Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Archeologové objevili 3000 let staré včelí úly

6. září 2007 v 7:05 | Eman
Archeologové, kteří kopali na severu Izraele objevili důkaz o 3000 let starém včelařství, včetně zbytků starých medových plástů, včelího vosku a také jsou přesvědčení že nejstarší neporušené včelí úly vůbec.

Nález v ruinách města Rehov toto léto zahrnuje 30 nedotčených úlů z roku 900 př.n.l., řekl agentuře Associated Press archeolog Amihai Mazar z Jeruzalémské židovské university. Řekl, že to dává unikátní důkaz o tom, že včelařství existovalo ve Svaté zemi již v biblických časech.
Včelařství se široce provozovalo ve starověkém světě, kde by med používán na lékařské a náboženské účely stejně jako potrava, a včelí vosk se používal k vyrábění forem na kov a k vytváření ploch ke psaní. Zatímco včely a včelaření je zobrazeno ve starověkém umění, nic podobného s úly z Rehov nebylo nikdy předtím nalezeno, řekl Mazar.
Včelí úly, vyrobené ze slámy a nepáleného jílu, mají díru na jednom konci pro vstup a výstup včel a víko na druhém konci pro přístup včelařů k plástům uvnitř. Byly nalezeny v pravidelných řadách, v prostoru který by mohl obsahovat asi 100 úlů.
Bible se opakovaně odkazuje na Izrael jako na "zemi mléka a medu", ale myslelo se, že se to týká medu vyráběného z datlí a fíků - není zmínka o chovu včel. Ale nový nález ukazuje, že Svatá země byla domovem vysoce vyvinutého včelařského průmyslu téměř před 3000 lety.
"Můžeme říci, že to byl organizovaný průmysl, část organizovaného hospodářství, v ultra organizovaném městě," řekl Mazar.
V době používání úlů měl Rehov asi kolem 2000 obyvatel, směs Izraelitů, Kanaanitů a ostatních.
Ezra Marcus, expert na starověký středomořský svět na universitě v Hifě, řekl že nález je unikátní pohled do starověkého včelařství. Marcus nebyl zapojen do vykopávek v Rehov. "Viděli jsme zobrazení včelařství v textech a starověkém umění z blízkého východu, ale toto je poprvé co můžeme skutečně cítit a vidět průmysl," řek Marcus.
Nález je zvláště unikátní protože je to v místě uprostřed prosperujícího města - zvláštního místa pro tisíce včel. To by mohlo být z toho důvodu, že vládce města chtěl mít průmysl pod kontrolou, nebo protože včelařství bylo spojeno s náboženskými praktikami obyvatel. Nasvědčuje tomu i oltář ozdobený s postavami plodnosti, který byl nalezen spolu s úly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robert Robert | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 21:02 | Reagovat

Super blog ;-)

2 Loubo Loubo | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 22:49 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama