Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Oslavy 100 let organizovaného včelařství na Přeloučsku

17. srpna 2007 v 9:20 | Luboš |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Letošní rok je pro základní organizaci Českého svazu včelařů, o.s., Přelouč rokem velice významný, neboť uplyne právě 100 let od doby, kdy se započala psát historie organizovaného včelařství na přeloučsku.

Dne 22.prosince roku 1907 se konala první ustavující schůze včelařského spolku pro Přelouč a okolí. Naše organizace se proto rozhodla pro uspořádání oslav, které by měly připomenout a přiblížit co možná nejširšímu spektru obyvatel našeho regionu oněch minulých 100 let včelařské činnosti. Ve dnech od 7. do 9. září 2007 pořádáme v sále hostince Na Křižovatce ve Břehách slavnosti
spojené s výstavkou včelařských exponátů jak historických, tak i soudobých. Cílem je nejen ukázat dlouhou a nelehkou cestu našeho oboru, ale i upozornit na nenahraditelnost včel v opylování kulturních i ostatních rostlin pro celou společnost. Pro všechny, kteří se chtějí podrobně seznámit s historií organizovaného včelařství na přeloučsku je připraven almanach, který bude možné zakoupit během oslav.

Program oslav

Pátek 7.září 2007 - 9.00 - 14.00 hod
V první části dne přivítáme mládež z okolních základních škol. Bude se jim věnovat zejména náš
včelařský odborník, chovatel matek př. Arnošt Klukas a poskytne poutavý výklad o všech směrech včelařské činnosti. Pro děti bude připravena řada ukázek přibližujících práci včelařů, život včel, prohlédnou si z blízka živé včely na zasklených plástech, seznámí se s včelími produkty, prohlédnou si historické i současné včelařské exponáty atd. Školáci také ochutnají med a perníčky, budou si moci vyrobit svíčku a vyzkoušet si různé včelařské pracovní činnosti.
14.00 - 17.00 hod
Předpokládáme, že od 14. hodiny budeme moci přivítat širokou veřejnost jak z řad včelařů a jejich rodinných příslušníků, tak i další návštěvníky zajímající se o včelařství. Kromě výstavky budou moci shlédnout filmy se včelařskou tématikou i podiskutovat s přítomnými včelaři o všem co se týká našeho oboru. K dispozici bude např. ochutnávka i prodej medu a medoviny našich včelařů. Nejen pro včelaře budou svůj široký sortiment zboží nabízet naši tradiční hosté - prodejna z Hradce Králové - firma Včelaření hrou.

Sobota 8.září 2007 - 9.00 - 12.00 hod
Slavnostní členská schůze zahájí druhý den oslav. V jejím úvodu seznámí předseda ZO ČSV Přelouč př. Jiří Bačkovský přítomné členy s dopoledním programem schůze a mimo jiné předá i vyznamenání vybraným včelařům za jejich příkladnou práci pro naší organizaci. Poté bude následovat vystoupení člena ÚV ČSV, o.s. př. Vladimíra Lněničky, který promluví na téma Včelařství v České republice a EU. Připraveno bude i malé pohoštění pro pozvané přítomné hosty.
12.00 - 17.00 hod
Po ukončení slavnostní čl. schůze (přibližně ve 12 hodin) bude opět pokračovat hlavní program oslav. Výstavka představí úly, medomety a další včelařské exponáty z doby minulé i zcela nové. Dále se můžete těšit na promítání filmů, besedy se včelaři i ochutnávky medu a medoviny. Prodej včelích produktů, včelařských pomůcek, potřeb i literatury zajistí hradecká prodejna Včelaření hrou i včelaři naší organizace. Zasklené plásty se živými včelami přiblíží zájemcům pozoruhodný život včel.
Neděle 9.září 2007 - 9.00 - 17.00 hod
Stejně jako v předešlé dva dny budou k vidění včelařské exponáty a to jak historické, tak i soudobé. Po celý den budou moci návštěvníci sledovat filmy o včelách a včelaření. Stánek př. Evžena Báchora předsedy ZO Pardubice představí včelí produkty v mnoha různých modifikacích a baleních připravených k zakoupení.
Návštěvníci se budou moci zúčastnit besed s přítomnými včelařskými odborníky, nebo vyměňovat své zkušenosti s jinými kolegy. I v neděli budou pokračovat ochutnávky medu a medoviny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | Web | 10. září 2007 v 15:49 | Reagovat

Akce se podle mne vydařila. Ještě víc stmelila kolektiv výboru a členů ZO. Návštěvy nebyly ohromující, nakoupilo se málo, ale já jsem byl s průběhem spokojen. Padl návrh podobnou akci za rok zopakovat bez almanachu a některých složitostí. Jen takový rodinný podnik pro včelaře a jejich příznivce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama