Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Podporujte naše opylovače

3. srpna 2007 v 18:48 |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Včely mají na světě hodně nepřátel a škůdců. Od těch nejmenších, virů, bakterií, plísní, přes roztočíky, roztoče destruktory, brouky lesknáčky až po ptáky, myši, medvědy, včelaře a počasí. Nemám na mysli pouze včely medonosné, které jsou u nás většinou v úlech a pod kontrolou včelařů. Myslím všechny včelí opylovače, včely samotářky, čmeláky a další užitečný hmyz.

Řeknete si, že se vás to netýká, včel si nevšímáte natož abyste jim škodili. Včely ale potřebují naši podporu a odmění se nám za to rozmanitější květenou a úrodou plodů a semen. Stačí si k tomu připomenou několik pravidel, jejichž dodržování vás skoro nic nestojí a pomůže užitečnému hmyzu:
1. Omezit nebo vyloučit chemické přípravky (pesticidy a hnojiva) na trávníky a rostliny na zahrádkách. Mnoho z nich je pro hmyzí opylovače škodlivé. Volte raději přírodní prostředky a biopřípravky.
2. Pěstujte rostliny přátelské včelám. Například u nás málo používané zelené hnojivo je svazenka vratičolistá, pěkná fialová kvetoucí rostlinka, která kvete déle jak měsíc. Mezi bylinkami vyniká Srdečník lékařský, málo známá a nenáročná bylina, dobrá pro přípravu léčivého čaje. Dále jsou to léčivky jako tymián, meduňka, máta, levandule a mnoho dalších. Když se vám bylinky příliš rozmnoží, tak je možné je pomocí rýče přesadit na jiné neudržované místo v blízkém okolí. Lépe tak, než ponechat tam různé nevzhledné plevely.
3. Nehubte slepě všechny "plevely" na vaší zahrádce - například pampelišky a jetel, včely je mají rády. Když jich pár necháte na zahrádce a v trávníku, na kráse vaše okolí nijak neutrpí. Znám některé nekompromisní hubiče plevílků a pronásledovatele krtků, jejichž zanícení hraničí s duševní chorobou. "Žít a nechat žít."
4. Nepřehánějte to s mulčováním - různé plastové omezovače trávníků, dřevěné kousky, kůrová drť apod. Mnoho opylovačů žije v půdě a mohou být mulčem blokováni. Ošetřujte trávníky vkusně, ale přátelsky ke včelám.
5. Prosazujte ve městech výsadbu stromů, keřů a různých kvetoucích rostlin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama