Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nařízení Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj

3. srpna 2007 v 9:38 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
ve věci výskytu nebezpečné nákazy moru včelího plodu, Nařízení č. 8/2007 - strana 1, str.2, Důvodová zpráva - str.1, str. 2

1 krok k likvidaci nákazy je spálení úlů v ohnisku.

A co z toho pro nás včelaře v ochranném pásmu vyplývá v nejbližší době:
Do 15.8. 2007 vložit "dvojitou" podložku (tuhá podložka s distančními špejlemi a ochranou plastovou sítí s oky 3mm (proti uklízení spadu včelami) - podložku dodává VÚ Včelařský Dol za 10 Kč) na dobu nejméně 15 dní na odběr úlové měli a nejpozději do 10.9. odevzdat postřednictvím místní Základní organizace ČSV k provedení bakteriologického vyšetření na územní pracoviště správního úřadu - to jest Krajská veterinární správa Pardubice, Husova ul., naproti věznici.
Metoda diagnostiky je poměrně nová a brzy bude součástí nového vydání harmonizovaných metod OIE.
Odběr vzorku měli pro vyšetření na mor včelího plodu - návod k použití podložek:
1. Vyjměte podložku z obálky a sáčku a vložte na dno úlu sítí nahoru (obálky nevyhazujte)
2. Ponechte podložku nejméně 14 dní (podle období) - pro správné vyšetření je potřeba 1 kávová lžička měli.
3. Po uplynutí období podložku vyjměte, vsuňte do menšího sáčku a přehněte okraj. Sáček popište - příjmení, číslo úlu, stanoviště a vložte do větší obálky a také ji čitelně popište: Jméno, přijmení, bydliště, stanoviště, čísla úlů, registrační číslo chovatele.
4. Vzorky uchovávejte v suchu, aby nezplesnivěly.
Nebude se tedy dělat směsný vzorek, jako je to zvykem v zimě.
========================
Po dobu 1 roku budou mít včelaři v ochranném pásmu malý problém s prodejem medu. Podle bodu 5 - Nařízení KVS musí mít včelař, který prodává med, negativní laboratorní vyšetření a při přepravě medu veterinární osvědčení o nepřítomnosti spor paenibacillus larvae. Takové vyšetření medu dělají například ve VU Vč. Dol za 400 Kč a zřejmě mě to nemine.
Jestli si myslíte, že je to zbytečná buzerace, tak si představte, že si někdo koupí med se sporami moru, převeze ho do jiného kraje a tam vyhozenou skleničku od medu vylížou místní včely a může být problém. V tuto pozdní letní dobu mají včely úplnou posedlost po všem sladkém. Včera jsem například dával další dávku krmného roztoku do včel a použitá víčka jsem si odložil na stůl, abych v nich uvolnil dírky zalepené propolisem - 10 metrů od včelnice, kterou mám za hradbou stromů. Během 10 minut byla všechna víčka obsazena stovkami včel, které vysávaly poslední zbytky cukru. Bylo to dřív, než jsem stačil rozpálit parní čistič, abych dírky profoukl. Nakonec jsem se se včelami dohodl.
Ještě poznámka k postupu vyšetřování včelstev. Například v nařízení KVS pro Plzeňský kraj (Tachov) je prováděn letní odběr měli ze speciálních podložek pomocí směsného vzorku a se současnými komisionálními prohlídkami včelstev. Patrně tam mají dost školených prohlížitelů včelstev.
Pokud se vám zdá počet zasažených obcí v ochranném pásmu vysoký - (nutno k zobrazeným katastrům na obrázku přičíst obce Dobřenice a Michnovka z Královéhradeckého kraje) - tak se podívejte na stránku Jestřebí, kde je těch ohnisek v Olomouckém kraji několik. V Pardubickém kraji je zatím letos jedno ohnisko. V říjnu budeme vědět víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama