapivé a tak si myslím, že budou zajímat i vás, příznivce včel.

Austrálie neměla vlastní domorodý druh včel.

Dokud v roce 1822 nepřiplulo do Sidney na palubě lodi Isabella a dařilo se jim v péči několika lidí. Měl to být druh Apis mellifera mellifera. Při posledním sčítání má Austrálie 600,000 včelstev a přes 10,000 včelařů. Z nich asi 700 má 250 včelstev a více. Tito včelaři vlastní celkem asi 400,000 včelstev, tedy 70% z celkového počtu. Národní produkce medu se mění mezi 17,000 a 25,000 tun ročně. Průměr ze všech produktivních včelstev je asi 67 kg na včelstvo, ale komerční producenti medu musí mít průměr 200 až 250 kg na včelstvo, aby zůstali životaschopní.

Květena

je bohatá a rozmanitá, bohatá na nektar. 70-80% medu se produkuje z původní květeny . Unikátní Eukalypty jsou nejběžnější zdroj snůšky.

Rasy včel

První včely byly Apis mellifera mellifera. Nyní jsou to tři hlavní rasy chované australskými včelaři. Jsou to Italská (A. m. ligustica), kavzkazská (A. m. caucasica) a kraňská (A. m. carnica). Během let se dováželo mnoho dalších ras ale nebyly přijaty mezi včelaři.

Aktivity včelařů

Většina komerčních včelařů v Austrálii kočují, migrují. Teplé klima dovoluje v některých státech včelařské aktivity 12 měsíců v roce. Včelaři přesouvají včelstva od medové snůšky k další až šestkrát do roka. Přesuny přes 1000 km nejsou vzácností. Většina včelařů omezuje vzdálenosti jen z ekonomických důvodů. Včelař musí držet minimálně 500 včelstev aby měl životaschopný provoz. Včelí vosk je vedlejší produkt a většina včelařů sklízí poměr 1:60 vosku k medu. Tudíž většinu roků průměrný výnos je 350 tun vosku ročně. Významná část vosku se zadržuje včelaři aby se vytvářely mezistěny. To že se v Austrálii nepoužívají akaricidy (nejsou problémy s roztoči Varroa) je australský vosk vyhledávanou komoditou na celém světě.
Někteří včelaři zajišťují opylení z úplatu. Hlavní plodiny opylované v Austrálii jsou peckoviny, jablka, hrušky, mandle, melouny, vodní melouny, dýně, řepka a plodiny na semena.
Chov matek praktikuje malý počet včelařů. Matky jsou dodávány na místní trh a také exportovány do mnoha zámořských zemí a také jsou matky doplňovány do paketových včelstev. Po matkách z Austrálie je velká poptávka, protože tam nejsou roztoči. V Západní austrálii je mnoho včelařů, kteří sbírají, zpracovávají a prodávají pyl. Hlavní zdroje jsou Blahovičník (Corymbia calophylla), (E. marginata). Produkce dalších produktů jako mateří kašička, propolis a jed je velmi omezená.

Úly

Většina běžných rozměrů v je na 10 nebo 8 rámků. Výška rámku se mění s většinou běžných rozměrů - plná hloubka, WSP, ideální a poloviční hloubka. Mateří mřížka se hojně používá mezi včelaři. Většina včelstev se migruje s otevřeným vchodem s ochrannými sítěmi, pokud se cestuje ve dne.

Včelařské organizace

Vrcholný orgán pro včelařství v Austrálii je Australská včelařská průmyslová rada (Australian Honey Bee Industry Council (AHBIC)). www.honeybee.org.au - AHBIC je tvořena ze zástupců Federal Council of Australian Apiarists Association, Australian Queen Bee Breeders Association, National Council of Pollination Associations a z Baličů medu a Obchodní asociace. Také tam je mnoho spolků v různých státech jsou zásobování včelaři hobbisty.

Včelí nemoci

Austrálie má většinu včelích nemocí, které se vyskytují na celém světě. Avšak má štěstí, že nemá žádné roztoče, které působí zkázu včelařství na celém světě.

Výzkum a vzdělávání (osvěta)

Výzkum včel a poradní výbor pro rozvoj dává doporučení na alokaci příspěvků na výzkum a vývoj. Tyto peníze jsou vytvářeny z povinných odvodů medu a dávány dohromady dolar po dolaru vládou. www.rirdc.gov.au/programs/hb.html
Výuka se zajišťuje včelařům různými státními institucemi, nebo ministerstvem zemědělstvím.
Jsou tu různé včelařské časopisy, noviny vydávané různými skupinami.

Karanténa

Protože Austrálie nemá žádné roztoče, které se nacházejí na včelách v ostatním světě, má velmi přísný karanténní protokol na dovoz živých včel. Jediná cesta včel může jít přes karanténní stanici v Sidney a tam je velmi přísný režim. Jako část karanténních opatření jsou detekční psi, kteří jsou velmi úspěšní v zachycování nelegálních dovozů. Veškerá pošta je monitorována rentgenem a také psy. Dovoz včelích plástů je zakázán. Med může být přivážen na výjimku Západní Austrálie, pokud byl balen a označen a deklarován Karanténním úřadem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 7. října 2007 v 21:43 | Reagovat

Tento článek řadím mezi podvratné a nebezpečné. Je třeba jej ihned vymazat, vygumovat a spálit. Server desinfikovat.

Jak to, že Austrálie existuje, když tam nebyly včely. Co by na to řekl Einstein?

Na celou Austrálii jen 600 000 včelstev. I když tam mají poušť (nebo právě proto).

Jen na malou ČR je 500 000 včelstev zoufale málo a potřebujeme jich 800 000!

A to ještě Australani exportují včelstva do Ameriky? Nedejbože, aby se to rozmohlo i tady. Lidi jsou schopní za dolary prodat cokoli. A zůstanou nám tady jen vosy. Ještě že je dolar za patnáct korun.

I když o tom tak přemýšlím, export včel (i s některými včelaři) místo medu by koncepčně vyřešil vše :-)))

2 Eman Eman | Web | 28. října 2007 v 6:49 | Reagovat

Po posledních zkušenostech s vyšetřováním nových případů moru v mé blízkosti vřele souhlasím s poslední větou.

Možnost exportu včel z Austrálie do USA vyplývá z toho, že tam je vše obráceně a když je zima v USA, je dole léto. My bychom mohli možná exportovat včely do Austrálie a Afriky, kdyby tam o to někdo stál. Těch 800000 včelstev považuji za stejný blábol, jako ten o tom co řekl údajně Einstein. On to neřekl a u nás i 300000 včelstev žádnou katastrofu nezpůsobí. Je tu spousta skromných opylovačů, čmeláčků, včel samotářek atd. Řepka se opyluje větrem a zemědělci se s jejím pěstováním úplně zbláznili (podle toho, co vidím kolem Kasalic).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama